17 Haziran 2024 Pts

Akkuş Sağlık Grup Başkanı Dr.Mustafa AKDOĞAN’nın Kanser Hastalığı İle İlgili Açıklamaları

Kansere neden olduğu belirtilen enfeksiyonlara karşı kendinizi koruyun

 

 

Akkuş Sağlık Grup Başkanı

Dr.Mustafa AKDOĞAN'nın

Kanser Hastalığı İle İlgili Açıklamaları

 

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), her yıl 4 Şubat gününü, dünya üzerinde ölüm nedenleri arasında ilk sıralarda yer alan kanser konusundaki bilinci artırmak için ’’Dünya Kanser Günü’’ olarak kabul ediyor.

 

DSÖ, dünya genelinde kanser hastalığının kontrolü için çalışan en önemli sivil toplum kuruluşu olan Uluslararası Kanser Karşıtı Birlik (UICC) ile ortaklaşa düzenledikleri etkinliklerin bu yılki temasını, ’’Kanser Bile Önlenebilir’’ olarak belirledi.

 

DSÖ istatistikleri, 2015 yılına kadar 85 milyon insanın kanser nedeniyle hayatını kaybedeceğini gösterirken, bireylerin yaşantısını çok da etkilemeyecek bazı basit önlemlerin alınmasıyla dahi ölüm oranının ciddi şekilde düşeceğini ortaya koyuyor.

 

DSÖ, bu yıl kampanya konusunun ’’Kanser Bile Önlenebilir’’ şeklinde belirlenmesinin, yaygınlığına karşın insanların bu hastalık hakkında yeterince bilgi sahibi olmamasından kaynaklandığını kaydediyor.

 

Kanser hakkında toplumların bilincini artırmak ve ön yargıları azaltmak isteyen kampanyanın en önemli hedefi, insan vücudunu etkileyen yaklaşık 100 kanser türünden 40’ının ’’önlenebilir’’, erken teşhis ile ’’tedavi edilebilir’’ özelliklere sahip olduğunun bilinmesi.

 

Kampanyaya göre, kişilerin öncelikli olarak kanser hastalığına yakalanmamak için bazı yaşam alışkanlıklarını değiştirmeleri, ardından, kanserin erken teşhisine olanak sağlayacak şekilde düzenli sağlık kontrolleri yaptırmaları gerekiyor.

 

DSÖ, benzer kampanyaları yürütecek ülkelerden, kampanyada şu temel önlemlere özellikle vurgu yapılmasını istiyor:

 

Alkol tüketmeyin ’’Derhal sigarayı bırakın, mümkün olduğunca pasif içici olarak yer alacağınız ortamlardan uzak durun.

 

Güneş ışığına korumasız ve uzun süre maruz kalmak, farklı cilt kanserlerini önemli ölçüde tetikliyor, bu nedenle uzun süre güneş ışığına maruz kalmaktan kaçının.

 

Sağlıklı beslenme ve egzersiz ile kilonuzu kontrol altına almaya çalışın, ufak kaçamaklar yapsanız da yemek yeme alışkanlıklarınızı değiştirin, sağlıklı yemeklere ağırlık verin, hazır gıdalardan uzak durun.

   

Kansere neden olduğu belirtilen enfeksiyonlara karşı kendinizi koruyun."

 

Akkuş Sağlık Grup Başkanı   

          Dr.Mustafa AKDOĞAN

 

 Haber: Muhammet KURT

Related Articles

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar