16 Haziran 2024 Paz

Akkuşlular Gecesindeki Amaç ve kazanımlar Necdet DEMİR Merak Edilen Konularda Açıklamalarda Bulundu

Daha iyisini yaparım diyenler varsa, destek veririz

Ankara da Yapılan Etkinlik Hakkında Değerlendirme
 
Değerli hemşehrilerim;
 
Burada yapacağım değerlendirmeler tamamen kişisel görüşlerimi yansıtmaktadır. Ancak bu görüşlerime yapmış olduğumuz etkinlikte görev alan bütün hemşehrilerimin de  katılacağı kanaatindeyim. Katılmayan veya katılanlar yazımın altına görüşlerini belirtebilirler.
 
Etkinlik sonundan bu güne  olumlu olumsuz veya öneriler şeklinde bir çok görüşler belirtildi. Ama sonuç olarak yapılan işin güzel olduğu fikri herkes tarafından benimsendi. Temennimiz bundan sonra da bu tür etkinliklerin yapılmasıdır.
 
Aslında daha önceki yazılarımızda, yapılan veya yapılacak etkinliklerin gerek ilçemize gerekse Türkiye’nin neresinde olursa olsun bütün hemşehrilerimize ne gibi kazanımlar sağlayacağını yazmıştık. Hatta sadece biz yazmadık gündemi takip eden bir çok kişi bunları yazdı. Ancak bazı hemşehrilerimiz çalışmalara sadece tek bir açıdan bakmaya devam ediyor. Biz Akkuş dışındaki insanlar gerçekten bu durumu anlayamıyoruz. Amaç nedir bilemiyoruz. Elbette ki her faaliyet eleştirilir, eleştirilmelidir de. Ancak bunu yaparken düşünerek yapmak gerekir. Yazılanları iyi okumak, iyi analiz etmek gerekir.  Bu yazıda, yapılan etkinlik sonunda edilen kazanımları, hedeflerimizi ve bazı konulardaki yazılan yazılara ( eleştiri demek istemiyorum sadece eksik bilgi nedeni ile yazıldığını düşünüyorum. Umarım bu açıklamalar bir takım arkadaşlarımızı tatmin eder.) karşılık bilgilendirmek istiyorum.
 
1- Öncelikle herkes bilmelidir ki bu etkinlik sadece eğitime destek için yapılmamıştır. Etkinliğin amacı davetiye başlığında özetlenmiştir: “ Tanışma, Dayanışma ve Eğitime Destek”
 
Hal böyle iken neden sadece eğitim ile ilgili kısım ele alınıp basit yorumlar yapılıyor acaba ?? Bu yorumu yapanlara sormak istiyorum? defalarca çağrı yaptık neden bizimle beraber olup fikirlerinizi ve görüşlerinizi bizimle paylaşmadınız da şimdi yapılanı çok basit bir şeymiş gibi eleştiriyorsunuz. Bence   bu yazıları yazanlar şunu demeleri gerekirdi, ben yada biz geçmişte şu çalışmaları yaptık, şu kazanımları elde ettik siz de bunları yapsaydınız daha iyi olurdu. Yada günlerce web sitelerinde duyurduk destek verin diye gelip bizimle tecrübelerini paylaşabilirlerdi. Gelemezler ise bile bir mektupla veya telefonla düşüncelerini paylaşabilirlerdi. Bakın Ceyhanlı Köyü dernek Başkanı Sn. Selahattin Bolatlı sadece geceye değil geceden önceki toplantımıza da İstanbul’dan çıkıp gelerek bizimle görüş ve önerilerini paylaştı. Siz nerdeydiniz, bazılarınız Ankara da olmanıza rağmen mazeretsiz olarak gelmediniz. Sebep orda o adam varsa ben gelmem, bunu başaramazsınız gibi sıradan kaprisler. Sonuç başardık. O zaman dışarıdan duyumlarla yorum yapamazsınız. Hakkınız yok. Bizler tahsilli tahsilsiz, işçi memur, işveren çalışan omuz omuza verdik hiçbir birimizi tanımadığımız halde 20 günde bunu başardık. Baltalamaya hakkınız yok.
 
2- Geceye Ulusal Basın neden davet edilmedi diyenler var:
 
Geceye Ankara’daki ve Ordu’da bulunan ulusal basınların tamamının davet edildiğini belirtelim ve devam edelim bunu yazan arkadaşlar gayet iyi biliyorlar ki bir haber yaptırmak istiyorsanız bedelini ödemeniz gerekir yada çok büyük sansasyon yaratmanız gerekir. Bizim öyle bir gücümüz henüz yok, olanlar var ise neden bizimle beraber çalışarak bu eksikliğimizi tamamlamadılar.
 
3- Gecede bana söz verilmeyecekse ben neden katılayım diyenler var:
 
Hiçbir etkinliğe sadece konuşmacı olarak katılım olmaz bunu yazanlar gayet iyi biliyorlar. Katılanlar sağ olsun.
 
4- O kadar katkıyı ben kişisel olarak ta sağlarım diyenler var:
 
Ne güzel biz o kadar katkı sağladık buyurun sizde o kadar katkı sağlayın ki gecenin amacına katkınız olsun.
 
5- O kadarcık parayı yönetemediler başkalarına aktardılar diyenler var:
 
Evet o kadarcık parayı başkalarının harcamasına aktardık. Sebep : O parayı aktardık çünkü gücümüz 8500 TL tasarruf yapmaya yetti ve o parayla istediğimizi gerçekleştiremeyecektik. Ama kaymakamlık bu paraya 10:000,00 TL ilave ederek yapacağımız işin gerçekleşmesini sağlayacak. Sizce iyi bir şey değil mi? 8.500 yerine 18.500 TL nin eğitime aktarılmasına katkı sağlamamız. Buyurun siz de 8500 TL katkı sağlayın istediğiniz şekilde harcayın ki eğitime bir 8500 daha katkı sağlansın.
 
Ayrıca yazanlar siteleri takip ediyorlar mı acaba, son birkaç senedir gerek internet siteleri kanalı gerek dernekler gerekse hemşehri dayanışması sayesinde,
 
  • Akkuş ve köylerine 10.000 civarında kitap yardımı yapıldığını
  • 1000 nin üzerinde öğrencinin baştan aşağı giydirildiğini
  • 1000 lerce ihtiyaç sahibi ailelere giyecek yardımı yapıldığını
  • Bir beldemizin eğitim kurumu için yaptığı hemşehri dayanışmasında 2 saat’te 50.000, TL civarında yardım toplanıp bu beldenin eğitim harcamalarında kullanıldığını
  • Zor durumda olan bir çok hemşehrimizin kira giderleri dahil bir çok ihtiyacının bazı derneklerimiz tarafından karşılandığını
  • Cenazelerde gerek maddi gerekse ulaşım konusunda sayısız yardım yapıldığını ve daha saymadığımız maddi manevi bir çok yardımların yapıldığını biliyorlar mı acaba ki Ankara da yapılan bu etkinliği sadece bu gece ile değerlendiriyorlar.
 
TEKRAR ETMEKTE YARAR VAR:
 
GECEDEKİ AMAÇ VE KAZANIMLAR:
 
Amaç: TANIŞMA, DAYANIŞMA, EĞİTİME DESTEK VE İLERİYE DÖNÜK KAZANIMLAR
 
  • Eğitime destek kısmını eleştirilerle birlikte özet olarak cevaplamaya çalıştım.
 
  • Amaçlardan bir tanesi tanışma idi. Arkadaşlar bu konuda da eleştiri yapmışlar. Biliyorsunuz ki bu güne kadar çalışmalar genelde bölgecilik, köycülük üzerine yapıldı ve birkaç kişi dışında gurbetteki insanlar sadece kendi bölgesindeki, kendi köyündeki insanları tanıyordu. Soruyorum sizlere benimle şimdiye kadar kaç kişi tanıştı, amacım ne, tecrübem ne, bundan kazancım ne. Beni önceden tanıyanlar bunların hepsini biliyor. O gecede veya gece hazırlıklarında tanıştıklarımız da amacımızı öğrendi, bizler de onlarınkini öğrendik, ilk defa tanıştık. ve bakınız bu gece dolayısı ile sadece telefonda tanıştığımız bir insanı cenaze vesilesi ile İstanbul da gecenin 1:30 da arayarak destek isteyebildik. Bu bir dayanışma değimlidir. Bir çok insanımızın hangi görevlerde olduğunu öğrendik, halkımız ve bölgemiz için neler yapabileceğini, görüşlerini öğrendik. Bu bir dayanışma değimlidir. Geç kalınmış bir durum olabilir. Bizim için değil, çünkü bizler yaşımız ve ekonomik koşullar icabı yaklaşık 10 yıldır iş güç, makam mevki sahibi olabildik ve on yıldır halkımız için çalışıyoruz. Bunu önceden yapmayanlar vicdanlarında değerlendirsin.
 
  • Diğer bir amaç ise Dayanışma; Gerek İstanbul gerekse Ankara da 100 binlerle konuşulan bölge nüfusuna sahip olduğumuz belirtiliyor. Sadece İstanbul’da bölgemizden milletvekilleri var. Ankara da hiç yok ve bu konuda girişim olmamış. Neden bu güne kadar dayanışma yapılmamış. Biz istiyoruz ki Ankara da bizi temsil eden temsilcilerimiz olsun. Bu da dayanışma ile olur. İşte biz bunu sağlamaya çalıştık, kendimizi görelim, güvenelim, birleşelim istedik. Bunu başardık da. Şimdiden bundan sonra yapılacak toplantının (belki arada küçük toplantılar olabilir) 3000 ila 6000 kişi olacağı konuşuluyor. Bu bir dayanışma örneği değimli. Buyurun bu etkinlikte görev almayanlar sizde hiçbir menfaat ve beklenti içinde olmadan yapılması planlanan bu çalışmada görev alarak veya üstlenerek başarıya ortak olun. Şimdiden herkese bu bir açık çağrıdır.
 
Değerli hemşehrilerimiz, herkes yazıyor çiziyor. Akkuş için ne yapıldı, eğitim için ne yapıldı, siyasilere Akkuş’un sorunları anlatıldı mı?
 
Evet,  siyasilere Akkuş’un sorunları anlatıldı,  hemde sadece orda değil her vesile ile yapılan toplantılarda ve her vesile ile Meclis ziyaretlerine gidildiğinde Akkuş’un sorunları anlatıldı. Sadece orada anlatılmakla sonuç alınmaz. Biz daha önceden bizim bildiğimiz sorunları gerekli yerlere ilettik ve orada da bazı sonuçları aldık. Örn. Damyeri İlköğretim Okulu evrakları aylardır tamamlanamadığı halde gece öncesinde ilgili makamlar tarafında tamamlanıp ihale aşamasına geldiği müjdesi verildi. (17 Aralık 2009 tarihinde ihaleye çıkacaktır.) Bu bir sonuç değimlidir.
 
Bölgeden sorumlu Milletvekili bir kaç ay önce Ünye Niksar yolu için kaynak aranıyor ama zor derken geceye yolun 2010 yılı yatırım planına alındığı müjdesi ile geldi, bu bir kazanım değimlidir? Grup yollarında çalışmalar hızlandı. Doğal mı sanıyorsunuz .  Bazı şeyler her zaman ortaya dökülmez. Halbuki yazanlar bunu çok iyi biliyor.
 
Yine bir Milletvekili bölgede turizm yatırımları için hazır konut sistemi üzerinde çalışma yaptıklarını beyan etti ve özellikle benim üç yıldır üzerinde çalıştığım emeklilerin geri dönüşünün sağlanıp bölgeye ekonomik katkı sağlamasına yönelik çalışmamla birebir örtüşüyor ve belki de buradan iyi bir sonuç elde edeceğiz. Bu kazanım değimlidir.
 
Gece öncesinde Akkuş Belediye Başkanı ve Yüksek Okul Derneği bütün Milletvekillerini ziyaret ederek destek istemişler ve bu konuda olumlu gelişmeler olmuştur. ( Belediye Başkanı Sn. Ergüder Efil bizzat gecede bunu belirtmiştir) Yüksek Okul için bundan sonraki yapılacak girişimlerde bu gecenin etkisi olmayacak mı acaba?
 
Ayrıca , hiç kimse  bu hemşehrilerimiz Ankara da veya başka şehirlerde yaşıyorlar ve yaşadıkları yerler de onların memleketleri, buralarda da güç birliği yapmaları gerekir, oranın yaşam koşullarına ayak uydurmaları gerekiyor, onun için yapılanlar güzel kazanımlar demiyor.
 
 
Sonuç olarak;
 
Ankara için söylüyorum: Bundan daha iyisini yaparım diyen var ise buyursunlar gelsinler biz bütün tecrübelerimizle destek vermeye hazırız. Yok ise lütfen eleştirmeyin bundan sonraki yapılacak toplantılara bizzat iştirak edin , tecrübe ve imkanlarınızı bizimle paylaşın  daha iyi sonuçlar alalım.
 
Değerli hemşehrilerimiz, gece sonunda elde edilen kazanımları gerek önceki yazılarda gerek kişi veya kurumların yapmış olduğu açılamalarda, gerekse bazılarını bu yazının içeriğinde bulabilirsiniz. Özellikle Akkuş Ziraat Odasının çalışmalarını ve yazılarını iyi takip edelim. Oradan elde edilecek sonuçlar şimdiye kadar elde edilen kazanımların hepsinin üzerindedir ve bölgemize önemli katkılar sağlayacaktır.
 
Ama  bunların hepsini özetleyen bizim iki önemli amacımız var, birisi bölgemize ve insanımıza , doğduğumuz topraklarımıza vefa borcumuzu ödemek, diğeri ise yaşadığımız şehirlerde güç birliği oluşturarak bizleri temsil edecek hemşehrilerimize destek vermek, sivil toplum kuruluşlarını bir çatı altında toplamaktır..  01/12/2009
Saygılarımla.
 
 Necdet Demir
 

Related Articles

1 Yorum

  1. Necdet bey, Yazınızın altına imzamı şahsi olarak atıyorum. Ancak başkanım, bin defa da konuyu anlatsak, bazı kişiler anlamak istedikleri gibi anlıyorlar. Akkuşlular ve geceye katılanlar geceden çıkan amacı ve kazanımları çok iyi anlamışlardır. İnanın bazı kişiler ortamı germek için eleştiri yapıyorlar. Şahsi konuları için, yada siyaset yapmak için, yada bir kişi yada grubu eleştirmek adına, bir ilçeye zarar verebiliyor. Başkanım, biz site yapımcısı olarak bu kişilerin bir çoğunu tanıdık. Yıllardır aynı durum ile karşı karşıyayız. Sizler ve bizler ne yaptığımızı ve hangi çalışmaların sonuç verdiğini gayet iyi biliyoruz. Dolayısı ile yorma kendini,

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar