22 Eylül 2023 Cum

Beş dakika düşün, beş yılını zehir etme.

iyi düşün, tekrar tekrar düşün, beş dakikada verdiğin oyun için gelecek beş yılını kendi elinle sakın karartma.

Beş dakika düşün, beş yılını zehir etme.

Değerli dostlarım;

Hizmetlerin en güzeli insana yapılan hizmettir. Çünkü insan canlıların içersinde en özel yaratılmıştır. Yaratılana hizmet yaratana hizmettir. İnsana hizmet etmenin binlerce yolu vardır. Bakkal, kasap, manav, otobüscü, münübüscü, işçi, memur, siyasetçi, bürokrat, asker, polis her meslekten her kesimden insanlar yaşamı kolaylaştırmak için halka hizmet eder.

Hizmet bazen bireysel, bazen de takım halinde yapılır. Bireysel olarak yapılan hizmetlere yüzlerce örnek vermek mümkün, ancak ben burada özellikle takım olarak yapılan hizmetlere kısa bir iki örnek vermek istiyorum.

Örneğin Ülkemizin yakinen tanıdığı (AKUT)Arama Kurtarma Derneği, Kızılay ve benzeri sivil toplum kuruluşları yaptıkları hizmetleri genellikle oluşturdukları ekiplerle yaparlar. Amaçları halka hizmet olan bu tip kurumların başarılı olmaları, bünyelerinde bulundurdukları bireysel değerlerlerin çokluğu ile eşdeğerdir.

Hizmetlerini birden çok insanla yapan örgütlerin başarılı olması; hem başlarında bulunan kişilerin hem de takımı oluşturan bireylerin yeteneğine bağlıdır.(Bir futbol takımı gibi.)

Değerli dostlarım, yukarıda verdiğim örnekleri gerçek yaşamda hepimiz kabul ederiz. Ancak işi kuralına göre yapan toplumlar hep kazanırken, ahbap, çavuş ilişkisi ile ekip oluşturanlar hep kaybederler. Bu insanların kendilerinin kaybetmesi belki çok önemli değildir. Ancak temsil ettiklerini düşündükleri insanlara kaybettirdikleri çok ama çok fazladır.

Saygıdeğer okuyucularım; yerel seçimler çok önemlidir. Her insanın doğumundan ölümüne kadar yapılan hizmetlerin tamamını yerel yöneticiler yapar.(Muhtarlar, Belediye Başkanları, meclis üyeleri ve İl Genel meclisi üyeleri gibi.)

Beş dakika düşün, elini başının arasına al, adaylara bak, sor soruştur. Ekipleri iyi incele. Oy vereceğin kişi ya da kişiler sana, bölgene ve ülkene hizmet edecek, bilgi, birikim, donanım ve liyakate sahipse, ekibini oluştururken hizmet yapmayı hedefleyerek, hizmetin gerekleri için ekibin içinde olması gerekenleri takıma almışsa, onlara destek ol. Eğer oy vereceğin kişi sadece kendi makamını, geleceğini düşünerek bir ekip oluşturuyorsa çok iyi düşün. Tekrar, tekrar düşün oy vereceğin kişi kardeşinde olsa iyi düşün, oyun Allah indinde de kul indinde de vebali vardır. Düşünmeden, hatır için, tanıdık için, eş, dost için oy verme. Kapına gelene sor,’’ bu hizmetleri nasıl yapacaksın, hangi kadroyla, hangi imkânlarla yapacaksın ,, kafana takılan her soruyu sor.Aldığın cevap seni ikna ederse oyunu ver.

Değerli dostlarım oyunu kime verirsen ver, ama iyi düşün, tekrar tekrar düşün, beş dakikada verdiğin oyun için gelecek beş yılını kendi elinle sakın karartma.

Yerel seçimlerin bölgemize ve ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum.

Zir. Müh. Ramazan TINKIR

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar