12 Nisan 2024 Cum

Akkuş Köylerinde Modern Tarım Çalışmaları

Akkuş Ziraat Odasının, Akkuşlulara ve İlçemizdeki Çiftçilere Açıklaması

AKKUŞ KÖYLERİNDE 

MODERN TARIM ÇALIŞMALARI

         

Akkuş ve Köylerinde tarımında modern tarım yöntemlerini çiftçilerimize duyurarak çiftçilerimizin refah düzeylerinin artırılmasına katkıda bulunmak amacıyla 36 köy ve 26 mahalle muhtarı olmak üzere toplam 62 muhtarla 03.03.2008 Pazartesi günü saat 10:00 da yapılan toplantıda aşağıdaki konular görüşülmüştür.

 

 

1-  Akkuş ve köylerinde çiftçilerimize modern tarım yöntemlerini çiftçilerimize eğitim ve uygulamalı olarak gerekli eğitimin verilmesi için Avrupa Birliği ve Ziraat Odası Başkanlığı ile birlikte Akkuş ve köyleri çiftçi eğitimi ve danışmanlık merkezi projesi başlatılmıştır.

2-  Bu proje kapsamında 3 ay boyunca 15 kadın 45 erkek çiftçimize ziraat fakültesinden gelecek alanında uzman eğitimciler tarafından eğitim verilecektir.

3-  Kurs bitiminde 9 ay süre ile bir ziraat mühendisi ve bir veteriner hekim uygulamalı olarak arazide eğitimler verilecektir.

4-  Kursa katılmak isteyen çiftçilerimizin başkanlığımızdan temin edecekleri başvuru formları ile başkanlığımıza şahsen müracaat etmeleri gerekmektedir.

5-  Kurs bitiminde kursa katılan çiftçilerimize başarı sertifikası verilecektir. Sertifika sahibi olan çiftçilerimiz şahsen de AB projelerine başvurabileceklerdir.

6-  Kursiyerlerimizin yemek ve geliş gidiş ücretleri tamamen proje bütçesinden karşılanacaktır.

7-  Odamıza giriş ücreti ve yıllık aidatlarla ilgili bilgi verildi.

YÖNETİME GELDİĞİMİZ 18 ŞUBAT 2007’DEN

BU GÜNE YAPTIKLARIMIZ

    1-Başkanlığımıza ait gübre bayiliğimiz yoktu. Onu aldık ve burada esnafa fırsat vermedik.  2007 yılında gübre fiyatları Ünye İlçesinde 19,00 ytl Niksar İlçesinde 21,00 ytl iken, burada Akkuş Ziraat Odası Başkanlığı Olarak 17,50 ylt Çiftçi üyelerimize gübre satışında bulunduk. Akkuş Ziraat odası Başkanlığı olmasaydı belki burada da gübre fiyatları fırsatçılar 50 kg gübreyi çiftçilerimize 25,00 ytl den satacaklardı.

    2- Yukarıda gübre gibi tarım ilaçları ve tarım aletleri bayiliği başkanlığımız adına açmış olup, çiftçi üyelerimizin dışarıdan getirdikleri ve ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştık ve fırsatçılara göz açtırmadık.

    3– Gelen çiftçi üyelerimize hoşgörü ile karşıladık ve ikramlarımızı sunmayı ihmal etmedik. Dertlerini dinledik. Çözüm aradık ve güler yüzle uğurladık. Yaşlılarımızdan ise yeri gelindi evraklarını yaptıramadıkları yerlere elamanlarımız tarafından götürüldü ve yardımcı olundu.

   4-Bizzat köylere gelinerek dosya teslimat sırasında üyelik aidatları için elemanlarımız gönderildi.

   5-Çiftçilerimizden şehre gelip de köylerine gidemeyenler misafir hanemizde ağırladık.

   6-Özel veya Ziraat Bankasından kredi almak isteyen çiftçi üyelerimize her konuda yardımcı olduk ve bu konuda birçok bankayla görüşmelerimiz devam etmektedir.

   7-Uygulamaya Koyacağımız Avrupa birliği projesi adı altında Ziraat yüksek mühendisi ve veteriner hekim alınmış olup, talep olan köylerimize gönderilecek. Hiçbir şekilde ücret talebinde bulunulmayacaktır.

    8-Çiftçilerimizin hizmetine sunulmak üzere alınan traktörümüz makine ekipmanları tamamlandığında çok uygun makul fiyatlarda çiftçilerimizin hizmetine sunulacaktır.

    9-Tarım yapılacak tarlalarımızdan toprak numunesi alınarak laboratuarımızda tahlili yapıldıktan sonra çıkacak sonuca göre tarım yapılması ve yanlış uygulamalardan dolayı hava kirliliğine ve maddi olarak da kendimize zarar vermekteyiz. Bu konuda gerektiği halde köylerimize kadar gelinerek örnek toprak alımları gösterilecektir.

    10-Başkanlığımıza talep olması durumunda gübreler köylere kadar getirilip köyde teslim yapılacaktır. 2007 yılında tüm muhtarlarımıza bu konuda yazı yazılmış olup muhtarlarımız tarafından hala bir talepte bulunulmamıştır.

                  YAPMAYI HEDEFLEDİKLERİMİZ

1-Avrupa birliği projesi uygulaması bittikten sonra burada çeşitli eğitimler ve seminerler düzenlenecektir.

2-Yapılması ve kazanılması kolay olan aşlı kuşburnu fidanı talep durumuna göre Başkanlığımızca temin edilip çiftçilerimize dağıtım yapılacaktır,

3-İlçemiz köylerinde yetişen birçok il ve ilçelerde beğeni kazanmış beyaz kuru fasulye, beyaz patates, yeşil mercimek, nohut ve ceviz dışarıdan gelen fırsatçı esnaflar tarafından çiftçilerimizin alın terinin emeği verilmeden toplanıp götürülmektedir. Geçmişten günümüze böyle devam eden bu ticaret anlayışını çiftçilerimizin lehine çevirmek için ön çalışmalarımız başlamıştır.

4-Başkanlığımızca yukarıda izahına çalıştığımız İlçemizde yetişen ürünlerin soğuk hava deposu yapılarak çiftçilerin alın teri karşılığında toplanıp depolandıktan sonra pazarını bulup odamızca değerlendirildiğinde çiftçi ortak üyelerimize piyasanın üzerinde ücretleri ödenecektir,

 5-İlçemiz köylerinde yetişen cevizler için ceviz sergeni yapılıp hem istihdam edici hem çiftçinin ürününü fırsatçıya kaptırmadan değerlendirilip üyelerimize değerli bir şekilde ücretleri dağılacaktır.

6- Maddi durumu yetersiz olan çiftçilerimizin yüksek öğrenim gören öğrencilerine eğitimine katkıda bulunmak için burs vermeyi hedefliyoruz.

        8-  Doğal afetler sonucu barınak ve maddi ihtiyaçları açısından mağdur olan çiftçilerimizin hasar tespiti yapılarak ihtiyaçlarını karşılayıp mağduriyetlerini gidermeyi hedefliyoruz.

Saygılarımla

Ahmet KAYA

Akkuş Ziraat Odası

Yönetim Kurulu Başkanı

Related Articles

4 YORUMLAR

 1. Sayın M.ALİ KURU
  Yaptığımız ve yapmayı hedeflediğimiz çalışmalarımızla ile ilgili yorumlarınızı okudum saygılar sunuyorum. Ziraat Odası olarak mevzuatları dahilinde çiftçilerimize hangi alanlarda faydalı olmamızı istersiniz bu konuda açıklama yapmanızı bekliyorum.
  Saygılarımla
  Ahmet KAYA
  Yönetim Kurulu Başkanı

 2. Son zamanlarda Ziraat Odasının çalışmalarını büyük bir beğeni ile izliyorum. Başkanımızın ve personelini gayretli çalışmalarına, birde Meclis Başkanı ve Meclis üyelerinin gayretleri eklenince, Hükümet desteği de tam olan Ziraat Odasının bu başarılarının daha da artacağına inanıyorum. Bu başarıları taktir ediyorum ama, bu birliktelik ve beraberlik bu beraberliğe çiftçilerinde desteği olunca neler olmaz ki? İl ve bölgede birinciliği olan odamızın ülke genelinde başarılarının daha da fazla olacağına inanıyorum. Ayrıca Sitemiz ile çalışmalarını paylaştıkları için Ziraat Odası Başkanı, Meclis Başkanı ve tüm çalışanlara teşekkürlerimi iletiyorum. Desteklerimizi iletiyoruz

 3. hepsi güzel hedefler,uygulamaya geçin bir eser görelim hep basit menfaatler peşinde koşmayalım,gözle görülür bir faaliyetiniz olsun..

 4. Bizim memlekette toprak verimi iyi ama ekim alanları kısıtlı. Bence organik tarıma önöm verilmeli bunun alt yapısı hazırlanmalıdır. Ve de halka bu iş için eğitim verilmeldir. Özellikle ceviz ve fasulye ile ilgili yatırım yapılmalı. Saygılarımla.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar