17 Haziran 2024 Pts

Akkuşlular Gecesi Sonuç Bildirgesi

Geceyi Düzenleme Komitesi Geceden Sonra bir araya gelerek, değerlendirmelerde bulundu ve bir sonuç duyurusu yayınlandı

ANKARADA YAPILAN

 

AKKUŞLULAR TANIŞMA, DAYANIŞMA VE

 

EĞİTİME DESTEK ETKİNLİĞİ

 

DEĞEĞERLENDİRME TOPLANTISI

 

SONUÇ DUYURUSU

 

15 Kasım 2009 tarihinde dernek yönetimleri ve etkinliğe destek veren hemşehrilerimiz ile etkinliği değerlendirmek üzere yapılan toplantı sonuç bildirgesi aşağıdadır. Toplantı üç başlık altında değerlendirilecektir.

 

 

  

A-  GENEL DEĞERLENDİRME:

 

1.   Toplantı öncelikle genel olarak değerlendirilmiş olup, bu kadar kısa bir  süre içerisinde gerçekleştirilen bir etkinlik olmasına rağmen  dışarıdan alınan değerlendirmeler de göz önünde bulundurularak Sonuç : Mükemmel bir etkinlik olmuştur.

 

 Bu nedenle başta organizasyonda görev alan katılımcılar olmak üzere  bütün davetlilere gönülden teşekkür ederiz. Her ne kadar organizasyon mükemmel olsa da katılımcı olmazsa hiçbir önemi yoktur. Bize inanıp güvenip bizleri yalnız bırakmayan bütün misafirlerimize gönülden teşekkürler.

 

2.   Bu toplantı sivil toplum örgütlerinden  tutun da bütün hemşehrilerimizi kaynaştırmış, ayrımcılığı ortadan kaldırmış ve hepimize öz güven aşılamıştır.

 

3.   Devam eden çalışmalara hız kazandırılması açısından  faydalı olmuştur. (Örn. Damyeri Köyü İlköğretim Okulu yapımı için yürütülen yazışmalarda  bir evrak geceden 3 gün öncesine kadar bir kurumda 2 aydır beklemekteydi. Bu gece düzenlendiğinde okulun ihale hazırlıklarına başlandığı müjdesi verildi. Teyit ettik ki geceden bir gün önce evrak gelmiş ve hazırlıklar başlamış.

 

Yine yapılan konuşmalardan anlaşılıyor ki Meslek Yüksek Okulunun açılması için çalışmaların hızlandırılması için etkinliğin yapılacağı gün TBMM  de girişimlerde bulunulmuştur.)

 

4.   Bir takım yazılan yazılarda basite alınsa da bizim ciddiye aldığımız bir konu var ki Akkuş’un artık bir markaya ihtiyacı olduğu konusu. Bu yıllardır bir çok hemşehrimizin  hayal ettiği, zaman zaman girişimlerde bulunduğu bir konu. Artık marka ve yatırım konusu gece ile birlikte ivme kazanmıştır. İster Kuru Fasulyesi marka olsun, ister Patatesi isterse Suyu, İsterse de Turizmi. Gecede gündeme gelen marka konusu bile başlı başına bu gecenin sonunda elde edilen bir kazanımdır. Marka ve yatırım konusu toplantı gündemimizin de en önemli maddesi olmuştur. Toplantıda Ziraat Müh. ve AOÇ  de Müdür olarak görev yapan Halis Türkoğlu söz alarak,  Akkuş Şeker Fasulyesinin patentinin alınması konusun da yapılacak çalışmalarda her türlü desteği vereceğini belirtmiştir. İlçede çalışma yapan kurumların bu desteği dikkate almalarını öneririz. Toplantıda hatta fasulye konusunda yapılacak bir festivalin adını alacağı bile gündeme gelmiştir. Bunun dışın da Ankara’daki işadamı hemşehrilerimizin Akkuş bölgesinin Suyunun da değerlendirilebileceği, buradan da bir marka oluşturulabileceği ve bu konuda  yatırım yapılabileceği doğrultusunda teşvik oldukları ve yatırım yapılabileceği gözlemlenmiştir.

 

 

 

B-  ETKİNLİKTE GÖZLEMLENEN AKSAKLIKLAR VE NEDENLERİ:

 

  1. Gece için dağıtılan davetiyeler göz önüne alınarak 500 Maksimum 650 kişilik planlanmış ve davetiyelere Lütfen Cevap Veriniz bölümü eklenmesine rağmen katılımcıların  çok azı katılacaklarına dair cevap vermiştir. Bu nedenle gerek davetiyeli gerekse davetiyesiz olarak Ankara ve Ankara dışından katılan misafirlerimizin sayısı tam belirlenememiştir. Bu tür organizasyonlarda katılımcıların LCV’ye  itibar etmeleri çok önemlidir.

  1. Salonda 650 kişi baz alınarak 30 garson hizmete sunulmuştur. 1000 kişiye (asgari sayımızın iki katı) servis yapılırken gecikmelerin olması doğaldır.

  1. Davetiyelerde program yazılı olmasına rağmen bazı konuşmacıların kendi konuşma sürelerini aşması nedeni ile  program aksamış, hatta iki sanatçımız hiç sahneye çıkarılamamış, başka konuşmacılara da söz verilecekken onlara da söz verilememiştir. ( elimizde olmayan bu nedenle söz veremediğimiz konuşmacılardan yine de özür dileriz) Bu nedenle saat 20:00 de yemek servisine başlanması planlanırken   servis 21:00 e kadar sarkmıştır. Dolayısı ile serviste de aksaklıklar meydana gelmiştir.

  1. Salonda ayakta dolaşan konuklarımızın çokluğu nedeni ile bir görüntü bozukluğu oluşmuş ve salondaki misafirlerin ayakta kaldığı izlenimi doğmuştur. Salon 1200 kişilik olup, yemekli toplantılarda  rahat oturumla 800, şıkışık  oturumla 1000 kişi almaktadır. Bu nedenle ayakta hiçbir misafirimiz kalmamıştır. Neden şudur: Uzan yıllardır yakınlarını ve dostlarını görmeyenlerin masa ziyaretleri, gerek Milletvekillerine gerekse bürokratlarla görüşmek için protokole  yapılan ziyaretler ve sigara içmek için  yapılan giriş çıkışlar. Bunlar da ilk olan böylesine kalabalık bir etkinlikte doğaldır.

 

C-  ELDE EDİLEN KAZANIMLAR:

 

  1. Etkinlikte konuşma yapan Ordu Milletvekillerinin konuşmalarında artık Akkuş’un kalkınmasına önem verildiği gözlemlenmiştir.

  1. Sivil Toplum Örgütleri ve Meslek Gurupları Mevcut projelerini hızlandırmalarına veya yeni projeler oluşturmak üzere harekete geçmelerine katkı sağlanmıştır. (örn. Ziraat odası Kuru Fasulye Konusunda hazırladıkları projelerine hız kazandırdığı bilgisi toplantımıza iletilmiştir.)

  1. Devam eden eğitim projelerinin sonuçlandırılması için çalışmalar hız kazanmıştır.

  1. İstendiğinde Akkuşluların tek bir çatı altında toplanabilecekleri mesajı verilmiş ve bu mesaj yerine ulaşmıştır.

  1. Değerlendirme toplantısında Akkuşlu işadamlarımıza ilçede yatırım yapmaları için öneride bulunulmuştur. Bu doğrultuda ilerleyen zamanlarda bölgede Akkuş patatesinin ve Kuru Fasulyesinin değerlendirilmesi için yatırım yapılabileceği konuşulmuş, Su şişeleme fabrikasının bile kurulabileceği sinyalleri alınmıştır. Bunlar gerek istihdam gerekse bölge kalkınması için çok önemli gelişmelerdir. Ama bütün bunlar bir sonuca bağlanmaktadır.

Ulaşım sorunu. Toplantıdaki herkesin ortak kararı, Ulaşım sorunun çözüldüğünde yatırımların peş peşe geleceği kanaatindedir.

 

  1. Sanıyoruz  ki diğer derneklerimizin  de heyecanları bir kat daha artmış ve bu tür etkinlik yapma çalışmalarını hızlandırmışlardır.

Toplantıda ayrıca bundan sonra derneklerin sık sık bir araya gelmesi,

 

Ankara’da yapılacak toplantıların dernekler çatısı altında olması ve gündemli toplanması,

 

Bu toplantıların ilerleyen zamanlarda Ordu Dernekleri Seviyesine çıkarılması kararı alınmıştır.

 

Etkinliğin Akkuş ve hemşehrilerimize kazandırdıkları sadece bunlarla sınırlı değildir. Bu takdiri sitelerde yapılan yorumlardan da gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca katılımcılarla da birebir konuştuğunuzda anlayabilirsiniz.

 

Akkuşlular Gecesi Düzenlenmesi İçin Bir Araya Gelip Karar Veren Akkuşlular Platformu Üyeleri

 

        Böylesine olumlu bir etkinlikte bizleri yalnız bırakmayan, bizlere destek veren bütün katılımcılara teşekkür ederiz.

 

        Temennimiz daha iyisi ve daha verimli etkinliklerin sayısının arması, ilçemizin kalkınması, istihdamın artması ve göçün durmasıdır.

 

Saygılarımızla.

 

                                               Ankara Akkuşlular Komitesi

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar