2 Aralık 2023 Cts

Bu Nasıl İştir? Elindeki Hammaddeyi Verecen Ama Karşılığında Kardan Çok Zarar Edecen? Akkuşlular Yeter Artık Diyor. Hammade Var İse Bizde Fabrika Kuralım. Akkuş’tan Çimento Toprağı Alınan Yere Kadar Neden Asfaltlı Yolu Yapmıyor Ünye çimento? Neden?

Bu hammadeyi kiraya veren kurum, konuyu her yönü ile değerlendirdi mi?

 

Bu Nasıl İştir?

Elindeki Hammaddeyi Verecen Ama

Karşılığında Kardan Çok Zarar Edecen?

Akkuşlular Yeter Artık Diyor.

Hammade Var İse Bizde Fabrika Kuralım.

Akkuş'tan Çimento Toprağı Alınan Yere Kadar

Neden Asfaltlı Yolu Yapmıyor Ünye çimento? Neden?

Akkuş, Ünye Çimento'ya Hammadde Veriyor. Ormanlar Kesiliyor. Arazi Yapısı Bozuluyor. Peki Karşılığında Akkuş'a Bir Hizmeti Varmı? Site yönetimi olarak biz ne duyduk nede gördük. Varsa Ünye Çimento'nun Akkuş'a bir hizmeti lütfen açıklasınlar.

Saygıdeğer Akkuşlular konu yıllardır bizim gözlemimizde ve gündemimizde, defalarca haber yaptığımızıda siteyi takip edenler yakından bilir. Haber yapıyoruz ne oluyor. İtiraf edelim bu konuda değişen bir şey yok.

Ünye Çimento'ya bu çimento hammadesini kim veriyor dedik. Araştırdık. aldığımız cevap Akkuş Orman İşletmesi yanlış olmasın ama 10 yıllığına mı, 15 yıllığına mı kiraladı dediler.

Bizler bu durumun tekrar gözden geçirilmesini istiyoruz. Orman İşletmesi Ormanları Korumakla görevli bir kurum ise, Çimento toprağının olduğu bölgede Ormanların kesilmesine neden göz yumuyor? Ayrıca gedikli ve çukurköy sınırları içerisinde kalan bu bölgede söz konusu köylerin hiç mi hakkı yok.

Akkuş İnternet Sitesi olarak diyoruz ki, yapılan bu anlaşmanın tekar gözden geçirilmesi ile yeniden ilçedeki diğer kurumlar ile de diyalog içinde hareket ederek, Akkuş ilçesinin yararına anlaşma metinlerinin yeniden düzenlenmesini istiyoruz.

Yapılan anlaşma sonucunda Akkuş Orman İşletmesi Aldığı bu parayı kanun de olsa nasıl değerlendiriyor.? Gene bu bölgeye alınan para hizmet olarak dönüyor mu? Yoksa bir hesaba yatırılım duruyor mu? yoksa ilgisi olmayan işlemlerde mi kullanılıyor? Bu konularda halkın aydınlatılması gerekmektedir.

Anlaşma yapılmış olabilir ama, en azından Ünye Çimento, Hammadde aldığı bölgeye kadar Akkuş Merkezden-Gedikli-Çukurköy Yol ayrımına kadar olsa yani hammadde aldığı bölgeye kadar neden 5 KM mesafedeki yolu Asfaltlı yol yapmıyor? Sayın Ünye Çimento yetkilileri Akkuşlular bu konuda istekli ve ısrarlı ve sizden Akkuş merkezden çimento hammadde aldığınız bölgeye kadar ki 5 KM mesafelik yolun asfalt olmasını istiyorlar? Lütfen bu konuda desteklerinizi esirgemeyin.

Fotoğraflarda da görüldüğü gibi, bu bölgeden daha fazla toprak alınması demek Ormanların kırılması demek, dolayısı ile Akkuşlular Orman konusunda çok titizlik gösteriyorlar. İstediğin anlaşmayı yapın bu anlaşma kimseye ormanları kırdırma hakkı verdirmez.

Şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra konuyu takip edeceğiz. Ormanların kırıldığını öğrendiğimiz anda konu sitemizde haber yapılacaktır.

Ormanlar kimsenin ve herhangi bir kurumun babasının malı değildir. Vede Ormandan sorumlu kurum olarak hiç bir zaman sınırsız yetkiye sahip değildir.

Hiç bir kurum ve kişi, Akkuş İlçesinin geleceği ile Akkuş ilçesinin çıkarları ile bağdaşmayan bir çalışma ve anlaşma yapamaz.

Konu hakkında sitemizde bilgi verildiği anda haber yapılacaktır.

Her Akkuşlunun bu konuda duyarlı olmasını ve hakkını aramasını bekliyoruz.

Belirsiz konuların netlik kazanması en büyük dileğimizdir.

Related Articles

3 YORUMLAR

 1. bu olay acı bir durum ve bunu hoş karşılamak akıl işi değil eğer buradaki ormanlık alan yok oluyorsa orman işletme bir hektar yok olan yerine aldığı parayla 3-5 hektar ormans kazandırıyormu, yada akkuşun çam ormanlarının bakımı yenilenmesi ve büyütülme çalışması yapılıyormu, yada buradaki işlerde ve ünye çimentonun merkezinde nekadar akkuşlu çalıştırılıyor başka bir öneri akkuş meslek okulunun yurdunu ünye çimento yapamazmı, veya birkaç köyokulunu tadilat ve düzenlemesi yapılamazmı hele hele akkuşa bir meslek lisesi açılamazmı bunun binasını ünye çimento yapamazmı yada bütün çalışmalar ve sözleşmeler iptal edilip akkuş kendi işletme tesisini kursa ilçenin ekonomik yapısı nasıl olur hayal bile edilemez işsizlik kalmaz işcisinden nakliyesine teknikerinden mühendisine satış pazarlama hammadde alımına kadar bir sürü birim ve insan iş aş sahibi olur. burada akkuşun çıkarları gözetilmeli akkuşu yönetenlerin buişe bir elatmaları gerekir fikrinde olduğumu beyan ve arz ederis. saygılarımla altun bayram

 2. akkuştaki toprak çimento yapımında sadece kaynaştırıcı(yapıştırıcı)olarak kullanılıyor.bu da çimentonun %5 ini oluşturuyor.asıl hammaddenin akkuşta bulunmadığı söyleniyor.ayrıca ÇED raporları nedeniyle bir İL e birden fazla çimento fabrikasına ruhsat verilmiyor.bu konuyla alakalı lütfi efil çok araştırmalar yaptırdı bir netice alınamadı

 3. Her sene bu bölgeden geçerken, çiğerlerim yanıyor. Akkuş elindeki hammaddeyi sahip çıkmayıp, bir çimento fabrikası kurup kendi işletmeyip çimento toprağını başka yere verdiği için üzülürüm.

  Kırılan Ormanları Görünce Üzülürüm

  Toprağın olduğu bölgedeki köylere destek çıkılmadığı için üzülürüm.

  Hammaddeyi alıp gidiyorlar ama Akkuş ile Toprak alınan yere kadar ki 5 KM mesafilik yolu neden Ünye Çimento Asfaltlı yol yapmıyor dile üzülürüm.

  Kamyonların çok yüklü olduğu için yolları devamlı bozmasına üzülürüm.

  Komyonların gidip gelirken yaptığı tozun ağaçların yapraklarına yapışan tozu görünce vede yeşilin renginin toprak rengi olduğunu görünce üzülürüm.

  Orman İşletmesinin Yaptığı anlaşmanın bir ilçenin çıkarları mı yoksa bir ilçenin elimdeki hammaddenin elinden alınışı mı diye üzülürüm.

  2010 yılı Ağustos ayının başında da bölgeden geçerken çektiğim fotoğrafları sizlere paylaşıyorum. O bölgeden geçip de yüreği sızlamayan varsa söylesin.

  Hakkını aramayan Akkuşlunun, bunun hesabını ahirete vereceğinin bilincinde olmasını bilmesini isterim.

  Akkuş’un bir evladı olarak ve Akkuş İnternet Sitesi olarak elimizden geleni yapıp dikkatleri bu konuya çekmeye çalışıyoruz. Sizlerde bir iki cümle görüşlerinizi yazarsanız seviniriz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar