7 Aralık 2022 Çar

Akkuşlu Esnaflar, İlçedeki Sivil Toplum Kuruluşları ve Tüm Okulların Okul Aile Birliği Kuruluşları; Sizlerden Hiç Ses Çıkmıyor. Sizler; Köyler Arası Grup Yollarının Asfaltlanmasını İstiyormusunuz? İstemiyormusunuz?


Akkuşlu Esnaflar,

İlçedeki Sivil Toplum Kuruluşları ve

Tüm Okulların Okul Aile Birliği Kuruluşları;

Sizlerden Hiç Ses Çıkmıyor.

Sizler; Köyler Arası Grup Yollarının

Asfaltlanmasını İstiyormusunuz? İstemiyormusunuz? 

Akkuşlu Esnaflar, İlçedeki Sivil Toplum Kuruluşları ve Tüm Okulların Okul Aile Birliği Kuruluşları; Sizlerden Hiç Ses Çıkmıyor. Sizler; Köyler Arası Grup Yollarının Asfaltlanmasını İstiyormusunuz? İstemiyormusunuz?

Gerek basında gerek ise kulaktan duyma olsun Akkuş İlçesi İnternet Sitesi olarak bugüne kadar Akkuşlu Esnaflardan, İlçedeki sivil toplum kuruluşları ile okul aile birliği kuruluşlarından Köyler arası grup yollarının asfaltlanması için bir çalışma yaptıklarını, konuyu kamuoyuna arz ettiklerini, Akkuş Kaymakamlığı ve Belediyesi ile bu konuda sık sık istişareler yaptıklarını, Ordu Valisi ve Ordu Büyükşehir Belediyesi ile görüşme yaparak asfaltlı yol istediklerini duymadık ve görmedik.

Ama Akkuşu esnaflardan her sene hatta her zaman Akkuş bitti. Kimse kalmadı. Çok göç veriyor gibi sözleri devamlı duyduk. Peki kardeşim elinizi taşın altına koydunuz mu? Üyesi olduğun dernek ve oda yönetimine bizi temsil ediyorsan yol konusunu da gündeme getir dedin mi? Yoksa sevgili esnaflar grup yolundan bize ne mi diyorsunuz? ki öyle gözüküyor. İşte o zaman sizlerin de şikayet etmeye hakkınız yok.

ŞU CÜMLEYİ UNUTMAYIN

AKKUŞ GÖÇ VERİYOR İSE. AKKUŞ’TA KİMSE KALMIYOR İSE EN BÜYÜK NEDENİ KÖYLER ARASI GRUP YOLLARININ ASFALT YOL OLMADIĞINDANDIR.

Ne alakası var diyenleri duyar gibiyiz. Çok alakası var. Akpınar dan görüştüğüm kişiye bir konu açıldı. Akkuş’ta Basmacılar var tanıyormusun dedim onlar ne iş yapar kim onlar dedi? Gül Ticaret Market dedim onlar ne iş yapar kim onlar dedi. Herkes bunları bilir tanır. Sen neden bilmezsin dedim. Ben resmî işlemler için Akkuş’a 1 defa gittim dedi. Dedi. Neden dedim ağabey yolu iyi değil asfalt değil dedi.

Akkuş Salman-Akpınar grup yolları;

Samsun salı pazarı Akpınar ve salman bağlantıları asfalt yol yapılmadan önce yapsa idi,

o bölgenin insanı Akkuş a gelir giderdi. İlçede ev alır işyeri açardı. Akkuş esnafı canlanırdı. Bağlantı sürekli olurdu. Akkuş esnafı da Akkuş bitti  diye dert etmez idi.

ŞİMDİ YENİ GELİŞMEYİ SİZE SÖYLEYİM.

Külekçili köyünden biri ile görüştüm. Yollar bozuk olduğu için araba ile dört teker ile yola çıkıyoruz. İlçeye girince iki teker kaldığını görüyoruz. Doktora gidiyoruz hemen Ordu yada Ünye sevk ediyor. İyi de cepte para yok. Biz de çözümü bulduk. Niksar asfalt yolu bizim köyün yakına kadar yaptı. Bizde asfalt yolu kullanıp Niksar’a gidiyoruz. Lastik sayısı da azalmıyor. Yani 4 lastik ile gidip  4 lastik ile dönüyoruz. Birde doktor sevk yapmıyor tedavi oluyoruz. Alış verişi yapıyoruz geliyoruz.

Yakında Ceyhanlı köyü, Meyvalı köyü ve hatta çavdar köy de Niksar a gidip gelirse  Akkuş’a en fazla 5 Yada 6 köy gelip gider. İşte Asfalt yol yapılmaması Akkuşu böyle  bitirir. Esnafların dernek ve oda başkanları da ilçede kalan bir kaç esnaf ile yollarına devam ederler.

Eleştiri var ise öneri de var.

ilçedeki esnafların dernek ve oda yönetimleri, esnaflardan temsilciler, Akkuş Ziraat Odası dahil ve tüm okulların okul aile birliği yöneticileri grup yollarının asfaltlanması konusunu en yükse perdeden rakımı 1350 olan Akkuş’tan öyle bağıracak ve dile getireceksiniz ki! Taaaaaa Ordu duyacak. Vali duyacak. Büyükşehir belediye başkanı duyacak. Başkent duyacak. Bunu yapmaz iseniz ilçede esnaf kalmaz. Dernek ve odalarda kalmaz. Bunu yapmaz iseniz Sizleri kimse unutmaz. Akkuşlu esnaflara sahip çıkmayan Dernekler ve odalar olarak tarih sayfasında yerinizi alırsınız.

Akkuş ilçesi İnternet sitesi olarak bizler bundan sonra özellikle gurbette  asfaltlı yol yapımı için çalışma yapan heyetlere destek vermenizi her heyet ile Akkuş ve Ordu Büyükşehir belediye başkanı ve Vali ile görüşmelerde yer almanızı birlikte hareket etmenizi bekliyoruz. Bu çalışmalarınızı da tüm Akkuşlulara ve Ordululara duyurmak işini de biz yapmaya söz veriyoruz.

Akkuş hepimizin birlikte sahip çakacağız.

Akkuşun esnafının gücünü artık görmek istiyoruz. Çok şey mi istiyoruz?

ilçedeki sivil toplum kuruluşlarının bazılarının isimleri

Akkuş Ziraat Odası

Akkuş  esnaf ve sanatkarlar odası

Akkuş Nakliyeciler odası

Şoförler Odası

Okul aile birliği kuruluşları

Akkuş Meslek Yüksek Okulu Derneği

daha bir sürü dernek ve oda mevcuttur.

İhsan ÇAM

 

Related Articles

1 Yorum

  1. Değeli kardeşim Bal tutan parmağını yalar hesabı , Akkuş da bölgesel çalışma yapılıyor. Belediye başkanı hangi köyden ise oralara hizmet alınıyor. Salman , Kızılelma, Çayıralan, seferliye git 1. sınıf sıcak asfaltlı yollar. nedeni belli değilmi. Geçen yıl Haliluşağı köyüne gittim 32 km yol Akpınardan sonrası stabilize taşlı yol. Gittiğime pişman oldum arabama büyük kötülük yapmışım. Oranın halkıda aynen ünye fatsa gibi fındıkçı. Oranın köylüleri biz Akkuşa gelmiyoruz Salıpazarına gidiyoruz diyorlar. Niye Salıpazarı daha yakın, yolu asfalt güzel. Fındıklarını bile Salıpazarına Samsuna satıyorlar.Akkuşta Fiskobirlik alım yeri var niye başka ilin ilçelerinin esnafı kazansın. Ben düğencili köyündenim İstanbul da ikamet ediyorum Maliyede çalışıyorum. Kumru ile Akkuş arasında Akkuşun 4 köyü var Bu köylerin muhtarları dernekleri ileri gelenleri biraraya gelip böyle bir talepde bulunmuyorlar. Bulunsalarda yapmazlar neden, Kumru Akkuşa 30 km. Yolu asfaltlı olsa Akkuşun insanları Kumrudan Fatsaya Ünyeye Ordu ya daha çabuk gidecekler. Bu işte siyasi oyunlarda var.Akkuşun insanını ekmeğini emeğini Ünye yiyor. Kal sağlıcakla.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
15AboneAbone Ol

Çok Okunanlar