24 Mayıs 2024 Cum

Belediye Çalışmaları

Akkuş Belediye Başkanı Sn.Lütfi EFİL son 6 aylık çalışmalarını sitemize değerlendirdi;

{mosimage}

 

 HALKIMIZIN 5 YIL BİR SÜRE İÇİN SEÇMİŞ OLDUĞU BELEDİYE BAŞKANLIĞI GÖREVİNİ; ÖMRÜMÜZ KAFİ GELDİKÇE TAMAMLAMAK,HALKIMIZIN BİZDEKİ HAKKIDIR DİYE DÜŞÜNÜYORUM.

 

Daha öncede belirttiğim gibi, "Akkuş'umuzun Dünya'ya açılan penceresi" olarak nitelendirdiğim "İnternet Sitesi" gerçekten güzel hizmetlere imza atıyor. İlçemizin problemlerini, İlçemizde olan gelişmeleri gündeme taşıyor,insanlarımızın Akkuş belleklerini canlı tutuyor. Bu nedenle iki güzel insana;iki "İhsan"'a teşekkürlerimi sunuyorum. İtina ile takip ettiğim "İnternet Sitesi" oldukça profesyonel hazırlanıyor ve yayımlanıyor. Bizler de sürekli olmamakla birlikte, belli periyotlarda sitemizi bilgilendirerek gerek Belediye çalışmalarımızı, gerekse kendimizle alakalı anektodları iletmeye çalışıyoruz. Daha önce 25 madde halinde 1 yıllık icraatımızı sıraladığımız sitemize son altı aylık çalışmalarımızı da ileterek daha somut ve daha neticelenmiş icraatlarımızı hemşerilerimizle paylaşmak istiyorum. Akkuş'umuzda gerçekten güzel şeyler oluyor; maddeler halinde ifade etmek gerekirse;

 

2005 Yılı İtibariyle İlçemiz; Belediyemizin Alt Yapı Hafriyat Ve

Teşvik Destekleriyle Bir İnşaat Patlaması Yaşamaktadır.

 

 Bu vesileyle bu yıl yaklaşık 30 farklı taşeron ve 400 insanımız istihdam edilmiştir.

 

 Sanayi sitesi inşaatımız % 70 oranında tamamlanmıştır.

 

{mosimage}

Öğretmen evi, restaurant, düğün salonu, otel ve lokal müştemilatından oluşan kültür sitesi tadilatı ve ek binası tamamlanmıştır. Böylelikle İlçemizde bir otel ve konaklama sorunu çözülmüştür.

 

{mosimage}

 

İlçemizde belediyemizin yapmış olduğu bir binada faaliyete başlayan etüt merkezi ve dersane ile de gerek İlköğretim ve gerekse ortaöğretim öğrencilerimizin eğitim problemlerine bir nebze de olsa katkı sağlanmıştır.

 

Hayvan pazarı için istimlak yapılmış olup inşaatına başlanmıştır.

 

{mosimage}

 

İlçemize giriş yapan köy yolları ağızlarına, şehrimize çamur gelmemesi için ızgara, kanal ve stabilize (mıcır) serilmesine başlanmış olup bu bağlamda Gedikli yolu, Seferli yolu ve YİBO yolu girişleri öncelikli olarak değerlendirilmiştir.

 

{mosimage}

 

İlçemizde uzun yıllar yaşanan su problemi en önemli gündemimiz olmuştur.İlk defa İlçemizde sondaj için etüd yapılmış olup üç noktada su tespit edilmiştir.ayrıca Karaçal-Kepekli deresinden moto-pomp sistemiyle su getirilmesi işi projelendirilmiş olup bu konuda ilk adım atılmıştır. Geçici de olsa,yeni isale hatları (3 Km) döşeyerek İlçemizde,büyük kuraklık yaşamamıza ve YİBO okulu dönemimizde açılmasına rağmen geçen yaz ve bu yaz ciddi bir su problemi yaşanmamıştır.Yani halkımız dönemimizde ciddi bir su problemi yaşamamıştır.

 

Dönemimizde yaklaşık 3 km büz döşemesi gerçekleştirilmiştir.

 

{mosimage}

 

40 Dükkan ve büro yaptık;  20'sini sattık ve kaynak oluşturduk.Ayrıca belediyemize ait 40 dükkanı kiracılarına satarak sanayi sitesine başladık.

 

Sosyal,Kültürel ve sanatsal faaliyetler konusunda Festival, Sünnet şöleni (yaklaşık 500 çocuk), tiyatral faaliyetler,öğrenci bursları, fakir vatandaşlarımıza katkı (belediye sınırları dahilinde), Bilgi-İşlem gibi atraksiyonlarla güzel Akkuş'umuzu hak ettiği noktaya taşımaya çalışıyoruz

 

{mosimage}

 

Her platformda; En önemli problemimiz olarak kamuoyunun gündemine taşıdığımız Akpınar-Salman-Seferli grup yolu konusunda yapmış olduğumuz Kurultay ve sonrasındaki Ankara girişimlerimiz şahsıma göre gündem oluşturmaktan öteye gidemediğini müşahede ettik.Bu nedenle bu yolun yapımının mutlaka ihale yöntemiyle müteahhit marifetiyle neticeye ulaşabileceğinin mücadelesini vermeye başladık.Bu konuda önemli bir aşama kaydettiğimizi ifade etmek istiyorum.Tam bu aşamada köy yollarında başlatılan çakılama çalışmaları da yerel siyasilerimizin önemli başarılarındandır.Kumru yolu güzergahında yapılan altyapı (çakılama) çalışması bu yolun da gündeme gelmesine katkı sağlamıştır.

 

Doktor konusu gerçekten İlçemizin en önemli problemidir.Mevcut mevzuatlar çerçevesinde bu sorunu çözmek gerçekte zor görünüyor.2005 yılı içerisinde İlçemize atanan 3 uzman doktorda görevlerine başlamadılar.Daha önceleri kura kapsamında değerlendirilmeyen İlçemiz,kuraya konulmasına rağmen bu defa da doktorların göreve başlamamasıyla yeni bir sorunu yaşamaktadır.Hükümetimizin "mecburi hizmet" yasasını tavizsizce uygulaması tek ümidimiz olmuştur.İnşallah bu problemin de bu şekilde çözüleceğine inancım tamdır.

 

İlçemizde görev yapmakta olan tüm bürokratlarımızın başarıyla ve özveriyle çalıştıklarını müşahede ediyoruz.Bir siyasi olarak hiçbir memurumuzun işine müdahale etmiyor,rahatsızlık vermiyor ve desteklerimizi ifade ediyoruz.Klasik bir politikacı anlayışıyla memurlarımızla uğraşmıyoruz.

 

Eğitim konusundaki çabalarımız;Ordu üniversitesi paralelinde kurulmasını talep ettiğimiz Akkuş Meslek Yüksek Okulu ve Yatılı Bölge İlköğretim okulundan mezun olan öğrencilerimizin tekrar köylerine dönmemeleri için kurulmasını arzuladığımız yatılı Anadolu Lisesi'nin gerek arazi,gerekse mevzuat çalışmaları devam etmektedir.Bu konuda siyasilerimizden tam destek almamıza rağmen neticeye ulaşmak biraz zor olacak tabii.

 

{mosimage}

 

Toplu konut projemiz Belediyemizin öncülük edeceği mega projelerimizden bir tanesi.Bu kış gerek toplu konut gerekse apart otel için kamulaştırma çalışmalarımıza hız vermeyi düşünüyoruz.

 

{mosimage}

 

Başkanlığım döneminde, bana göre en büyük proje olarak değerlendirdiğim Cüceyüzü deresi ıslah çalışması ve dolgu yapılarak yolun kısaltılması, böylelikle yaklaşık 3 dönümlük bir arazi elde edilmesi projesi tamamlanmıştır. Bu projeyle, Seferli-Salman-Akpınar-çaldere güzergahından dere yoluna takiben gelen araçların İlçe merkezine ulaşım problemleri, tekstil arkasında yeni yolun yapılarak betonlanmasıyla birlikte çözümlenmiştir.

 

{mosimage}

 

Sağlık Sokak, Gedikli Caddesi ve Kışla Sokak bağlantı yolu parke döşenerek halkımızın çamura basmaması noktasında önemli bir adım atılmıştır.

 

Köycülük, Kayırmacılık ve Bireye Özel Menfaat çalışma Felsefemizde Yoktur.

 

Şehirleşme bağlamında, Mahalle bağlantılarının sağlanması için, Hükümet binamızın çevre istinat duvarı, Cumhuriyet İlköğretim Okulu çevre istinat duvarı ve Terminal iniş yolu istinat duvarı ile birlikte tam 9 noktada inşa edilen istinat duvarlarına toplam 2000 m3 beton dökümü gerçekleştirilerek en büyük meblağ bu alanda harcanmıştır.

 

{mosimage}

 

Yaptığımız bütün işler teklif alma ve ihale yöntemiyle en ucuza yaptırılmıştır.

 

Şehirdeki binalarımızın boyanması işi devam etmekte olup, Kamu Kurum ve Kuruluşlarına olan katkılarımızı gücümüz nispetinde sürecektir.

 

Turizm potansiyelimizin yüksek olduğu İlçemizde; İlk somut icraatımız Kertil Bölgesi'ne katkılarımızla alınan Milli Park inşaatı Orman Bakanlığı tarafından sürdürülmektedir. Yine bu bağlamda, özellikle Arap turistlerin ilgi gösterdiği İlçemizde, bu yöndeki çalışmalarımız devam etmektedir.

 

Hamam-Sauna inşaatımız bitmiş olup yakın zamanda hizmete girecektir.

 

{mosimage}

 

{mosimage}

 

Bu çalışmalarımızın dışında,belediyemizin rutin çalışmaları ile birlikte, şehir içi trafik düzenlemesi ,fiziki ömürlerini tamamlayan Belediye otobüslerini özelleştirilmesi ,çöp ve et kesimi-taşıması hizmetlerinin özelleştirilmesi gibi argümanları da değerlendiriyoruz.

 

Yukarıda saydıklarımızın yanında henüz fikir aşamasında olan yada henüz yeni başlamış çalışmalarımız da vardır.Amacımız halkımızın gönenç seviyesinin yükseltilmesi,mutlu huzurlu bir "Akkuş İlçesi" portresi oluşturmaktır.Her zaman halkımızla iç içe,gönül gönüle, uzlaşmacı ve yapıcı eleştiriye açık bir ilkemiz vardır.İktidarıyla,muhalefetiyle,sivil toplum kuruluşları ve daire amirlerimizle istişareli bir anlayışla tek hedefimiz; "Her şey Akkuş İçin" sloganının gereğini yapmaktır.Bu noktada , hizmet edebileceğimiz her platform bizim için tercih olmakla birlikte,halkımızın 5 yıl bir süre için seçmiş olduğu "Belediye Başkanlığı" görevini ömrümüz kafi geldikçe tamamlamak halkımızın bizdeki hakkıdır,diye düşünüyor,sitemiz vesilesiyle tüm Akkuş'lu hemşerilerimizi sevgi,saygı ve şükranla selamlıyorum.Başta Sn. İhsan ÇAM ve Sn. İhsan GÜNEŞ olmak üzere,İnternet sitesi çalışanlarına başarılarının devamını diliyor,şükranlarımı sunuyorum.

 

Lütfi EFİL

Akkuş Belediye Başkanı

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar