22 Eylül 2023 Cum

Benim Adım Filistin

Filistine Ne Kadar Sahip Çıktık. Sitemiz köşe yazarı Erdal KORKMAZ’ın Kaleminden Filistin Gerçeği

BENİM ADIM FİLİSTİN

Kimler yazdı kimler yazmadı ki, Osmanlının bize emanet ettiği can parçamız Filistin’e ne kadar sahip çıka bildik. Bu yalan dünyada sadece kendimizi düşünmekten başka acaba ne yaptık. Bizler sıcacık yatağımızda uyurken ana yurdumuz olan Filistin’de insanlık sucu işleniyor, ecdadımız bir bir yakılıyor, öldürülüyor, soyumuzu kurutmaya ecdadımızın topraklarından başladılar. Hani bir söz var biliyor musunuz, geçmişi olmayan milletin geleceği olmaz diyorlardı. Beyler geçmişimizi siliyorlar. Bir tarihi, bir kalıntıyı son Osmanlıyı yok ediyorlar ama bilmedikleri bir şey var tarih kitaplarından nasıl silecekler.

Tek gerçek var onu bilir onu söylerim. İsrail diye bir devlet yoktur. Siyonistlerin kurmuş olduğu bir işgal devletidir. % 95’i Müslüman olan bir ülkede acaba neden bu intikam duyguları burada yapılıyor. Söyleyecek söz kelime ne benim anlatmam yeter ne siz anlarsınız.

Filistin Hakkinda Genel Bilgiler: Önemli sehirleri: Kudüs (Nüfusu: 550.000), Yafa, Hayfa, Gazze, Nablus, Eriha, Akka Yüzölçümü: 28.220 km2 (20,000 km2’lik kismi "yeşil hat" içinde, kalan kısmı bu hattın dışında yer almaktadır. "Yeşil hat" içinde kalan bölge BM kararlarında "Israil" olarak gösterilen bölgedir. Nüfusu: 8 milyon 500 bin (2000 tahmini). Bu nüfusun 6 milyonu "yeşil hat" içindeki bölgede, 1 milyonu Gazze’de, 1 milyon 500 bini Bati Yaka bölgesinde yasamaktadır. "Yesil hat" içindeki nüfusun yaklaşık 1 milyonu Filistinli kalanı yahudidir. "Yesil hat" içinde yasayan Filistinlilere "Israil vatandasi" sifati ve "Israil" kimligi verilmektedir. Gazze’deki yahudi yerlesim birimlerinde 5-6 bin kadar yahudi yasamaktadır. Kalan nüfusun tamamı Müslümandır. Batı Yaka’daki yahudi yerlesim merkezlerinde 150 bin civarında yahudi yaşamaktadır. Kalanı Filistinlidir. Filistinlilerin % 5’i hiristiyan, % 95’i Müslümandır. Nüfusun % 87’si şehirlerde yaşamaktadır

Tarihi: Filistin birçok Peygamberin yasamış olduğu bir beldedir. Kur’an-ı Kerim’de de bu toprakların kutsal kılındığı ifade edilmektedir. Filistin topraklarının Peygamberler diyarı olması bu toprakların vahye dayanan bütün dinlerde kutsal sayılmasını ve kendisine özel bir değer verilmesini sağlamıştır.. Vahye dayanan dinlerin sonuncusu olan Islâm da bu topraklara ayrı bir değer vermiştir. Kudüs’teki Mescidi Aksa da Müslümanların ilk kıbleleri olmuştu. Dolayısıyla Kudüs ve Mescidi Aksa Müslümanlar için bu acıdan da ayrı bir değer taşır.

Erdal KORKMAZ

Related Articles

4 YORUMLAR

  1. Yoğun gündem içinde Filistinle ilgili haberler dikkatlerimizden kaçmamalı. Çünkü İnananlar kardeştir.Peygamberimiz (s.a.v), “Bir yerde bir Müslümanın ayağına bir diken batarsa, diğer Müslüman o acıyı duymalıdır” buyuruyor.Bizler o acıları duymalı ,.çekilen sıkıntıları hafifletmeliyiz.Ne yapabiliriz dememeli bir gayret içine girmeliyiz. Örneğin yardım kurulrşlerı Filistin için çeşitli zamanlarda YARDIM KAMPANYALARI düzenliyorlar.Bu kampanyalara katılmalı az çok demeden elimizden geldiği kadar katkıda bulunmalıyız Siyonist hedefler peşindeki koşan terör devlertine kızmak ne Filistinlin linin acısını dindirir,ne de israili durdurur. Saygılarımla .

  2. Ben sahip çıkmadım, yetişemedim o kardeşlerimin yarasını sarmaya, yetişemedim zalime hesap sormaya ve yetişemedim mazlumun kanayaan yarasına, belki buradan lanet okudum o vahşice katliamlara belki içimden volkanları patlattım ama neçare, bir faydam dokunamadı. Şunu öğrendim bir acı var bu acı binim acım o kardeş benim acım ve birgün zafer inanların olacak zafer müslümanların olacak bekle bizi filistin bekle beni kardeşler bu dünyada belki görüşemeyiz ama gerçekten ebedi yurtta buluşmak dileği ile..
    Kardeş eline sağlık yazılması gereken bir yazı id…
    Selam ve dua ile…………

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar