17 Nisan 2024 Çar

Akkuş Belediyesi, Sitemiz Haberlerine Açıklama Getirdi

Akkuş İlçe Merkezine Yeni Turizm Yatırımları Düşünülüyor

AKKUŞ BELEDİYESİ

SON GÜNLERDE SİTEMİZDE

 YAYINLANAN HABERLER HAKKINDA

SİTEMİZE AÇIKLAMADA BULUNDU

BELEDİYE  BASIN  YAYIN

Akkuşa teleferik yapılması çok eskilerden beri konuşulur..akkuşta olduğu gibi ladikte de,kavakta da,ordu boztepede de…velhasılı kelam Türkiyenin bir çok yöresinde konuşulur..

Akkuşta daha çok kayak tesisi bağlamında
argan yaylası için konuşuluyordu..fakat son yıllarda kar kalitesi ve miktarı azaldığı için artık akkuşta kayak tesisinden söz edilmiyor.zaten akkuş argan yaylası kayak tesisi için gerekli yüksekliğe ve kar seviyesine sahip değil.en fazla 2 ay ortalama 60-70 cm kar kalan argan yaylasına bu koşullarda kimse yatırım yapmak istemiyor.
sadece 2005 yılında 90 cm kar yağdı argan yaylasına o da 1,5 ay kaldı sonra sulandı.belediye başkanı ümitlendi;argan karadenizin uludağı olacak falan dedi ama şimdilerde öyle bir heves kalmadı.uludağ,palandöken,sa rıkamış,ılgaz,kartepe..gibi kayak merkezlerinde 4 ay boyunca ortalama 110 cm kaliteli-sulanmayan kar potansiyeli var çünkü bu tepelerin yüksekliği argan yaylasından çok fazla..
ilçe merkezine teleferik olabilir ancak bu çok pahalı ve akkuş gibi küçük bir merkezde geri dönüşümü çok zor..en küçük 300 metre bir teleferik tesisinin maliyeti tam 3 trilyon lira..
Sayın belediye başkanı efil samsunda yapılan teleferiği baz alarak incelemelerde bulundu. Bu konuyla ilgili
Tekke göğsü tepesi içerikli bir sosyal tesis, sun-i kale görünümlü ve dev Türk bayrağı teessüs edilecek bir rekreasyon alanı çalışmasının ilk adımı geçenlerde atıldı. Tekkegöğsü tepesi belediyenin müracatıyla sosyal alan olarak amenejman çalışmaları esnasında planlandı. Bu kış projelendirilerek sayın kültür ve turizm bakanımıza arz edilecektir.

İlçe merkezine hareketli kamera sistemi kurulması geçen yıl belediye tarafından planlandı fakat şelale ve meydan parkı düzenlenmesi sonrasına bırakıldı, bu proje haziran ayı içersinde mutlaka yapılacaktır.tarafından planlandı fakat şelale ve meydan parkı düzenlenmesi sonrasına bırakıldı, bu proje haziran ayı içersinde mutlaka yapılacaktır.
yüksekokul konusuna gelince; yök bazı fakültelerin açılmasını onayladı, fakat yüksekokullarla ilgili başvuruları henüz gündemine almadı, ordu üniversitesi tarafından onaylanan akkuş meslek yüksekokulunun yök tarafından onaylanması için lobi çalışmaları devam etmektedir keza sayın başkan bu konuda kimseye ümit falan da vermemiştir rutin çalışmasını sürdürmektedir olur veya olmaz bunlar hayatın gerçekleri..
saygı ile..

Related Articles

1 Yorum

  1. Akkuş Hayali insanların maneviyatıyla ilgilidir.kimse hipotek koyamaz.yapılır veya yapılmaz ama hayel kurmak insan oğlunun tabyatında vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar