24 Mart 2023 Cum

Akkuş Cennettir

Şükrü SEVİNDİK’in kaleminden Cennet Misali Akkuş


Sample Image

AKKUŞ CENNET’TİR…Kimileri fotoğrafladı, kimileri türkülerini, kimileri geleneklerini, kimileri yetiştirdiği insanları, kimileri Akkuş’a yapılan, yapılamayan, yapılması gereken hizmetleri… yazdı. Ve yazmaya devam ediyoruz, ediliyor…

Ben de kendi algıladıklarımla Akkuş’un bir başka yönüne dikkat çekmek istiyorum.
Akkuş’un yazmaya değer özellikleri:

* Akkuş dün ve bugün “LAİK” yaşamı doyasıya yaşayan insanların memleketidir.

* Akkuş; hiristiyanlığa inanan rum asllı insanlarla İslamiyete inanan Türkmen asılı, sünni ve alevi mesheplerini benmsemiş öz Türkçeyi anasütü kadar kutsamış ve halen paradan önce insana değer veren anlayışı ile yer yüzü yuvarlağını kucaklamış insanların diyarıdır.
Rum komşulardan kalan kilise kalıntıları, alevi geleneğinden devraldığımız “semah”, giyisi, türkü, deyiş, “eline-diline-beline&qu ot;… temel ahlaki ilkeleri ile aydınlığını sürdüren hoş görülü; Yunusları, Hacı Bektş-ı Veliler’i… yad eden. Barışı benimsemiş, değişik düşünceleri; kır çiçeklerini buket yaparcasına bağrında barındıran yüksek kültürün beşiğini sallayan gerçek Anadolu insanının harman alanıdır.

Akkuş:Tahta duvara baca kurumu, yumurta akı, çıra isi karışımı boyayı sürüp kireç taşını tebeşir edinen, çocuklarını tüm maddi-manevi aşırı zorluklara karşın okutan, devrimci-ilerici cefakar ataların izlerinin derinleştiği yüreklerin kuşlarla maviliklerde uçuşan sevdaların yaşandığı yaylalardır, dağlardır… Özgürlüklerin doruklarıdır. Destandır. Türküdür…

Akkuş; sözlüsünü, nişanlısını, eşini, oğlunu, kardeşini… vatan savunmasına
=askere; mevlit okutup, ilahilerle, davullar-zurnalarla, halaylarla, horonlarla uğurlarken eline kına yakmayı, köyünün toprağından (Cöker=evliya toprağı) bir parçayı kesesinin dibine koymayı ihmal etmeyen onurlu, şerefli kadınların yaşadığı köylerin tümünün adıdır.

Akkuş; aktır. Aydınlıktır. Kirazı al, kovanı bal… Pınarı, pınar… Yiğidi, yiğit… Ağacı meşe, ağacı pelit. Aşı pancardır… patatestir.

Akkuş bir sevdadır, hevestir.

Akkuş; İstanbul’dur. İstanbul, Akkuş’tur. Akkuş; Almanyadır, Almanya, Akkuş’tur. Akkuş; kurbettir. Kurbet, Akkuş’tur.

Akkuş; Akkuş’tur, memlekettir.

Akkuş;nimettir, servettir.

Akkuş; Cennet’tir…

Sample Image

Bu her cümle sığmaz romanlara. Emekli öğretmen, avukat Kaya Demiral “Doksan yedi Kadısı” romanı ile yazdı bir nebze.

okudum, zevk aldım. Tavsiyemdir aciane.

Şükrü SEVİNDİK
Çayıralan Eski Belediye Bşkanı
Emekli Öğretmen

Related Articles

8 YORUMLAR

 1. İnsan oğlu;
  O doğduğu
  yeri unutmaz
  neden?

  İnsan oğlu;
  ne ettir,
  ne kemiktir,
  ne beden…

  Nereye giderse gitsin
  Dünyayı terk etsin.
  Ebediği olan o ruh ki;
  daim,
  arar göbek bağını…

  Göbek bağı: Bebek doğduğunda ana karnında onu besleyen hortumu andıran uzunca bir et parçası. Kesilir, bir ağaç dibine, toprağa gömülür.

 2. Sevgişli Okan,
  Özür dilerim, hatırlayamadım.Lütfen (05422419349/ 04523237533) Zafer81974),
  Barış(1975), Özgür (1978) benim oğularımın da adı. Vazgeçemem. Teşekkürler.
  Cürebal, ne o ateşleme mi yapıyorsun. Biraz da sen terle.Yazmak çok güzel. Site yönetimine ve bize yorumları, eleştirileri ile destek verenlere binlerce minnetle.
  Adil bey, Teşekkür ederim. İnşallah buluşuruz belki düşüverir yolun Ünye’ye haberim olsun.
  Sevgili Tınkır,
  Siteye geldin, ben seni hemen karşıladım. Bayrama denk düşmüştü. Akkuş mezarlığı ziyaretimi de haber vermiştim.
  Sevgili kardeşim, Dünya güzel, Türkiye, Karadeniz, Ordu Ünye… Deniz,
  gök, Güneş, Ay, yıldızlar. Dağlar, yaylalar, arı-kelebek, kurt-kuş…Börtü-böcek. Yağan kar, çağ yağmur, esen yel ve vede insanlar…Kısaca bu kısa yaşam güzel.
  Fakat Akkuş bir başka güzel. Neden mi?
  Bir daha geri gelmeyecek olan çocukluğumuz orada geçti de ondan.
  ÇOCUKLUK: Ne demek?… tertemiz duygu demek.Umut demek. Neşe demek.”Uçun kuşlar, uçun kuşlar/ Sizinle yarışım var./ Kuşlar uçar, ben koşarım/ Onların kanatları var/ Benim kanadım; kollarım.”diyen ve hürriyeti kuşlarla birlikte yaşayan sevecen, pozitf, içi-dışı taze kar, dalda salınan nar, on dördünde ay… olan minik ama gerçek insanlar. Allah’a en yakın olanlar…
  Çocuk; deyince yumuşar en katı gönüller. Yumuşamayanlar da var diyeceksin. Onlarda gönül yokki. Mühürlenmiş. Füzeler, bombalar…bombalar. Savaşın bitiği bir dünya ister çocuklar.Ve biz Akkuşlular, Tıkırlar, Şükrüler..
  Tüm gayretimiz, torunlara daha güzel bir Akkuş, daha güzel bir Türkiye, daha yaşanır bir dünya bırakmak. Akkuşu yazmak, yad etmekle çocukluğumuzu yaşayıp mutlu olmak dürtümzle buradayız.Cümle Akkuş paylaşalım güzellikleri. Güzellik paylaştıkça çoğalır derler hani. Aynen öyle.
  Buluşmak, paylaşmak dileğimle.

 3. bu yazıyı paylaşan degerli hocamıza saygılarımı sunuyorum.ozellikle bu sitede yer alması beni şaşırtı acıkcası.çünkü bahsi gecen konular seneler boyunca yore halkına daha farklı bir şekilde anlatılarak ajite edilmeye çalısılmıstır.ne yazıkki burda duyarsılıgın toplumumuz için kanayan bir yara oldunu gormekteyiz.bu nedenle ozgür ,barış,kardeşlik ,dostluk içeren yazılarınızı ve çağdaş yorumunuzu lütfen bu siteden esirgemeyin saygılar !!!!

 4. Sayın Hocam yazılarınla siteye apayrı bir renk kattınız.Renklendirdiniz sitemizi teşekkürler sayın hocam.Yeşil Akkuşumuzu ne kadar güzel tarif etmişsiniz.Memleketimiz güzeldi zaten dahada güzelleştirmşsin.Bizlerde emekli olduk ama iki çocuk okuyor diye gurbetçilik devam ediyor.Kalbimiz Akkuş,Akkuş diye atıyor.Ama ne yazıkki canımız sağ olursa 3 yıl daha bir gurbetçiliğimiz devam edecek.Saygılarımı sunuyorum.eline,kalemine ve diline sağlık diyorum.Teşekürler….

  http://WWW.remax-mina-sam.com

  SAMSUN

 5. SAYIN ŞÜKRÜ HOCAM AŞAĞI YUKARI HER GÜN SAYFALARINI VE YAZILARINI OKUYORUM SANA ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ BU YAZILARINDAN DOLAYI.BEN SAMSUN’dan ADİL GÜL AKKUŞLU VE AYRICA YEDAŞ ÇALIŞANI ELEKTRİK ARIZA SERVİSİ SAMSUN BURALARI DÜŞERSENİZ BEKLERİM.BURDAN HERKESE SELAMLAR.GÜL AİLESİ ADINA

 6. Sevgili Hocam;
  Nerelerdesin ne yaparsın bu aralar her yerde seni okur oldum.Seni duyar oldum.Sevgili hocam Güzel Akkuş’u öyle güzel tanımlamışsınki ağzına ,yüreğine kalemine sağlık.
  Sevgili hocam Haftaya inşallah Akkuş’ta olacağım.Sende Akkuş’ta olursan görüşelim.Herkese selamlar .
  Ramazan TINKIR (Emekli Ziraat Mühendisi)0505 316 19 58

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar