5 Aralık 2022 Pts

Bakan GÜLER ve HAMARAT İl Danışma Kurulu Toplantısında

Ordulu İşadamları Enerji ve diğer alanlarda yatırımlar yapın

hilmiguler 

Bakan GÜLER " Artık Su Akacak Ama Türk Bakmayacak"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı M.Hilmi Güler, Ordulu işadamlarına seslenerek artık fındıktan başka yeni üretim ve ürünlere yönelmeleri gerektiğini, özellikle enerji konusunda yatırım yapmalarının hem kendileri hem de ilin ekonomik geleceği açısından yararlı olacağını söyledi.

Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Ordu İl Danışma Kurulu Toplantısı yapıldı. Toplantıya Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı M.Hilmi Güler, AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat, AK Parti Ordu İl Başkanı Fatihan Ünal, Merkez İlçe Başkanı Halit Tomakin, İl Genel Meclis Başkanı Şanser Şahin, partili belediye başkanları, il ve ilçe yönetim kurulu üyeleri ile il genel meclis üyeleri katıldı. Toplantının başında bir konuşma yapan AK Parti Ordu İl Başkanı Fatihan Ünal, 22 Temmuz seçimlerinde Ordu'da yüksek bir oy oranıyla başarılı olduklarını hatırlattı. Bu sonucun kendilerini daha çok kamçıladığını belirten Ünal, "Başarılı olanın hedefi bitmez. Bizim de hedeflerimiz bitmedi. Ordu'ya daha çok hizmet edeceğiz. Ordu siyasi açıdan artık daha güçlüdür, gerek enerji bakanımız ve gerekse kültür bakanımızın gücünü en iyi şekilde değerlendirecektir. AK Parti ile Ordu değişmeye devam edecektir. Ben bizlere güvenerek Türkiye'de ve Ordu'da ezici birinciliği taşıyan herkese teşekkür ederim" dedi

vekilhamarat

 "HER AİLEYE GÜNLÜK 5 EKMEK KATKIMIZ OLDU"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler de, bakanlık olarak Ordu'da yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Geçmişte iktidar olan partilerin yıpranmasına rağmen AK Parti'nin yıpranmadığını, halkın verdiği samimiyet duygusuyla heyecanlı bir şekilde hizmet ettiklerini belirten Bakan Güler, özellikle elektrik konusunda büyük mesafe alındığını söyledi. Beş yıllık iktidarları döneminde, 80 yıllık Cumhuriyet tarihinde üretilen elektriğin yarısını ürettiklerini, elektrik tüketiminde de Çin'den sonra dünya 2.'si olduklarını belirten Bakan Güler, "5 yıldır elektriğe zam yapmayarak her aileye günlük 5 ekmek katkımız oldu. Tüm Türkiye'ye olan katkımız ise 15 milyar dolar. Bizden önceki dönemlerde bu katkı bir yerlere gidiyordu, biz de ise halka gidiyor" diye konuştu.

Ordu'nun ekonomisinin sadece fındığa dayalı olduğunu belirten Bakan Güler, artık yeni ürün ve üretimlere geçilmesi gerektiğine dikkat çekti. Rüzgar santrallarının önemine dikkat çeken Güler, "Rüzgarın bol estiği yerlerde rüzgar santralları kurun. Üstelik 10 yıllık alım garantisi bizden. Hangi malın 10 yıl alım garantisi var? Artık rüzgardan elektrik üreteceğiz" şeklinde konuştu.

"ARTIK SU AKACAK AMA TÜRK BAKMAYACAK"

Eskiden 'Su akar, Türk bakar' denildiğini, artık suyun akacağını ancak Türk'ün bakmayacağını ifade eden Güler, "Akarsuları büyük bir takibe aldık. Ülke genelindeki akarsular üzerinde enerji üretmek için bin 84 adet proje hazırladık. Bu projelerin hayata geçirilmesi durumunda 840 bin kişilik istihdam sağlanıyor. Artık akarsular üzerinde enerji dönüşümü başladı. Melet Irmağı'ndan da enerji üreteceğiz. Ayrıca Ordu'nun 50 yıllık içme suyu ihtiyacını buradan karşılayacağız. Topçam Barajı'nda 2008 yılının ilk aylarında su tutmaya başlayacağız. Melet Irmağı bir kaç sene sonra enerji üreterek denize dökülecek" açıklamasında bulundu.

Haber/Yazar: Ünye Haber 08 10 2007

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
15AboneAbone Ol

Çok Okunanlar