10 Aralık 2023 Paz

Akkuş Ziraat Odası Basın Açıklaması

Başkan KAYA, Ziraai Çalışmalar Hakkında Sitemize Açıklamada Bulundu

vekilziratziyaret32.jpg

AKKUŞ ZİRAAT ODASI BAŞKANLIĞININ

ZİRAİ ÇALIŞMALARI İLE İLGİLİ

BASIN BÜLTENİ AÇIKLAMASI

AKKUŞ VE KÖYLERİ ÇİFTÇİ EĞİTİM VE DANIŞMANLIK MERKEZİ PROJESİ

AMAÇ: Akkuş ilçesinde çiftçi eğitim ve danışmanlık merkezi kurarak modern tarım teknik ve saha uygulamaları ve danışmanlık hizmeti vererek çiftçilerimizin tarımsal üretim teknik ve becerilerini geliştirerek tarımsal üretimde verim ve kaliteyi artırarak çiftçilerimizin gelir seviyelerini yükseltmek başlıca amaçlarımızdandır. Bu sayede genç nüfus çiftçiliğe özenecek köyden kente göç azalacak ayrıca AB ne girmeye hazırlandığımız bu süreçte AB standartlarında üretim teknikleri çiftçilerimize öğretilerek tarımsal pazarda yer almaları sağlanacaktır.

Bütün bunlar hesaplanarak hayata geçirdiğimiz projemiz TR90 ikinci düzey yerel kalkınma programı kapsamında MFİB ne sunmuş olduğumuz proje kabul edilmiş olup imza altına 30.11.2008 tarihinde alınmıştır

Proje bütçesi 102. 828. 24 avro olup bu bütçenin yüzde 10 u odamızın kendi imkânlarıyla karşılanmıştır. 12 ay lık bir eğitim projesidir bunun ilk üç ayında teorik eğitimler  verildi.eğitimlere Tokat  GAZİ OSMAN PAŞA ÜNÜVERSİTESİ ZİRAAT FAKÜLTESİ öğretim üyeleri tarından verildi. Şu anda teorik eğitimin uygulamalarını yapmaktayız.

Proje Akkuş Ziraat Odası Başkanı AHMET KAYA başkanlığında yürütülmektedir.

Saha uygulamaları proje danışmanları ziraat müh. Ramazan Tınkır ve veteriner hekim H. İbrahim Yılmaz tarafından sahada yapılmakta olup kurmuş olduğumuz uygulama serası da çiftçilerimize farklı bir geçim kaynağı olacağı kanısındayız.

Proje genelinde eğitilen çiftçi sayısı 20 si kadın toplam 339 kişidir.

Proje ekibimiz oda başkanı Ahmet kaya, proje koordinatörü Ayşe Çam Taşkın proje danışmanları Ramazan Tınkır, H.İbrahim Yılmaz ve muhasebecimiz Hasan Baday projenin yürütülmesinde emek harcayan kişilerdir. Ayrıca Akkuş ziraat odası personeli de projede aktif görev alan kişilerdendir.

Şu anda 6. ayında olan projemiz başarıyla yürütülmektedir.

Bunu yanı sıra tarım hayvancılık ve ev ekonomisi ana çocuk sağlığı konularında bir günlük seminerler düzenlemekteyiz. Kurs sonunda kayıtlı çiftçilerimize başarı sertifikası verilecektir.

Akkuş Ziraat Odası Başkanı

Ahmet KAYA

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. SAYIN BAŞKANIM ÖNCELİKLE SİZİ SELAMLIYORUM HABERLERDE ESNAFA FAİZSİZ .ÇİFTCİYE YARISINI DEVLET ÖDEMEK ÜZERE KREDİ VERİLECEK DİYE HABER GEÇTİ BU KONUDA BİZİ AYDINLATMANIZI İSTİYORUM NE ZAMAN BÖYLE BİR KREDİ UYGULAMASI OLACAK TEŞEKKÜR EDERİM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar