30 Eylül 2023 Cts

Başbakan Erdoğan: Çalışmayan vekilin yerine yedek gelsin

Bu yasa hemen çıkmalı. Yerinde Bir Tespit

Başbakan Erdoğan: Çalışmayan vekilin yerine yedek gelsin

TBMM çalışmalarında yer almayan milletvekillerini gündeme taşıyan Başbakan "Toplantılara katılmayan düşürülsün, yedek listedeki isim Meclis'e gelsin" dedi

Başbakan Tayyip Erdoğan, Meclis çalışmalarına katılmayan milletvekilleri ile ilgili ilginç bir çıkış yapıp yedek milletvekilliğini tartışmaya açtı. Erdoğan'ın milletvekilleriyle son toplantıları sırasında bazı vekiller, toplantı ya da karar yeter sayısı bulunamadığı için Meclis çalışmalarının aksamasından yakındı. Vekilleri sık sık çalışmalara katılmaları konusunda uyaran ve devam-devamsızlık listelerini büyük bir titizlikle inceleyen Erdoğan bu kez sorunun çözümü için Anayasa değişikliği önerdi. Meclis çalışmalarına 5 birleşim üst üste katılmayanların milletvekilliğinin düşmesi gerektiğini, belediye meclislerini örnek vererek anlatan Erdoğan, "Yedek milletvekilliği olması lazım. Ben çok getirmek istedim bu sistemi ama bana 'Bunun için Anadolu'da adam vururlar' dediler. Böyle şey mi olur? Milletvekili olmak için yapmadıkları kalmıyor, sonra seçilince Meclis'e uğramıyorlar" dedi. AK Parti, Meclis Anayasa Uzlaşma Komisyonu çalışmaları sırasında yedek milletvekilliği uygulamasını gündeme getirmişti. AK Parti'nin, yeni anayasanın yasama bölümündeki yedek milletvekilliği önerisi şöyle: "Milletvekili sayısı 550 olarak korunacak. Ölen, istifa eden ya da milletvekilliği düşürülen milletvekillerinin yerine yedekleri Meclis'e gelecek. Aday listelerinde bulunan ancak seçilemeyenler, listedeki sıraları esas alınarak yedek milletvekili sayılacak. Boşalan milletvekilliği hangi partiye aitse o partinin listesinin en ön sırasında bulunan kişi parlamentoya girecek. Bir partinin tulum çıkarması yani ildeki tüm milletvekillerini kazanması durumuna karşılık da önlem alınacak. Partiler seçime giderken o ildeki milletvekili sayısının beşte biri kadar yedek milletvekili adayı gösterecek. Bağımsız adaylar ise 1 yedek milletvekili adayı gösterecek."

DÜNYADA ÖRNEKLERİ VAR

Uygulama İskandinav ülkelerinde doğup gelişti. Bu ülkelerde uygulanan modele göre genel seçimlerde her yasama meclisi üyesinin bir de yedeği seçiliyor. Böylece ara seçim ihtiyacı da ortadan kalkıyor.

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar