10 Aralık 2022 Cts

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, “Akkuş Şeker Fasulyesinin pazar sorununu çözdük. Tarım Kredi mağazalarında ürünümüz satılacak. O nedenle Akkuşlu olan herkese çağrım; yapabildikleri kadar fasulye ekim ve dikimi yapmalarıdır” dedi.

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya,

“Akkuş Şeker Fasulyesinin pazar sorununu çözdük.

Tarım Kredi mağazalarında

Ürünümüz satılacak.

O nedenle Akkuşlu olan herkese çağrım;

Yapabildikleri kadar fasulye ekim ve dikimi yapmalarıdır” dedi.      

Akkuş fasulyesine satış garantisi

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, “Akkuş Şeker Fasulyesinin pazar sorununu çözdük. O nedenle Akkuşlu olan herkese çağrım; yapabildikleri kadar fasulye ekim ve dikimi yapmalarıdır” dedi.

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, “Akkuş Şeker Fasulyesinin pazar sorununu çözdük. Tarım Kredi mağazalarında ürünümüz satılacak. O nedenle Akkuşlu olan herkese çağrım; yapabildikleri kadar fasulye ekim ve dikimi yapmalarıdır” dedi.      

Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya, tadı ve şekli ile Akkuş’a has Akkuş Şeker Fasulyesinin coğrafi tescil belgesi bulunduğunu anımsattı. Bu yıl için Akkuş Şeker Fasulyesinde ciddi bir rekolte kaybı olduğunu belirten Kaya, “Bunda hava durumu çok etkili oldu. İlk önce havalar çok yağışlı ve kapalı geçti. Bu Akkuş Şeker Fasulyesini olumsuz etkiledi. Bundan sonra birkaç kez sert yağış oldu. İlkinde rüzgârla birlikte görülen yağmur fasulye çangallarını yere yatırdı. Bu zarar verdi. Bundan sonra görülen iri ve tırtıllı dolu ise ürüne zarar verdi. Bunlardan ötürü bu yıl 500 ton yerine 150 ton civarında ancak ürün elde edebildik. Yani en az yüzde 50’den fazla kaybımız oldu. Toplam rekoltemiz düştü” diye konuştu.

Tarım Kredi 500 ton alım yapacak 

Şu anda Akkuş Şeker Fasulyesinde hasat yaptıklarını aktaran Kaya, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Tarım Kredi Kooperatifi ile bir anlaşma yaptık. Buraya 500 tona kadar ürün verebileceğiz. Ancak bu sene ürün az olduğu için bunu gerçekleştirme imkânı olmayacak. Biz Tarım Kredi ile Akkuş Şeker Fasulyesinin kilosunu 25 liradan vereceğiz. Buradaki üreticilerimiz de bu durum bildirdik. Bu fiyatın üstüne çıkmamalarını istedik. Bu aslında bizim geçen seneki fiyatımız. Bu sene fiyat artışı yapmayı görmedik.”

Dikebildiğiniz kadar dikin

Tarım Kredi mağazalarında coğrafi tescilli ürünlerin satışının yapılması konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da talimatlarının olduğunu aktaran Kaya, sözlerini şöyle tamamladı: “Bu saatten sonra Akkuşlu olup da isten Akkuş’ta otursun ister gurbette otursun kesinlikle  fasulye ekiminden dikiminden kaçınmasınlar. Bu benim onlara çağrımdır. Bu zamana kadar ürettikleri fasulyeleri siyah poşetler içinde pazara götürüp satmaya çalışıyorlardı. Bundan sonra kesinlikle pazar sorunu olmayacak. Onları tatmin edecek fiyatları biz açıklayacağız.  Gece-gündüz durmasınlar yapabildikleri kadar fasulye yapsınlar.”

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
15AboneAbone Ol

Çok Okunanlar