15 Haziran 2024 Cts

Akkuş Ziraat Odası Tarımsal Danışmanlık ve Yeni Projeler İle 2012 Yılına Giriyor

Başkan Ahmet KAYA, Birçok Konuda Açıklamalar Yaptı

 

 AKKUŞ ZİRAAT ODASI

BAŞKANI AHMET KAYA

TARIMSAL DANIŞMANLIK HİZMETİ VERMEYE

YENİ PROJELERLE DEVAM EDECEĞİZ 

Akkuş Ziraat Odası Başkanlığı bünyesinde çalışan Tarım Danışmanları aylık çalışma faaliyetlerine ekip olarak giderek, çiftçilere Tarımsal danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedirler. Özellikle toprakların tahlil edilmesi için çiftçilerle hem numune alınışı tarif edilmekte hem de bahçelerinden tahlil için numune alınmaktadır. Şimdiye kadar tek yönlü gübrelemenin faydalı olmadığı mutlaka tahlil yaptırılarak fındığın istediği bitki besin elementlerinin bahçeye verilmesi gerektiği danışmanlarımız tarafından anlatılmaktadır.

  • Yılbaşından itibaren alternatif ürün yetiştiriciliği projelerine ağırlık verilecektir. En başta ilçemizde ceviz yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için ilçemiz şartlarına uygun ceviz fidanı getirilip çiftçilerimize dağıtılacak ve bahçe kurmaları sağlanacaktır.
  • İsteyen çiftçilerimize kuşburnu fidanı temin edilip bahçe kurmaları sağlanacaktır. Salman Güveluşağı mahallesinden …………. Adlı çiftçimiz bu işe başlamıştır. Fidanı temin edilmiştir.
  • Kargı ve Çökek köylerimizde başlangıç amaçlı kivi bahçesi kurulacaktır.
  • Kuru fasulye üretimini artırmak için ilçemize bir kuru fasulye eleme boylama temizleme ve paketleme makinesi getirilerek tesisinin kurulması çalışmaları devam etmektedir. Büyük ihtimalle mart-nisan ayı içerisinde ilçemize kazandırılacaktır. Tüm Akkuşlu çiftçilerimize en iyi şekilde hizmet vereceğimizi belirterek saygılarımı sunarım.
  • İlçemize yetiştirilmesi önem arzeden yeşil mercimek veda beyaz patatesin üretim alanlarının artırılması önerilerek ilçemizde bu ürünlerin artışı sağlanacaktır.
  • Yine ilçemizde yetiştirilmesi mümkün olan nohut ekiliş alanlarının genişletilerek İlçemizde nohut üretiminin artırılması için çalışmalar yapılacaktır.
  • Ayrıca Likapa ( mavi yemiş) ahududu, böğürtlen gibi meyve çeşitlerinin örnek bahçeler kurularak ilçmeizde yaygınlaştırılması sağlanacaktır.

Yeşil mercimek nohut vede beyaz patatesin de akkuşa özel patent alma çalışmaları başlatılacaktır.

Ziraat Odası Başkanı Ahmet KAYA faaliyetlerinin devam edeceğini 2012 yılında yeni projelerle Akkuş Çiftçilerine Tarım Danışmanlığı hizmeti vermeye devam edeceklerini belirtmiştir.

Ahmet KAYA

Yönetim Kurulu Bşk

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar