17 Nisan 2024 Çar

Akkuş’un Tarihini Yazan Ahmet Çelik

Ahmet Çelik, Kütüphaneler dolusu kitap okumak kitap yazmaktan kolaymış.

 

 

Gene Akkuş Kitabına yorum yazan ilk öğretim müfettişlerinden Muammer Uçar; Bu kitaba bir şehrin Külliyesi diye biliriz. Bu kitaptan yararlanacak gene Akkuşlular olacaktır. Umarım Akkuşlular sayın Çelik’in bu hizmetini Yıldızlı harflerle bir yere yazıp unutmıyacaklardır.

Gene bu kitabın yazıldığı dönemde Çayıralan belediye başkanlığı yapan Şükrü Sevindik; Bir yabancı gözüyle Akkuşu gözlemledi, incelede, derledi, toparladı, sordu, soruşturdu. Alınteri, Göznuru Ahmet Çelik’in bu dev eser Adı AKKUŞ, Tebrikler Ahmet! Gözün Aydın AKKUŞ.

Tarihi, Sosyal, Kültürel ve Coğrafi Yönleriyle AKKUŞ adlı kitabın yazarından bahsediyorlar yukardaki yazıların sahipleri. Yani AHMET ÇELİK’ten,

Yıl 2002 bu kitap yayınlanmış ama bu kitabın yazılması varki 4-5 yıl gibi uzun bir süre almış.

Kolay değil 1990 lı yıllar tek tek köylere gideçeksin, Köyün büyükleri, Gaziler ve geçmişi çok iyi bilenlerle konuşacak, birde Araştırma yapmak içinde okuyacaksın. Bunun yanında asli hizmetinide aksatmıyacaksın. Karalamalara yazdığın bu yazıları o tarihte daktilo ile yazacaksın, çekilen resimleri tek tek tap ettirip sayfa üzerine yapıştıracaksın. Bu günki haliyle oluşan bu kitabı A4 sayfalarda 1500 sayfa olarak düşünmek istermisiniz. 1500 sayfa tek tek daktiloda yazılmış resimler mevcut yerlere yapıştırılmış o zamanın hazırlıklarından bahsediyoruz. Kitap bitti şimdi bastıra biliriz dediği an en büyül zorlukla karşılaştığı tekrar 4-5 yıl birde bunun mücadelesini vereceksin.

Evet Ahmet Çelik Hocadan bahsediyoruz. Hemde Akkuş’un dışından gelmiş bir kişiden, Akkuş’u o kadar benimsemiş ve sevmişki böyle bir eser getireçek kadar duygusal.

Akkuşlular olarak biz bu insana ne verdik ve ne yaptık diye sormadan edemiyorum.

Biz bu kitabı yayınevi olarak yayınladık, doğrusu halkımızın çoğu hala daha böyle bir eserin varlığından bile haberi yok. Tanıtım için biz elimizden geleni yaptığımıza inanıyoruz. Ama bu kitabın basılma aşamasında verilen sözler yerine getirilmediği için de kırgınım.

Belki biz bu kitabı maddi bir katkı ile bu hale getirdik. Ya bu kitabı 4-5 yıl gibi çalışarak yazan yazarına ne yapılmıştır. Onu bu hizmetinin karşılığında Akkuşun önde gelenleri ve Kitabın basım aşamasında söz verenler ne yapmışlardır. Ahmet Çelik Hoca hem böyle bir eser bırakarak hemde 15-20 yıl gibi gerek Öğretmen, gerek Halk eğitim müdürü olarak Akkuşa ve Akkuşluya hizmet etmiştir.

Belki hizmetleri unutulmuş olabilir ama bıraktığı bu eserle tarihe ve geleceğe ismini yazdırmıştır.

Bugün sanal alemin popüler olduğu zamanımızda, Akkuş internet sitelerinin misafir defterlerinde boy gösteren bol bol ahkam kesen, Şiirler döktüren, bir sürü politik yazılar yazanlar. Bu kişinin yaptığı hizmeti bir defa olsun yazılarına taşımışlarmı. Onlar bençe sadeçe egolarını tatmin etme siyasi görüşlerini halka kanıtlamaya devam ediyorlar. Sizde Akkuş dışından gelmiş bir kişi gibi Akkuşun gercek insanları bu kişinin yaptığını yapınki tarihe geçin. Yoksa bir müddet sonra bırakın akkuşluları çocuklarınız ve torunlarınız tarafından bile unutulup gideçeksiniz.

Ben bu kitabın yayıncısı ve Akkuş’lu olarak Ahmet Hoca için elimden geleni yaptığıma inanıyorum.

Akkuş’lulardan tek istediğimde gelin bu kişiyi onure edeçek davranışlarda bulunun.

Akkuş un iki tane internet sitesi var. Yönetiçi ve Yazarlarından bu kişiden arada bir bahsedin.

Akkuşta yapılan organizelerde bu kişiyi onur konuğu olarak davet edin en azından yaptığı hizmetinin karşılığında bir plaketle ödüllendirin.

Akkuş’un Mülki Amiri Kaymakamımızdan, Belediye Başkanı ve diğer yönetiçilerindende istediğimiz budur.

11 kasım 2009 da Ankarada yapılacak AKKUŞ’lular gecesine davet ederek bunun ilk başlangıcını yapmış olursunuz.

Kemal KÜÇÜK

Kucukler Kitapevi / Hollanda

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar