4 Mart 2024 Pts

Allah’ın Yasakladığı, Nikah Dışı Bir İlişki Olan Zina Büyük Günahtır, Sakının…

Allah’ın yasakladığı, nikah dışı bir ilişki, yani evlilik dışı cinsel ilişki anlamına gelmekte olup dinen kesinlikle yasaklanmış büyük günahlardandır.

 

Allah’ın yasakladığı

 Nikah dışı bir ilişki olan

ZİNA

Büyük Günahtır, Sakının…

Zina nedir? Zinanın Kuran’daki yeri nedir? İmam nikâhı zinaya çözüm mü? Ünye ilçe Müftüsü Aydın Yığman, tüm doğru bildiğimiz yanlışları ve bilinmeyenlere ilişkin sitemize yaptığı açıklamada, “Zina büyük günahtır, sakının” dedi.

Müftü Aydın Yığman konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu:

Zina Nedir?

“Arapça'da "evlilik dışı cinsel ilişki" anlamına gelir. Zinanın tanımını biraz daha açarsak şöyle diyebiliriz; Allah’ın yasakladığı, nikah dışı bir ilişki, yani evlilik dışı cinsel ilişki anlamına gelmekte olup dinen kesinlikle yasaklanmış büyük günahlardandır.

Zinanın Çeşitleri nedir?

Müftü Aydın Yığman, zina çeşitleri ile ilgili olarak, “Bu sorunun cevabını şu Hadis-İ Şerifte bulabiliriz: Ebu Hureyre R.A’dan : Rasulullah s.a.vşöyle buyurmuşlardır: Şüphesiz ki Ademoğlu zinadan payını almıştır. Buna mutlaka ulaşır. Gözün zinası bakmaktır, dilin zinası konuşmaktır, kulakların ki dinlemektir, ellerin zinası tutmaktır, ayağın zinası ise yürümektir. Nefis böylece kabarır ve ister. Organ ise ya bunu yapar ya da yapmaz… } (Buhari : 13.c.6189.s – Müslim : 8.c.2657.n)”

Zinanın Kuran’daki yeri…

Aydın Yığman, “İslâm dini semâvî dinlerin sonuncusu ve en mükemmelidir. Gayesi, Allah'ın en üstün yaratığı olan insanı dünya ve ahirette mutlu kılmaktır. İslâmiyet, insanın bu mutluluğu elde etmesi için gerekli olan her şeyi emretmiş, onu bundan mahrum edecek her şeyi de yasaklamıştır. Zina ve fuhuş, bu yasaklardan birisidir.

Nitekim Kur'an-ı Kerim'de: "Zinaya yaklaşmayın. Çünkü o, şüphesiz bir hayasızlıktır, kötü bir yoldur." (İsrâ, 32. Ayet) Yine onlar ki, Allah ile beraber başka bir tanrıya yalvarmazlar, Allah'ın haram kıldığı cana haksız yere kıymazlar ve zina etmezler. Bunları yapan günahı (nın cezasını) bulur. (Furkan Suresi: 68)

Kur’an-ı Kerimde bunun gibi birçok yerde zina afetine yer verilmiştir. Zinaya yaklaşmayın! Çünkü o, çirkin, aşağı bir iş, kötü bir yoldur" buyrulmaktadır. (İsra 32) "Fuhuşun açığına da, gizlisine de yaklaşmayın."(En'am 151) bu hadisi şeriflerle zinanın büyük günahlardan olduğunu vurguladı.

Dini nikah nedir?

İmam nikahına da değinen Yığman,Nikah, aralarında evlenme engeli olmayan kadınla erkeğin evlenme kararlarını şahitler huzurunda açıklamalarından ibarettir. Dini nikah, dinimizin öngördüğü şartlara uyularak kıyılan nikahtır. Bunun için iki şahit, karı-koca evet diyerek tasdik etmesi ve kocanın kadına mehir ödemesi yoluyla yapılan bir akittir” diye konuştu.

Zina yapan tövbe ederse affolur…

Müftü Yığman; “İnsan hem iyilik hem de kötülük yapmaya uygun yaratılmıştır. Onun için zaman, zaman isteyerek veya istemeyerek günahlara girebiliyor. Bu konuda Kur’an-ı Kerim'de,“Allah, kendisine şirk koşulmasının dışındaki istediği kimselerin bütün günahlarını bağışlar."(Nisa, 4/48,116) buyurarak, hangi günah olursa olsun affedebileceğini bildirmektedir. Zinadan doğan haklar ikidir. Biri kul hakkı; varsa helalleşmek gerekir. Diğeri de Allah hakkı için tövbe, istiğfar etmek ve bir daha o günaha girmemektir. Dinimizde canı gönülden yapılan tövbenin Allah tarafından kabul edileceği ifade edilir. Nitekim Allah Teala, ‘Ey iman edenler, nasuh tövbe ile tövbe edin ki Allah da sizin kabahatlerinizi affetsin ve altlarından ırmaklar akan cennetlerine koysun’ (Tahrim, 66/8), buyurarak, yapılan tövbelerin kabul edileceğini beyan eder” diyerek sözlerini noktaladı.

Haber: Ünye Kent Haber

 

Related Articles

1 Yorum

  1. MEVLAM, EVLENECEK GENÇLERİMİZİ ZİNADAN UZAK, HELAL DAİRESİNDE, AİLE HAYATI KURUP DA…. DEVAM ETTİREN KULLARINDAN EYLESİN….
    ELİNE – DİLİNE – BELİNE SAHİP BİR NESİL İHSAN EYLESİN….
    AMİN…. AMİN… AMİN…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar