6 Haziran 2023 Sal

Akkuş’ta SBS ve ÖSS Sonuçlarının Değerlendirilmesi

Akkuş İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Sınav Sonuçlarını Değerlendirdi

AKKUŞTA SBS VE ÖSS SONUÇLARI
 
        2008-2009 Eğitimi Öğretim yılı 13 Haziranda sona erdi. Bu öğretim yılında ilçemizde 45’i İlköğretim 4’ü Lise olmak üzere 49 okulumuzda 5000’e yakın öğrencimiz eğitim öğretimlerine devam ettiler. 9 ay süren bir maratonun arkasından Haziran ayında yapılan sınavlar sonucunda 13 Haziranda öğrencilerimiz, 1 Temmuz’dan itibaren de öğretmenlerimiz yaz tatiline girdiler. Biz idareciler ise hiç mola vermeden çalışmaya devam etmekteyiz.
 
 
 
        Haziran ayı içerisinde yapılan 8. Sınıfların SBS sonuçları 10 Temmuz Cuma günü, ÖSS sonuçları ise 12 Temmuz Pazar günü açıklandı. Bir yıl boyunca yapılan çalışmaların karşılığı ne olacaktı acaba? Bizlerde merakla bekledik. Seviye Belirleme (SBS)’de (eski adıyla OKS) son yıllarda ilçemiz büyük bir aşama kaydetmiş, onca sıkıntılara ve eksikliklere rağmen Ordu ilinde 19 ilçe arasında 2007 yılında 6., 2008 yılında Ordu Merkez, Fatsa ve Ünye’nin arkasından 4. olmuştuk. Ortaöğretim de ise istediğimiz seviyeyi bir türlü yakalayamamıştık. Bu nedenle bu yılki sonuçları biraz daha merakla bekliyorduk.
 
 
 
        Aslında başarısız olduğumuz takdirde mazeret üretmek için bir çok bahanemiz hazırdı. Fakat bizler hiçbir zaman mazeret üretmeyi düşünmedik. Hep nasıl daha başarılı oluruz diye düşündük. Çözümler üretmek için çalıştık. Öğretmen sirkülasyonunun çok fazla olması, 54 tane ücretli öğretmen çalıştırmamız, ilçemizin dağınık bir yerleşime sahip olması, (taşıma olsa dahi 1-1,5 saat yürüyen öğrencilerimizin olması) okullarımızın bir çoğunda yardımcı hizmetlinin bulunmaması ve en önemlisi ilçemizde bir tane dershanenin olmaması; bunların hepsi sizlerce birer mazeret olamaz mı? Fakat bu zor şartlar altında başarıyı yakalayabilmek; Dağyolunun Çorak, Tuzak Köyünün Kayabaşı, Salman’ın Güveluşağı – Elmalık, Kurtboğz’ın Asakboyu, Çayıralan’ın Ellez Tamı, Haliluşağı Köyü’nün Musullar, Damyeri’nin Tösger… mahallelerinden öğrencilerin Anadolu, Anadolu Öğretmen Liselerine gitmeleri o başarıyı yakalamaları, onlarla bu mutluluğu paylaşmak çok daha farklı, çok daha güzel. İşte yıllardır bizleri Akkuşta tutan da hizmete aç bu çocuklarımıza ulaşıp onları layık oldukları yerlere taşımak, onlara hizmet etmek aşkının ağır basmasıdır.
 
        10 Temmuz 2009 Cuma günü açıklanan SBS’ye ilçemizde 376 öğrencimiz girdi. Henüz daha tercihler yapılıp sonuçlar açıklanmamasına rağmen yaptığımız istatistiklere, bir önceki yıla ait yüzdelik dilimlere baktığımızda; 2 öğrencimiz Fen Lisesi’ne, 29 öğrencimiz Anadolu Lisesine, 70 öğrencimiz Anadolu Liseleri ile Sağlık Meslek Liselerine ve 45 öğrencimizin de Anadolu Kız Meslek Lisesi ile Anadolu Teknik Liselerin değişik bölümlerine girebilecek puanları ve yüzdelik dilimleri yakalamış durumdalar. Sınava giren 376 öğrencimizin 146 tanesi (+10, -10) büyük bir ihtimalle yapacakları tercih sonrası yerleşmeye hak kazanmış olacaklar. Bu sınav sonucunda ilimiz ülkemiz genelinde 307,80 puanla 57. sırada yer almıştır. Akkuş’ta sınava giren 376 öğrencimizin puan ortalaması ise 311,40’tır. İl ortalamasının 3,5 puan daha üzerindeyiz.
 
 
 
 
        Ortaöğretim de ise nedense istediğimiz başarıyı yakalayamadık. Bunun en büyük sebebi de yukarıda açıkça belli. 2007 yılında 105, 2008 yılında 112, 2009 yılında da 140 civarında öğrencimiz orta öğrenimlerini ilçe dışında sürdürüyor veya sürdürecekler. Fakat bunu hiçbir zaman mazeret olarak görmedik. 2008-2009 Eğitim öğretim yılında Akkuş Lisesinde okul müdürünün önderliğinde başlatılan takım çalışması daha ilk yıldan semerisini verdi. 12 Temmuz 2009 Pazar günü açıklanan ÖSS sonuçlarına göre inşallah en az 5 öğrencimiz bu yıl üniversitelerin lisans bölümlerine yerleşecekler. Yine Akpınar Lisemiz geleneğini bu yılda sürdürdü. Onlarda inşallah en az 5 öğrencimizi yine üniversitelerimizin değişik lisans bölümlerine yerleştirecekler. Önümüzdeki yıl bu rakam daha da artacaktır.
 
        Bu başarının yakalanmasında emeği geçen herkese; başta özellikle köylerimizde zor şartlarda çalışan öğretmenlerimize, okul müdürlerimize, ikinci adam olarak kalıp isimleri pek öne çıkmayan fakat okullarda tüm yükü omuzlayan müdür yardımcılarımıza ve yardımcı personelimize teşekkür ederiz.
 
Sedayi ALTUN
 
İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. Orda bir köy var uzakta,
    O köy bizim köyümüzdür.
    Gitmesekte, kalmasakta
    O köy bizim köyümüzdür.

    Köyümün güzel öğrencileri , sevgili kardeşlerim sizleri canı gönülden kutluyor ve alnınızdan öpüyorum. Haftalık harçlığını alıp okula gitmek, kış nedir doğru düzgün bilmemek, yırtık botla karda yürümemek, okula hergün başka montla gitmek, evde kendisine tahsis edilen bir odada ders çalışmak, internet ile ödevleri -dersleri daha iyi anlamak nasıl bir duygudur bilmeyen bu Akkuşlu öğrencilerle gurur duyuyorum, onlar herşeyin daha güzeline layık, devletten bekliyoruz olmuyor ya da az oluyor bir şekilde duyarlı hemşehrilerimie sesleniyorum, öğrencinin her zaman paraya ve sevgiye ihtiyacı vardır.Elimizden geldiğince çevremizdeki öğrencilerimize yardımcı olalım. Sedayi Hocamıza ne desek az … Hocam iyiki sizin gibi güzel insanlar var , herşey için teşekkürler…Saygılarımla

  2. KOLAY OLANI HERKES YAPAR, ÖNEMLİ OLAN ,ZOR ŞARTLARDA BU BAŞARIYI İLÇEMİZ ADINA YAKALAMIŞ OLMANIZDIR, HELE MEMLEKETİMİZİN COĞRAFİ, DEMOGRAFİK ,EKONOMİK, SOSYAL ŞARTLARINDA BU BAŞARININ YAKALANMIŞ OLMASINDAN DOLAYI ,BAŞTA ELİ ÖPÜLESİ TÜM ÜĞRETMENLERİMİZİ, EMEĞİ GEÇEN TÜM ÖĞRETMENLERİMİZİ, OKUL İDARECİLERİNDEN, İLÇE MİLLİ EĞİTİM İDARECİLERİNE, ŞAHSİ OLARAK MÜCADELESİNE ŞAPKA ÇIKARDIĞIM SEDAYİ ALTUN HOCAMA, EKİBİNE, İLÇE M.E.MÜDÜRÜMÜZ, ,YILLARDIR, KİŞİLİĞİ İLE, MÜCADELESİYLE, İLÇEMİZİN YÜZÜNÜ EKİBİYLE BERABER, EĞİTİM ALANINDA ÖZELLİKLE AK EDEN HÜSEYİN KOCAKOÇ HOCAMA BU BAŞARILARINDAN DOLAYI MİNNET VE ŞÜKRANLARIMI ARZ EDİYORUM, İYİKİ VARSINIZ SAYIN HOCALARIM DİYORUM, KENDİLERİNİ KUTLUYORUM, KAZANAN ÇOCUKLARIMIZ, NOKTASINDA YAPMAMIZ GEREKEN VE ÜZERİMİZE DÜŞEN BİR VAZİFE OLURSA 24 SAAT YANINIZDA OLDUĞUMU DEKLARA EDİYOR, SAYGILAR SUNUYORUM.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar