21 Şubat 2024 Çar

BEN AKKUŞLULUĞUMU HİÇ UNUTMADIM, UNUTMAM DA

Abdullah KÖSE’nin Sitemiz ile paylaştığı yazısını, noktası virgülüne kadar bizde sizlere paylaşıyoruz

Related Articles

6 YORUMLAR

 1. Şehidimizin adını Akkuş’ta yaşatan Akkuş belediye başkanı Efil ve belediyeye teşekürlerimi iletiyorum Umarım yapılacak bir isim verme töreninde bu şehitlerin yakınları bir araya gelir.Akkuşlu şehit yakınlarını bir araya getirmek ve onlarla bir arada olmak belediye başkanı ve Akkuşlu yöneticiler içinde önem arz eder sanırım.

 2. Akkuş belediyesi diğer Akkuşlu şehitlerimizle birlikte, Sn. Abdullah KÖSE nin babası Şehit Polis Ali KÖSE nin adını, İlçe merkezinde bir sokağa vermiştir.

 3. Sevgili Abdullah Kardeşim;
  Seni fazlaca ben yordum galiba. Senin samimice Şehidi sahiplenmen, birilerince istismar edildi. Taraf olmadım ama olayı takip etmiştim. Benim demek istediğim: bu fırsatı, o fırsatçılara verip şehidimizi çekiştirtmesen iyi olurdu anlamınadır.
  Ancak Caddenin genişletilip asvalt ve beyaz çizgi, pırıl pırıl ışıklanmasına karşı olamazsın sanırım. O konuda ben de varım… Ha okulun adı; Şehit Ali Köse, Muhtar Salih Kartlı, Öğretmen Şemsettin… neden olmasın. Genç nesiller neden hatırlamasın bu insanları? Haklısın. Haklısın…Haklısın
  Ancak karşındakilerin seni anlayabildiği kadar…Nidelim, o meydanı bırakıp gelmese idin, şimdi o makamda sen olacaktın. Ben feragat etmek üzere iken kayıverdin istanbul\’a.
  Tabii ki o takdir senin işindi.
  Yazımda uslubumun sret olduğunu söylüyorsun. Doğrudur. Söz konusu vatansa; ben korkusuz ve biraz da heyacanlı oluyorum. Sen şehit oğlusun, ben de şehit torunuyum. Dedelerimin bin yıllık mirasını, vatanın bağımsızlığını çiğneyenlere karşı değil sret uslup, daha başka tepkiler gösteremediğim için üzülüyorum.Herkesi cesurluğa, bağımsızlık için mücadeleye, \”Ne ABD ne AB, tam bağımsız Türkiye!\” şiarı ile emperyalizme karşı durmaya çağrıyorum.

  Başları dik, gözleri güneş, yüzleri ay&
  Kız-kızan; ana-baba&
  Tabur tabur , alay alay..
  Mahşer olur Tandoğanlar,Çağlayanlar,,,
  Yürür yine; yürür Türkiye&
  İleriye, yeniye…

  Kaçarlar; haçlı yobazlar, ılımlı İslamın beyleri?
  Çöker şatoları, sarayları, çöker evleri&
  Sevmediler, sevmez onlar seni, beni&
  Bir de Mustafa Kemali&

  Sevmez onlar seni, beni
  Bir de Mustafa Kemali
  Bir de Mustafa kemali.
  Sanki ben seviyorum vatanımı işgal ednleri. San ki ben korkuyorum onlardan. Tarihin iki değil, tektir gerçeği:Zalimler, işgalciler, sömürenler, insan eti yiyenler, insan kanı içenler er-geç mahvolmuşlar; sıradan, samimi insanlar şerefle devam etmişklerdir yollarına. Elbet de şehitler vere vere, kara zindanlarda, kara zincirlersde yiğitliklerini inatla sergiliye sergiliye.
  Büyük Türk milletinin evladı Ve T.C. \’nin bir vatandaşı olmaktan, Türkiyenin bağımsızlığını savunmaktan mutluluk duyduğumu cümlenin bilgisine;
  Bu yüce duygularla aziz şehitlerimize
  saygılarımı arzederim.

  NOT. Akkuş İnternet Sitesi yönetimi ile, değerli arkadaşların hiç biri ile hiç bir özel, tüzel, düşünsel bağım yoktur. Senin o konudaki şaşkınlığını bilemem, ancak benim bildiğim bir şey var. O da: Bu site günlük değil. İleriki yıllara. Çağlara akıp gidecek yatağını, çizgisini bulmuş. Senin, benim… birilerinin katkıları vardır elbet. Bu katkılar devam etmeli. Siteye hiç bir zaman \”şucu-bucu damgası vurulmamalı.Akkuş\’un ebem kuşağı, Akkuş\’un heybesi, torbası, kolanı, kilimi, cicimi, çayırı-çimeni, dağı-yaylası, bahçesi, tarlası renga renk değil mi? Hangi renk hangisinden üstün ki, hangisi güzel değil ki?Benim anladığım kadarı ile,; samimiyetin, hoşgörünün, adaletin, paylaşımın, tahammülün…kısacası demokrasinin sitesi bu site. Hep öyle kalır, Akkuşça kalır inşallah. Bin çiçek açar, bin çiçek yarışır, bir çiçek ışıtır. Sihirli kelime: SAMİMİYET!

 4. Size Şükrü Bey demiycem çünkü siz Şükrü Hocam\’ı hak ediyorsunuz. Bunun daha samimi olacağını düşündüm. Uzun zamandır sizin neden bu sitelerde olmadığınızı merak ediyordum.Birkaç yıl önce Çayıralan\’da vuku bulan bir olay için bir yazı yazmıştım. Bölgeden bir milletvekili adayı vardı ama Çayıralan\’da hoş karşılanmamıştı.Karşılamayanların tabi ki sebebi vardı. Ama ben o sebepleri haksız bulmuş, tepkimi dile getirmiştim.Sizin son günlerde bu sitede yazdıklarınızı heyecanla takip ediyorum. Elinize sağlık güzel yazıyorsunuz.Hayret ettiğim bir şeyde zaman zaman kullandığınız sert üsluba rağmen sitenin yazılarınızı kesintisiz yayınlaması. Sanırım benim koyduğum tepki ya da Akkuş\’ta İhsan çam ile yaptığımız görüşme bir sonuç getirmiş.Bana yazdığınız yorumu okudum. Öncelikle isim konusunda yapmış olduğunuz açıklama için teşekkür ederim. O günlerin şartlarında beni anladığınız için de teşekkür ederim. Ben siyasetçilerin özellikle de bunlar belde gibi küçük yerleşim birimlerinini yöneticileri ise ve de bir şehidi var ise o ismi yaşatmanın onların görevi olduğunu düşünürüm. Bu teklif şehit ailesinden değil, belediyeden gitmelidir. Bakın şimdi Akkuş belediyesi bunu yapıyor. Çünkü siyasetçi gönül insanı olmalıdır ve gönül insanı deyince sizin nasıl bir gönüle sahip olduğunuzu da bilenlerdenim. Hakkınızı yemek istemem. Zaman zaman insanların göremedikleri olabilir, hatırlatmak da bizlerin görevi ama hangi anlayışa. \”Biz kimsenin yönlendirmesi ile bir şey yapmayız\” düşüncesinin hakım olduğu anlayışa, ne tabela pası, ne solmuş bayrak gösterebilirsiniz…Gösterirseniz de çok beklersiniz…Neyse okula şehit Ali Köse ismini talep etme durumu da şuradan kaynaklanmıştır. Bu çayıralan’daki okul sorununa el atmamız
  İstanbul’da bütün televizyoncular tarafından biliniyor. İşte tuvalette eğitim, kahvede eğitim, bu sene de böyle devam edecekler vs gibi haberlerin ardından bir gün vali beyin açıklaması geldi. Sanırısınız ki benim için son dakika hemen CNN Türk yurthaber sorumlusu arkadaşım cuma’ya söyledim. Vali okulun yapımı için para verildiğini açıkladı, haydi bir kez daha yapalım şu haberi . İşte bu Cuma’nın işir. O an Cuma, “2 senedir uğraşıyorsun bu işle, bari babanını adını versinler” deyince, babamın da eğitim için evini bağışladığı ve 6 sene de ücret almadığı bilinince böyle bir talepte bulundum. Ben öyle düşündüm, keşke başkaları daha güzel şeylerde düşünseydi. Ama onlar sadece valinin okulun adı Şehit Ali Köse olacak açıklamasının ardından, şehidi karalama kampanyasına giriştiler.
  Bu girişim sadece birkaç kişi ile sınırlı kalsa iyi, ülkenin koca koca vekilleri bile bu konuyu gündemine aldılar. Neyse Hocam, sizi yormayayım. Şu aşamadan sonra konu Cumhurbaşkanlığı, başbakanlığa kadar gitmiş bir konudur. Bu makamlara giden konuya bakın. Okul yıkılırken bu makamların hiçbirisinin haberi yok ama okul yapılıp adı şehitle özdeşleşince, bu makamlar devrede…Allah herkesin gönlüne göre versin. Benim babamın adı şu an oturduğum sokakta da var.Bu şehit adı enflasyonu değildir, bu kadir kıymet bilmektir. Ben babamı kaybedeli 12 yıl oldu. Benim bundan sonra onun için yapabileceğim şey onun adını yaşatmak ve dua etmektir. Bu yüzden yazdığınız son sözlere katılamayacağım.Babamın adının okulda yaşatılmasını istemek beni en doğal hakkım. Çünkü o bunu hak etti. Mustafa Kemal Atatürk\’ün adı hemen hemen her ilin her ilçenin sokağında caddesinde var.Neden Ali Köse olmasın.
  Hadi Ali Köse olmuyor başka birşey olsun. Başka şehit varsa onun adı olsun.Geçmiş muhtarların adı olsun, başkanların adı olsun. Ama bir icraat olsun. Körü körüne inat için bu engellemeler olmasın. Çayıralan Yazıkıyısı İlköğretim Okulu adı mı sizce daha anlamlı yoksa Çayıralan Şehit Ali Köse İlköğretim Okulu adı mı ? Ali köse Abdullah Köse’nin babası olduğu için okulun tabelasında adı yoksa bu benim, sizin ve onu engellemeye çalışanların suçudur. Ali Köse evini okula bağışlamış, 6 sene hiçbir karşılık beklememiş, ardından görevi başında şehit olmuş bir Türk gencidir. Her türlü saygıyı da hak eder. Saygılarımla…

 5. Yine tazelendi yürek yarası…”
  Sevgili Abdullah Köse;
  Adınla birlikte kullandığın “ÇAYIRALAN”ı okumak bana da ne kadar haz veriyor anlatamam.Hani bir söz vardır:” damdan düşen gelsin”; anlar ancak hali, hale düşen.Babanız Şehit Ali’nin cenaze töreninde biliyorsun ben de oranın Belediye başkanı idim. Sizlerin acnızı içtenlikle paylaşanlardandım.Şehidimize bir cadde adı (ki talep sizden gelmişti, doğal olan da bu idi )verdik:Merkeze girmek isteyen herkesin görebileceği bir yere
  tabela koyduk:”ŞEHİT POLİS ALİ KÖSE CADDESİ” Caddenin devamına bir tabele daha kondu, ok işareti ile “Şehit Ali KÖSE”…Bu günler Türk halkı duygusal.Siz köse Ailesi de ayrı bir duygusal. Tazelendi yine acılar. Kaldıki ben tanımadığım dedelerimi görüyorum rüyalarımda. Sizi dün, bugün ve yarınlarda en iyi anlayanlardan biri olduğumu bilmenizi arzediyorum. Ve bir kez daha; bugüne kadar verdiğimiz şehitlerimize tanrıdan rahmet, şehit yakınlarına, Türkiye’ye baş sağlığı diliyorum.Bak, bile bile, size olan saygımı belirtmek için yanlış bir ifade kullandım. Demesem kimse varmaz farkına. Ne mi? “Şehit yakınlarına” şehit kimin? Şehit; Türkiye’nin, aziz Türk Milletinin.Peki şehidin yakını kim?Şehidin yakını; yetmiş milyon TC vatandaşı. Küsüratını yazmadım. bilerek yazmadım. O kadar da şehide şehit demeyen hainler var da…Olsun, “koz koğuruksuz olmaz”mış.
  Sözü nereye getirmek istiyorum? “Şehit yakınlarını polis tartaklamış” haberine.
  Herkes bu haberin peşinde. Yanlış mı? Doğru mu? Şehit yakını olmayan var mı? Türkiye’de şehit torunu, şehit evladı olmayan kaç kişi var? Asıl hassasiyet bu
  bağlamda olmalı. Türkiyede yaşayan herkes şehit torunu, herkes birinci sınıf, herkes saygı değerdir…Çünkü onlar Aziz Türk Milleti’nin birer ferdidir. Olaki suç dahi işleseler insanca bir muamele ile yargılanmalılar.
  Okula ad verdirmeye gelince; orada sen birazda kendini sorgula. Bir alanda birden fazla ad da azaltır saygıyı. Yapılacak bir iş var. Hem de kolay:Ş.P.Ali Köse Caddesinin genişletilmesi, asvaltlanması, beyaz ile çizilmesi ve aydınlatılması…Bence Rahmetli Ali kardeşime saygımızı ifadenin bir başka şekli de bu olur diye düşünüyorum. Akkuş’u unutmadığını biliyorum. kolay gelsin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar