16 Temmuz 2024 Sal

Akkuş, Ordu Bölg. Ormanc.Koop.’ne Hibe

Merkezi Akkuş’ta bulunan Kooperatif Hibe Almaya Hak Kazandı

                      Ordu Bölgesi Ormancılık Kooperatifleri Birliği,

                                   Hibe Almaya Hak Kazandı

Ordu ili Akkuş ilçesinde bulunan Ordu Bölgesi Ormancılık Kooperatifleri Birliği tarafından hazırlanan ‘Uygulamalı Eğitim ile Ormancılık Kooperatiflerinin İşlevselliğinin Artırılması’ isimli proje Avrupa Birliği fonlarından hibe almaya hak kazandı.

Ordu ili Akkuş ilçesinde bulunan Ordu Bölgesi Ormancılık Kooperatifleri Birliği tarafından hazırlanan ‘Uygulamalı Eğitim ile Ormancılık Kooperatiflerinin İşlevselliğinin Artırılması’ isimli proje Avrupa Birliği fonlarından hibe almaya hak kazandı.

Projeye; Akkuş Ziraat Odası ortak, Giresun Orman Bölge Müdürlüğü de iştirakçi olarak katkı sağlıyor. Söz konusu projede; Ordu Bölgesi Ormancılık Kooperatifleri Birliği’ne bağlı 37 kooperatifin yönetim kurulu üyelerinin kooperatifçilik ve tarımsal konularda eğitimleri sonucu kooperatiflerde kurumsal kapasitenin artırılması ve insan kaynaklarının geliştirilmesi sonucu bölgeler arası gelişmişlik farklarının azaltılması amaçlanıyor.

Projenin hayata geçirilmesinde Birlik Başkanı Fikri Çamoğlu ile Akkuş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kaya‘nın büyük gayretleri olduğunu belirten Proje Koordinatörü Dr. Hasan Akça, "Avrupa Birliği’nde kooperatifçilik hareketleri kooperatif ürünlerinin üretimi ve pazarlaması aşamasında çok önemli roller üstlenmiştir. Fakat ülkemizde kooperatifçilik hareketinin istenilen düzeyde olmadığını görmekteyiz. Bunun en önemli nedeni, bir sivil toplum örgütü şemsiyesi altında birleşerek beraber hareket etmenin kooperatif üyelerine sağlayacağı avantajlarının tam olarak algılanamamasıdır. Proje hazırlarken temel amacımız, birliğe bağlı kooperatiflerde görev yapan yönetim kurulu üyelerinin modern işletme yönetimi, kooperatiflerde sosyal iletişim, muhasebe uygulamaları ve tarımsal faaliyet konularındaki eksiklikler giderilerek birlik üyesi kooperatiflerin hem yönetsel hem de teknik açıdan AB standartlarına ulaşmalarını sağlamış olacaktır." dedi.

Bu arada toplam bütçesi 97 bin Euro olan projenin 87 bin Euro’su AB fonundan hibe olarak alındı. Geriye kalan kısım ise birlik tarafından karşılanacak. Proje kapsamında birlik çatısı altında yer alan 37 kooperatifin yönetim kurulu üyeleri tarım, ormancılık, kooperatifçilik ve AB konularında teorik ve uygulamalı olarak Türkiye’nin değişik bölgelerindeki Ziraat ve Orman Fakültelerinde görev yapan akademisyenler ile Or-Koop Türkiye Ormancılık Kooperatifleri Merkez Birliği bünyesinde çalışan uzmanlar tarafından eğitilecek. Projede eğitim süresi ise toplam 336 saat. Birliğe bağlı kooperatiflerin yönetim kurullarından 5’er kişi olmak üzere toplam 185 kişi bu kursta eğitilecek. Dersler Ordu-Akkuş ilçesi ile Giresun İl merkezinde eşgüdümlü olarak organize edilecek. Projenin ileri dönemlerinde kursiyerler tarım ve ormancılık konuları ile ilişkili Şanlıurfa ve Kastamonu’ya teknik geziye götürülecek. Bu gezilerde örnek işletmeler ziyaret edilerek kooperatif üyelerinin ufukları geliştirilmeye çalışılacak.

Proje kapsamında örnek çiftçilere yonca, macar fiği, silajlık mısır tohumları ücretsiz olarak dağıtılacak. Böylece bu uygulama ile sertifikalı tohumluk kullanımı ve yem bitkilerinin önemi kooperatif üyelerine ve bölge çiftçisine aktarılmış olacak. Ayrıca, proje bütçesinden mısır silaj makinesi, çayır biçme makinesi, yem kırma ünitesi ve odun biçme makinesi alınarak çiftçilere modern tarım alet ve ekipmanlarının kullanımı uygulamalı olarak gösterilecek.

Projede eğitimci olarak görev yapan Gaziosmanpaşa Üniversitesi Ziraat Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Selahattin İptaş da, projede ‘bilgi değişimin anahtarıdır’ sloganı ile hareket ettiklerini ifade etti. (Cihan Haber Ajansı) 03.03.2008

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. BEN ÇALDERE KÖYÜ ÇAMALAN MAH. SAMİ OĞLU İMAM HATİPLİ VE AKKUŞ SEVDALISIYIM.TÜM EMEĞİ GEÇEN HERKEZE İSTANBUL YEDİTEPE ÜNİVERSİTESİNDEN SAYGILAR SELAMLAR.TÜM HEMŞERİLERİMİN ÜÇ AYLARI MÜBAREK OLSUN İNŞAALLH HAKKIYLA İDRAK EDEN KULLARINDAN OLURUZ.

  2. Fikri ÇAMOĞLU Deyince biraz düşünceksin kimin belediye başkanı o öyle tabiki AKPINAR ın tebrikler sayın başkanım sesini duyurdun tebrikler tebrikler yolun açık olsun

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar