24 Mart 2023 Cum

Akkuş Ziraat Odasının AB Projesi Açılışı Çok Görkemli Oldu

Bu Proje ile amacımız ; öncelikle 15 Bayan 45 Erkek çiftçi olmak üzere toplam 60 çiftçimizi gelişen tarım tekniklerine uyum sağlayabilmeleri ve 12 aylık proje boyunca alacakları 240 saat teorik eğitim ve arazilerinde teorik bilgilerini uygulayabilecekleri pratik çalışmalarla örnek birer çiftçi olarak yetiştirmektir.

AKKUŞ ZİRAAT ODASI BAŞKANI SAYIN AHMET KAYA’NIN

AB DESTEKLİ EĞİTİM PROJESİNİN

BAŞLANGIÇ KONUŞMASI

Sayın Valim, Sayın Genel Sekreterim, Sayın Kaymakamım,Sayın Orman Bölge Müdürüm, Sayın Tarım İl Müdürüm,Sayın Ormancılık Koop. Merkez Birliği Başkanım, Sayın Ordu Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurul Başkanım, Sayın Belediye Başkanlarım, Sivil Toplum Örgütünün Değerli Temsilcileri, Değerli İl Genel Meclis Üyelerim, Kıymetli Muhtarlarım, Akkuşumuzun Güzide Esnafları, Sevgili Çiftçilerimiz, Basının Değerli Mensupları

Akkuş ve Köyleri Çiftçi Eğitimi ve Danışmanlık Merkezi Proje Eğitim Uygulamasının açılışına hoş geldiniz diyor, saygılar sunuyorum.

Akkuş Ziraat Odası Başkanlığı olarak TR.90 2.düzey kalkınma programı kapsamında hazırladığımız AKKUŞ ve KÖYLERİ ÇİFTÇİ EĞİTİM ve DANIŞMANLIK MERKEZİ PROJESİ, Merkezi ihale finansman Kurumunca uygulamaya değer bulunmuş ve onaylanmıştır. 30.11.2007 tarihinde proje sözleşmesi imzalanarak hayata geçirilmiştir.

Projeye

  AB. Tarafından verilen miktar 92.545 Euro Başkanlığımız eş finansman desteği 10.282 Euro olmak üzere toplam 102.828.24 Euro

Bu Proje ile amacımız ; öncelikle 15 Bayan 45 Erkek çiftçi olmak üzere toplam 60 çiftçimizi gelişen tarım tekniklerine uyum sağlayabilmeleri ve 12 aylık proje boyunca alacakları 240 saat teorik eğitim ve arazilerinde teorik bilgilerini uygulayabilecekleri pratik çalışmalarla örnek birer çiftçi olarak yetiştirmektir.

Kendi imkanları ve bilgileri ile yaptıkları tarımsal faaliyetlerinde yeterli gelir elde edemeyen yöre çiftçilerimizi, bu eğitim sonunda yetiştirmeyi ve örnek birer çiftçi olmalarını istediğimiz 60 çiftçi kardeşimiz bundan sonra eğitimde gördüklerini ve öğrendiklerini Akkuşlu çiftçisi ile paylaşacaklardır.

Eğitimin birinci ayağı olan 240 saatlik dersi her türlü tarımsal faaliyetler konusunda özellikle Akkuş ve yöresi çiftçilerinin istek ve taleplerinin dikkate alarak Tokat Gazi Osman Paşa Üniversitesinden konularında uzman olan değerli eğitimci hocalar vermektedir.

Değerli konuklar;

Bugün bu proje kapsamında çiftçilerimizin eğitimlerinin verileceği salon ile proje danışma bürolarının açılışını yapmak üzere toplanmış bulunuyoruz.

Ben Akkuş Ziraat Odası Başkanı olarak herkesin huzurunda kursa direk katılan çiftçilerimize ve onların bu katılımlarını teşvik eden muhtarlarımıza teşekkür etmek istiyorum.

Çünkü 60 çiftçi olarak planladığımız projemize 20 bayan olmak üzere toplam 328 çiftçimiz katılmaktadır.

Çiftçilerimizin ilçe merkezine ulaşmaları mümkün olmayan Salman Beldesi ve civarındaki çiftçilerimiz içinde, ayrıca Salman Beldesin de Eğitimler verilmektedir.

Eğitime katılan bütün çiftçilerimizin yol masrafları ve öğle yemekleri Başkanlığımızca karşılanmaktadır.

Bu masrafın 60 çiftçiye kadar olanını proje bütçesinden geriye kalan çiftçilerimizin masraflarını Akkuş Ziraat Odası olarak Odamızdan karşılıyoruz. Çiftçilerimize helal olsun feda olsun yeter ki onlar bizden hizmet istesin biz onlarla var olduk onlar için varız.

Bana göre bu önemli ayrıntıyı sizlerle paylaştıktan sonra birazda eğitimden bahsetmek istiyorum.

Değerli katılımcılar

Bu projede hocalarımızın vereceği 240 saatlik teorik eğitimin dışında 12 ay boyunca onlara danışmanlık yapacak öğrendiklerini uygulamaya geçirmeleri için çiftçilerimize yardımcı olarak proje koordinatörü bir ziraat mühendisi proje danışmanı bir ziraat mühendisi ve yine danışman bir veteriner hekim görev yapacaktır.

Bu projenin hayata geçirilmesinde uygulanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ve bugün açılışını yapacağımız eğitim salonumuzun ve proje danışmanların çiftçilerimize 12 ay boyunca hizmet vermeleri için oluşturulan proje ofislerimizin Akkuşlu çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyorum ve sözlerime yüce ATATÜRKÜN VECİZ BİRSÖZÜYLE BİTİRMEK İSTİYORUM KÖYLÜ MİLLETİN EFENDİSİDİR BENDE BU PROJEDEN SONRA AKKUŞTAKİ ÇİFTÇİ ARKADAŞLARIMIZIN DÜN OLDUĞU GİBİ BUGÜNDE HEPİMİİN EFENDİSİ OLDUĞUNU BELİRİTİR SAYGILAR sunarım.

Not: Haberi Sitemize Gönderen Akkuş Ziraat Odasına Çok Teşekkür Ederiz. İlçemiz adına böyle güzel bir açılışı yaptıkları için emeği geçenleri tebrik ediyoruz. Kutluyoruz.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar