30 Eylül 2023 Cts

BİR KADİR AYDEMİR GELDİ GEÇTİ BU DÜNYADAN

Hiçbir ümmet, kendi ecelini ne öne alabilir,
ne de onlar ertelenebilirler. Hicr S. Ayet 5
BİR KADİR AYDEMİR GELDİ GEÇTİ BU DÜNYADAN
Akkuş YİBO Okul Müdürü Sedayi ALTUN’nun Yaptığı Paylaşımı Sizlere Sunuyoruz.
Yıl 2004. Akkuş İlçe Merkezine İMKB YBO yapılmış ve eğitim öğretime açılacak. Bu okulumuza öğrenci planlaması yapıyoruz.
Ambargürgen Cami İmam Hatibi ve liseden okul arkadaşım Süleyman GENÇ, köylerinde üç çocuktan bahsediyor. Gidip buluyoruz bunları. Üç kardeşler. En küçüğü Kadir AYDEMİR. 9 -10 yaşlarında. İki tane abisi ile birlikte kalıyor. Ev mi? Öyle bir şey yok. Kaldıkları yer …
Kadir 2,5 yaşındayken babası vefat etmiş. Daha sonra annesi de bırakıp gitmiş. Üç kardeş kaderleri ile baş başa kalmışlar. Kimsesiz ve çaresizler…
Kadir ve bir büyük abisini YBO’ya getiriyoruz. İlkokula kayıt ediyoruz. Sınıf Öğretmeni Zekeriya ÇATMA. Abisi bir yıl sonra okula devam etmiyor. Kadir 5 yıl YBO’da kalıyor. İlk yaz tatilinde Kadir kalacak yeri olmadığı için okulda çalışan bir personelin yanında kalıyor.
Her okula gittiğimizde Kadir ile görüşüyoruz. Kadir adeta okulun maskotu oluyor. Okulda idareci, öğretmen, personel ve öğrencilerden Kadir’i tanımayan yok. Mecburi eğitim yaşına gelince okulla ilişiği kesiliyor Kadir’in. Dönüyor tekrardan köyüne. Biraz daha büyümüş ve akıllanmış olarak. Yıllar geçiyor. Kadir vatani görevi için İskenderun’a gidiyor. Askerliğini yapıp geri dönüyor. Artık büyümüş, bir genç olmuş, taşı sıksa suyunu çıkaracak duruma gelmiş. Kendimizce akıl veriyoruz Kadir’e; inşaata gidip çalışması gerektiğini, kendine mutlaka bir ev yapmasını söylüyoruz. Yolumuz onun köyüne düşünce Kadir’i arayıp sohbet ediyoruz. Akkuş’a geldiğinde beni arıyor ilçede buluşup konuşuyoruz. Bazen yürüyerek YBO’ya ziyaretimize geliyor. Her gelişinde YBO’da geçen günlerini yad ediyor. O günleri özlediğini söylüyor. Zekeriya Öğretmeninin telefonunu istiyor.
….
Kadir inşaatta çalışmaya başlıyor. Aradan bir kaç yıl daha geçiyor. Köye ev yapmaya başlıyor. Nisan ayında telefonla beni arayıp evin tuğlasını öreceğini lakin tuğlasının olmadığını söyleyip yardım talebinde buluyor. Bakarız diyip telefonu kapatıyoruz.
Niksar’dan bir kıza aşık olduğunu evlenmek istediğini söylüyor. Ev ve iş olmadan bunun olmayacağını konuşuyoruz.
Kurban Bayram’ından önce beni arıyor. Akkuşta olduğunu ve tuğla işini konuşmaya geldiğini söylüyor. Bayramdan sonra bakarız diyorum. Nedense fazla konuşmadan telefonu kapatıyorum. Bir daha ki Akkuş’a gelişinde tuğla işini konuşmayı kararlaştırıyoruz.
….
Bir daha da görüşme şansımız olmuyor!
5 Ağustos 2020 Çarşambayı Perşembeye bağlayan gece KADİR elim bir trafik kazası sonucun hayatını kaybediyor.
MEKANIN CENNET OLSUN KADİR AYDEMİR.
Son iki hafta içerisinde üzerimde annem kadar emeği olan, ilkokuldan sonra yanında büyüdüğüm, bir nevi bana ve dokuz tane yeğenine annelik yapan okumamızda büyük emeği olan amcamın eşi Kadriye Yengemi, akabinde de gerçekten sevdiğim bir öğrencimi kaybetmenin acısını yaşıyorum. Rabbim her ikisine de rahmetiyle muamele etsin. Mekanları cennet olsun.
Akkuş’ta meydana gelen trafik kazasında bir kişi yanarak can verdi.
İlçeye bağlı Çaldere Mahallesi’nde kaza yapan saman yüklü kamyon alev alıp yandı. Yangında Kadir Aydemir feci şekilde yaşamını kaybetti.
 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar