29.Kas.2020
ad
ad

Yazar hakkında

9 Yorumlar

 1. ORHAN DOĞANGÜNEŞ

  Murat Bey,öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim.

  Altun abi,Fethullah Gülen’in sahip olduğu anlayış,cemiyet ya da tarikat değil,cemaat anlayışıdır.Bunlar birbirinden çok farklı kavramlardır.Körü körüne biat kültürüyle ve mürit zihniyetiyle davranan kişilerin tavrı Hocaefendi’yi bağlamaz.Gülen Hareketi,dünyanın dört bir yanında kurulan Türk okullarıyla,dünyaca saygın üniversitelerde kurulmuş kürsülerle,Türkçe Olimpiyatları ile, evrenselleşmiş olup,Fethullah Gülen ABD’den Foreign Policy ve İngiltere’den Prospect dergilerinin yaptığı “Dünya’nın ilk 100 entellektüeli” sıralamasında zirvelerde yer almıştır.Diyanet,bu ülke için vazgeçilmezdir,gözümüzün nurudur.Kaldı ki Hocaefendi de bir dönem imamlık yapmıştır.İnsan bilmediğinin,tanımadığının düşmanıdır.Bugün dünyanın aklımıza dahi gelmeyen köşelerinde Türk okullarının açılması ve oralarda Türklük İslamiyet,İstiklal Marşı ve hatta Atatürk’ün tanıtılması Hocaefendi’nin tavsiyeleri doğrultusunda olmuştur.Ek olarak,Gülen hakkında 2006 yılında beraat kararı alınmış,bu karar 2008’de Yargıtay Mahkemesi’nde “oybirliği” ile onanmıştır.Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir,”Ecevit sayesinde kurtuldu” demek,hukuk sistemimize haksızlık etmektir.Yine 1991 ve 2000 yılları arasında Cumhuriyet Gazetesi’nin haberleri sonucu açılan davalarda Gülen haklı bulunmuş ve buradan elde edilen tazminat kendisi tarafından “Türk Polis Teşkilatı’nı Güçlendirme Vakfı’na bağışlanmıştır.Risale-i Nurlar’da açıkça belirtildiği gibi.Mesele tarikat meselesi değildir,mesele imanı kurtarma meselesidir.Kışta doğan tüm güneşlere selam ve saygılarımla.Görüşmek üzere.

  Yanıt
 2. altun bayram

  bir insana o kadar inanıldımı onun hiçbir kusurunu görmez insan sizde o kadar inanmışsınız ki o adamdan başkasını göremiyorsunuz cemaat lideri olmadığını tarikatı yok seyh değil diyorsunuz, belki seyhim demiyor ama bugün gülen cemaatini (tarikatını) dünyada bilmeyenmi kaldı körükörüne hala benim hoca iyi hoca anlayışın yanlış. bana göre iyi hoca diyanatin tayin ettiği namazını niyazını kılan vede kıldıran sohbetlerini yapan çocuklarımıza islamın güzelliklerini anlatan camii imamlarıdır. cemaat ve tarikat hocalarına çokta inandığımı söyleyemem.

  Yanıt
 3. Murat YILMAZ

  ne şeyhi ne müridi kardeşim adam kendine şeyh demiyor ama siz diyorsunuz. her hoca şeyhmi size göre, hani nerde o şeyhin tarikatı bilmiyor ve bilmeden konuşuyorsunuz. davalar noktasında da eksik biliyorsunuz. araştırmanızı tavsiye ederim. saygılar

  Yanıt
 4. altun bayram

  değerli arkadaşım murat bey benim bu yazılarımdan dolayı siz beni bu hocaya düşmanmı algılıyorsunuz bilemem fakat ben kimsenin düşmanı değilim. suudiarabistan şeriatla yönetiliyor.
  Şeriat kanunlarına göre, (( ŞEYH statüsüne soyunan ve muridleri olan kimse, Suudi Arabistan sınırları içerisinde ele geçirilirse, hemen katledilir)) gittiği dönemlerde ŞEYH ve cemaat liderliği arabistan tarafından bilinmiyor çünkü bu hocamızın davaları 88 yada 89 yıllarında başladı bundan sonrası için bir tehlike varmıdır. ŞEYH liği veya cemaat liderliği artık tescillidir.davalarıda hacamızın o kutsal topraklardayken başladığınıda biliyorsunuz artık tescilli bir cemaat lideridir.SEYH olmasada muridleri vardır. şunuda belirteyim ki temennim gidememesi değildir gitmesi yönündedir. sadece onun değil tüm islam aleminin gidip o kutsal toprakları görmesidir. hepinizi saygıyla selamlıyorum

  Yanıt
 5. Murat YILMAZ

  elbette gider Altun Bey, hacca neden gitmesin, şimdiye kadar gitmediğini nerden çıkardınız. Lütfen eleştirdiğiniz insanlar hakkında bişeyler okuyun. Diğer insanlar hakkında söylediklerinize bişey demedim diye o sözleri kabul ettim anlamına gelmesin. sizin o insanlar hakkında söylediklerinizin hepsi hikaye hiçbir dayanağı yok. Ayrıca size cahil demedim sadece okuyun araştırın yoksa söyledikleriniz havada kalır hac meselesinde olduğu gibi.

  Yanıt
 6. altun bayram

  değerli kardeşim orhan yaptığın yorumdan dolayı seni kutlarım. bütün hocalarımıza benimde saygım var kutsal kitabın yolunda olursa. öbür dinlere mensup insanlar dünyaya ve ahirete bizim gözümüzle bakmazlar. hemen bir örnek vereyim bugün israilin yardım konvoyuna yaptığını aklımıza getirelim, silah gittiği endişesi varmış mış sudan bahaneler bunlar. acımasın ve gaddarlğını dünyaya ispatladı. birde bugün hatay da şehit düşen askerlerimizide anmadan olmaz mekanları cennet olsun yaralılarada ALLAH dan şifa temenni ediyorum.

  murat bey ben yazıyı anladım anlamazsam birdaha okurdum çokda çahil değilim elbette herşeyi kimse bilemez siz neden oradaki örneklerden birini savundunuz yoksa diğerlerinin yanlışlıklarını anlıyormusun. bu konularda azda olsa bilgim vardır.murat bey size bir soru, o savunduğun hocanız müslüman ülke olan arapistana hacca gidebilirmi iyi araştırıp sonra cevab yazarsan sevinirim. yada neden şuana kadar gıtmedi. gidemezse neden? bizde bazı şeyleri kendimizce biliyoruz eksiklerimiz olur bunuda sizin gibi değerli doslardan öğreniriz hiçde gocunmam. her ikinizide saygılarımla selamlıyorum esen kalın, dosluklar bakidir.

  Yanıt
 7. Murat YILMAZ

  Altun Bey, sizin o yazıyı anlamadığınız yaptığınız yorumdan belli. O insan hakkındaki sözleriniz tamamen ideolojik bir bakış açısı. Yok imamlıktan lüks hayata terfi etmiş yok ecevit kurtarmış bunları neye dayanarak söylüyorsunuz. Gidip onun kaldığı yeri gördünüz mü de lüks diyebiliyorsunuz. Anlamadığınız noktalar bunlar. Anlamak istemezsiniz zaten. Yoksa 120 ülkeden 750 öğrencinin Türkçe konuşarak gönülleri fethettiği bu ülkede bunları söylemek için kör olmak ya da kasıtlı olmak lazım. İnsanlar bildiği kadar konuşur ve bilmediğinin düşmanıdır. Bilmeden konuşmak ise bizim milletimize hastır. Dünyada insanlığı yararına üç kuruşluk iş yapmamış insanların bütün dünyanın takdir ettiği,hayranlıkla takip ettiği güzellikleri ve bu güzelliklerin banisinden bu şekilde bahsetmesi tam anlamıyla lüzumsuzlutur. İnsan eseriyle anılır. Bari takdir etmiyorsanız aleyhinde konuşmayın. Orhan kardeşimi çok güzel yazmış. Tebrik ediyorum. Eline sağlık.

  Yanıt
 8. ORHAN DOĞANGÜNEŞ

  Altun abi merhaba.Öncelikle yazıma göstermiş olduğunuz ilgi ve bulunduğunuz yorumdan dolayı teşekkür ederim.

  Bir insanın “hayvanlaşması/hayvandan daha da aşağılık olması” Kurani bir tabirdir.Hayvanlar,bitkiler hatta dağlar bile kendi lisanları ile Allah’ı zikrederken,akıl sahibi bir insanın Allah’ı anmaması üstelik inkar etmesi hayvandan daha aşağıda anlamına gelen “belhum adal” ile tanımlanmaktadır.(Kaynak:Araf-179,Bakara-171,Furkan-44)Ancak bir yanlış anlaşılmayı engellemek adına şunu söylemek durumundayız.Hayvanlaşmak ya da hayvandan daha da aşağıda olmak,Kur’an’ın inanmayanlara verdiği isimdir.Bu bize onlara hayvan gibi davranma hakkını elbette vermez.Kalpleri ancak Allah bilir.Biz insan ilişkilerimizi inanan/inanmayan ayrımı yapmadan saygı çerçevesi içerisinde düzenlemeliyiz.Kimin cehennemlik kimin cennetlik olduğuna elbette biz karar veremeyiz ama cehennem ehli ve cennet ehlinin özelliklerini Kur’an’dan öğrenebiliriz.İçki,masum görülemeyen büyük günahlardandır.Ayet “Şeytan, içkide ve kumarda aranıza düşmanlık ve kin düşürmek, sizi Allah’ı anmaktan ve namaz kılmaktan alıkoymak ister. Artık siz hepiniz vazgeçtiniz değil mi?” (Maide Sûresi, 91) demişken,benim kuracağım cümlelerimin bir anlamı yoktur.Ayrıca Allah’ın dinini anlatan ve insanlara faydalı olan tüm hocalar bizimdir.Hepsine selamlarımı sunuyorum.

  “Hiç mi anlayamazlar” sorunuza gelince.Yazımda da geçtiği gibi,”dünyaya ve hayata “onlarla” ayni göz ile bakmadıkları sürece, anlayamazlar…”

  Birgün ben de tanışmak,sohbet etmek isterim değerli abim.

  Saygılarımla.

  Yanıt
 9. altun bayram

  değerli kardeşim orhan toplumumuzda bir yozlaşma olduğu aşikardır fakat bu söylediklerini hiçmi anlayan olmaz biraz sert olmamışmı bende yerinde ibadetimi yaparım yerinde oturur sohbetimi yaparım yeri geldiğimde içkimide yudumlarım fakat bence herşeyin abartılısı başkalarının hakkına tecavüze varacak kadar ileri gidilirse haramdır. bu kavram birine dinsizsin cehemnemliksin deyecek kadar ilerlememeli, yada sen hocasın buraya giremezsin bunu giyemezsin bu sana olmaz dayatmaları olursa birbirimizi anlayamayız.maneviyat ALLAH la kul arasındadır islamın güzelliklerini anlatırsın kötülüklerin anası içkidir dersin buna alan alır almak istemeyen kendi bilir fakat o insan hayvanlaşmaz, aşağılanmaz, dışlanmaz çünkü PEYGAMBERLERİMİZ den sonra ALLAH kimseyi islamiyetin müdürü yada temsilcisi tayin etmemiştir. birde soru sormak isterim ibadetle pekişi olmayan fakat kimsenin kalbini kırmayan dedikodu yapmayan namus kavramını bilen kimsenin malında namusunda gözü olmayan biri ile kendimi dine adadım deyip sonra ben mesihim peygamberlik geldi diyenin hangisi hayvanlaşmış olur. birde yazınızın bir bölümüyle bitirmek istiyorum
  (Dünyanın öbür köşesinde, Afrika’da, Amerika’da, Avrupa’da Hz Muhammed ismini duymayan birisine bu ismi öğreten, tanıtan ve belki de onun Müslüman olmasına vesile olan bir insanın gönlünde kopan fırtınanın, nasıl bir şey olduğunu anlayamazlar.)
  bu satırlarla bizim amerikada yaşayan gözlerinden daima yaş akan imamlıktan lüks hayata terfi eden ecevit sayasinde hapisden kurtulan meşhur ve muhteşem hocadanmı sözediyorsunuz. yada muridlerine denizi yasaklayıp kendi jetsky le gezen, televizyonu yasaklayıp plazma seyreden, çocuklarınızı okutmayın deyip kendi çocuklarını kolejlerde okutan o sırtında cüpbesi olan hocadanmı söz ettiniz, almanyayı birbirine katan kaplandanmı, yoksa islami holding kuruyoruz faizsiz kazanç deyip gurbetcilerimiz dahil inançlarını kullanıp paralarını iç eden ince sakallı bugün lüks içinde yaşayan insanlarımızdanmı söz ediyorsunuz. herkes tektip olamaz olmamalıda ne o yana nede bu yana maneviyat içtedir dürüstlük viçdandadır kötülük ahlaktadır yücelik sadece ALLAH dadır.
  orhan kardeşim inşallah birgün tanışırız güzel bir sohbet ederiz. başarılar diliyorum

  Yanıt

Bir Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Akkuş İlçesi İnternet Sitesi ANKARA  E-posta:webmaster@akkusilcesi.com ihsancam64@hotmail.com gunes99@hotmail.com
Copyright © 2002 Akkuş İlçesi İnternet Sitesi. Tüm Hakları Saklıdır . Tasarım İhsan GÜNEŞ