3 Haziran 2023 Cts

Akkuş-Çukurköy-Ceyhanlı Grup Yolunun Asfaltlanması İçin Yaptığımız Haber Ordu Basınında Yer Aldı.

Akkuş-Çukurköy-Ceyhanlı Grup Yolunun

Asfaltlanması İçin Yaptığımız Haber

Ordu Basınında Yer Aldı.

 

AKKUŞ’UN 7 KÖYÜ BAŞ KALDIRDI

04 Aralık 2019 – 23:41

Akkuş’un 7 Köyünün İnsanları Dönüşü Olmayan Bir Yola Girdiklerini Açıkladılar. 7 Köy Muhtarı-3 Dernek-4 Dernek Temsilcisi-Akkuş Dernekler Federasyonu 35 km olan Akkuş-Çukurköy-Çavdarköy ve Ceyhanlı Grup Yolunun Asfaltlı Yol Yapılması İçin Bir Araya Geldi.

Yıllardır çözülemeyen yol konusu gerek köylerde yaşayan vatandaşların şikayeti gerek ise gurbette yaşayan ve Mart ayıdan Kasım ayına kadar köyüne gelip yaşayan gerek ise izninde, gerek ise düğün, cenaze ve ziyaret maksadı ile defalarca gurbetten köyüne giden vatandaşların şikayet ve yakınmaları sonucunda daha neler yapmak gerekir ki en azından grup yolumuz asfalt yapılsın düşüncesi ile Özellikle Ankara’da kurulu bulunan Çukurköy, Çavdarköy ve Gedikli dernek yöneticilerinin girişimleri ile vede Ankara’da derneği olmayan Ketendere, Meyvalı, Külekçili ve Ceyhanlı köyünden temsilcilerin çabaları ile Ankara’da bir toplantı düzenlenmesi kararı verilmiş. Toplantıya 7 köy Muhtarı davet edilmiş, bununla kalınmamış İstanbul’da kurulu bulunan Akkuş Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı ve Üyeleri de davet edilmiştir. Birde bu işin basın ayağı olacağından İlçe adı ile kurulu bulunan Akkuş İlçesi İnternet Sitesi Yönetimi ve Yeşilakkuş İnternet Sitesi yönetimleri de toplantıya davet edilmişlerdir.

Toplantının tek gündem maddesi vardı.

“Akkuş-Ketendere-Gedikli-Çukurköy-Çavdarköy-Meyvalı-Külekçili ve Ceyhanlı Grup Yolunun Asfaltlanması mevcut yola asfalt serilmesi” daha önceki açıklamalarımızda belirttiğimiz 7 köyü bu şekilde açıklamış olduk.
Toplantıya katılım çok yoğundu. Toplantıyı Derneklerin ortak kararı ile Çavdarköy Dernek Yönetiminden olup, Ak Parti Çankaya Belediye Encümen Üyesi Dursun ÇAM Yönetti. Toplantı çok iyi yönetildi. Herkese defalarca söz hakkı verildi. Herkes söylemek istediğini en iyi bir şekilde ifade etti.
Akkuş-Çukurköy-Ceyhanlı Grup Yolunun halen daha neden Asfaltı yol olarak neden yapılmadığını Önce 6 köy Muhtarına tek tek soruldu. (Ketendere Mahalle Muhtarı köyünde cenaze olduğu için toplantıya katılamadı.)

Muhtarlarımız yol konusunda görüşlerini şu şekilde açıkladılar.

7 köyün yararlandığı Akkuş-Ceyhanlı grup yolunun Asfaltlı yol olması için Akkuş Belediye Başkanı ile defalarca görüştük.Ordu Büyükşehir Akkuşlu Belediye Encümen Üyeleri ile görüştük.Ordu Büyükşehir Belediye Başkanlığında yol işlerine bakan Başkanlıklarla-Şubelerle görüştük.Ordu Büyükşehir Belediyesine defalarca dilekçe verdik. Dilekçelere verilen cevaplarda ise Bütçe imkanları el verdiğinde yapılacak denilmektedir.Ordu Büyükşehir Belediyesi yine verdiği cevaplarda yolunuz 1. sırada yapılacak asfalt yol programında denilmektedir.Ordu Büyükşehir Belediyesi yine verdiği cevapta sizin yolunuz asfaltlı yol yapımı sıralamasında 3. Sırada. Daha önce 1. sırada idi ne oldu diye sorduğumuzda da öyle kararlaştırıldı şeklinde cevaplar verilmektedir.Ferdi olarak gidiyoruz yazılı ve sözlü talep ediyoruz. 7 Muhtar birleşip gidiyoruz birlikte talep ediyoruz. Genelde sözünü ettiğimiz cevapları verip bizi gönderiyorlar.Muhtarlar olarak gücümüz buraya kadar yetiyor. Daha fazla desteğe ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz.Dernekler ve Federasyon olarak destek verirseniz iyi sonuçlar alınacağına inanıyoruz.Bizleri davet ettiğiniz için sevindik. Birlikte hareket etmek ve birlik olmak zamanı olduğunu düşünüyoruz.Zaman zaman da Ordu Büyükşehirde bizlere köylerde nüfus az. Önceliği nüfusu çok olan köyleri veriyoruz şeklinde cevap verdikleri de olmuştur.Bizlerde köylerde bu yol yüzünden çok sıkıntılar çekiyoruz. Araçlarımız tamirciden geri gelmiyor.Muhtarlarımızın yol konusundaki görüşleri bu şekilde toplantıda ortaya konmuştur.

Dernek Yönetim Kurulu Başkanları da genel şu konuları dile getirdiler.

Hangi çağda yaşıyoruz. Halen daha yol konusunu konuşuyoruz.Sizler bizler medeniyet istiyoruz. Medeniyet dediğimizde yol oluyor.Yolların bozukluğu yüzünden her seferinde korkarak Akkuş’a geliyoruz.Ne demek nüfusu az olan yere hizmet gitmeyecek yada en son gidecek? O zaman Akdeniz ve Ege Sahillerinde de kışın nüfus azalıyor ama hizmetin en iyisi gidiyor.Kim diyor köylerde nüfus az diye? Mart ayıda Kasım ayına kadar gurbetçilerin çoğunluğu zaten köylerde kalıyor. Temmuz-Ağustos ve Ekim aylarında zaten köylerin nüfusu 20 kat 30 kat artıyor. Cenazede gelenler, düğünde gelenler, Ziyaretler ile daima gurbetten köylere nüfus akışı olmaktadır. Nüfus derken herhalde seçimlerde kullanılan oy konusunu gündeme getirmiyorlardır. Kaldı ki oy konusu da gündeme gelirse bu konunun da kabul edilebilir bir tarafı yoktur.Sayın Muhtarlarımız dernekler olarak yanınızdayız. Daima destekçiniz olacağız.Bu grup yolu asfaltlı yol olarak yapılana kadar durmadan çalışacağız. Sonuca ulaşana kadar durmayacağız.Toplantıda söz alan diğer katılımcılar şikayetlerini ve taleplerini dile getirdiler. Destek sözü verdiler. Yol yapılana kadar çalışmaya devam etmek gerektiğini ifade ettiler.

Akkuş Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet GÜMÜŞ toplantıda şu konuların altını çizdi.
Akkuşlular olarak daima birlik ve beraberlik içinde olmalıyız.Bölünme olmamalıAkkuş Dernekler Federasyonu Başkanı olmam sıfatı ile köy ayrımı ve yapılacak yol ayrımı yapma şansım bulunmamaktadır. Her köyün yol ihtiyacı bulunmaktadır.Ama bu toplantının amacı Akkuş-Çukurköy-Ceyhanlı grup yolunun asfaltlı yol olarak yapılması olduğundan evet bizlerde Akkuş Dernekler Federasyonu olarak bu yolun bir an evvel Asfaltlı yol yapılmasını istiyoruz. Talebinizi destekliyoruz. Bu konuda Federasyon olarak elimizden geleni yapacağız.Yakın bir zamanda Ankara-Ordu ve Akkuş’ta görüşmelerimiz olacak. Bu görüşmelerde bu yolun yapılması konusunu dile getireceğiz.Ayrıca yol konusu için bir heyet oluşturmanızı bu heyetin izlenecek yol hakkında çalışmalar yapmasını öneriyorum.Tüm derneklerin Akkuş Dernekler Federasyonu altında toplanmasını tek vücut olmasını temenni ederim. Şeklinde görüşlerini açıkladı.Taktir edersiniz ki toplantıda onlarca çözüm önerisi dile getirildi. Ancak Derneklerin oluşturacağı heyetin çalışmalarını sekteye uğratmamak için ve çabuk hedefe ulaşılması için şimdilik bu çözüm önerilerine yer vermeyeceğiz. Ama oluşturulacak heyetin. Başta Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı ve İlgili Birimleri- Ordu Valisini-Akkuş Belediyesini-TBMM Ordu Milletvekillerini-İlgili Bakanlıkları ve Bürokratları sık sık ziyaret edeceklerini bu makamları çok da rahat bırakmayacaklarını şimdiden söyleyebiliriz. Bu grup yolu asfaltlı yol yapılana kadar. Herkesin huzurlu bir uyku çekeceğini sanmıyoruz. Yolun asfaltlı şekilde yapılması için binlerce kişi dönüşü olmayan bir yola girdi. Bu yolu kullanan 7 köyün insanı,Akkuş-Ünye-Niksar-Tokat-Ordu-Samsun-Ankara-Zonguldak-İstanbul-Antalya-Kocaeli illerinde yaşayan her vatandaşı yolun yapılması için dönüşü olmayan bir beklenti içine girmişlerdir. Yetmedi bir de yurt dışında yaşayan ve bu grup yolunu kullanan kişiler de dönüşü olmayan bir beklenti için girdi.

Anlayın artık. Çocuklarımız-Torunlarımız-Annesinin karnındaki Çocuklarımız ve torunlarımız dönüşü olmayan bir beklenti içine girdi. Bu aşamadan sonra bu grup yolunu asfaltlı yol olarak yapmaktan başka bir düşüncesi olanın aklına şaşarım.
7 köyde yaşayan ve gurbette yaşayan hiç bir vatandaş artık asla ve asla hiç bir mazeret kabul etmiyor. Sakın ha yok nüfus, sakın ha bütçe imkanları. Sakın ha öyle oldu böyle oldu. Hiç bir mazeret bu 7 köyün insanı tarafından kabul edilmeyecektir.
7 Köy insanı bir cümle dışında hiç bir cümle de asla duymak ve kabul etmek istemiyor. Sakın kimse farklı bir cümle ile gerek heyete gerek ise insanlara cevap vermesin.
Beklenilen ve sadece duyulmasını izin verilecek olan cümle

“Siz bu kadar birliktelik sağlamışsınız. Bir Olmuşsunuz. Bize düşen görev sizin yolunuz yapmak olur. Yolunuz hayırlı olsun. 2020 senesinin Nisan ayı ile Ağustos ayları arasında söz veriyoruz yolunuz asfaltlanacak.”

Ordu Büyükşehir Belediyesi; Bu Cümleleri Bizlere Söylemeye hazır mısın?

AKKUŞ’UN 7 KÖYÜ BAŞ KALDIRDI

Akkuş İlçesi İnternet Sitesinde Yayınlanan Haberi

ÜNYE NET HABER  İnternet sitesinde yayınlayan site yapımcılarına şükranlarımızı sunuyoruz.

Haberin Ünye Net Haber Sitesindeki Linki

AKKUŞ’UN 7 KÖYÜ BAŞ KALDIRDI

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar