7 Aralık 2023 Per

Akkuş İlçesinin Sorunları Ne Zaman Masaya Yatırılacak. (Ulubey’in Sorunları Masaya Yatırıldı.)

Akkuş'un Sorunlarını Çözmek İçin Hangi Çalışmalar Yapılıyor

Akkuş İlçesinin Sorunları

Ne Zaman Masaya Yatırılacak

(Ulubey'in Sorunları Masaya Yatırıldı.)

Ordu’nun Ulubey ilçesindeki yol ve su sorunları, Ordu İl Genel Meclisi toplantı salonunda masaya yatırıldı.

Toplantıya AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Altınordu Kaymakamı ve Ulubey Kaymakamvekili Şenol Esmer, İl Özel İdare Genel Sekreteri Engin Avcı, Ulubey İl Genel Meclis Üyeleri, AK Parti Ulubey İlçe Başkanı Kemal Kahraman, Ulubey Muhtarlar Derneği Başkanı Ekrem Aksu ve Muhtarlar katıldı.

AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal’ın daha önce Ulubey ilçesine yaptığı ziyaret esnasında gündeme getirilen 2010 ve 2011 yılları arasında KÖYDES’in ihale yapmasıyla özel bir şirket tarafından yapılan yol ve su sorunları ile ilgili konunun tarafları dinlenerek çözümüne ilişkin yeni bir yol haritası oluşturuldu. Fatih Han Ünal, KÖYDES tarafından ihale edilen ve özel bir şirket tarafından yapımı gerçekleştirilen yol ve su projelerinde ciddi boyutlarda sorunların olduğunu çözümü için konunun taraflarıyla bir araya geldiklerini söyledi.
Milletvekili Ünal, konunun taraflarıyla birlikte sorunları müzakere edip çözüme kavuşturacaklarını belirterek şöyle konuştu: "Bu gün burada muhtarlarımız, kaymakamımız, il özel idare genel sekreterimiz, meclis üyelerimiz ve belediye başkanımız ile birlikte daha önce Ulubey ilçesine yaptığım ziyaret esnasında gündeme gelen yol ve su sorunları ile ilgili tarafları dinlemek ve müzakeresini yapmak için toplandık. Biz, vatandaşlarımızın sorunlarını dinlemek çözüm yollarını bulmak için öncülük yapıyoruz. Şu an burada KÖYDES tarafından ihale edilen ve özel bir şirkete yapımı gerçekleştirilen yol ve su sorunu ile ilgili bir mesele var. Bu sorunu çözmek adına buradayız. İşin hukuki boyutu var. Konunun hukuki kısımlarını ilgili mahkemeler karara bağlayacak. Biz de ne yapılabiliyor ise onu yapacağız.”
AK Parti Ulubey İlçe Başkanı Kemal Kahraman, Ulubey’in bütün yollarında çok ciddi boyutlarda sorunların olduğunu, su sorunu olduğunu ve HES firmalarının ağır tonajlı iş makinelerinin yollara zarar verdiğini ifade ederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Özel İdare tespitler yaptırdı, yolun nasıl bozulduğu anlamında yasal olarak başka şeyler ön plana çıktı. Genel olarak Ulubey'in tüm yollarında sorun var. Bizim bölgemizde HES firmaları çalışıyor yolların bir bölümünü bu firmaların tonajlı araçları bozuyor."
Altınordu Kaymakamı ve Ulubey Kaymakamvekili Şenol Esmer, kendi emekleriyle yol ve su sorununa ilişkin iki sayfalık bir rapor hazırladığını ve yeni bir yol haritası çizileceğini söyledi.
Kaymakamvekili Esmer, konunun hukuki boyutlarının da olduğunu ileri sürerek sözlerini şöyle sürdürdü: "KÖYDES 2010 ve 2011 yıllarında özel bir şirkete yol yaptırmış ve burada ciddi sorunlar ortaya çıkmış. Bu konunun hukuki boyutları olduğunu görüyoruz. Bunun için Özel İdare hukuk bürosu devreye girecek. Ben kendim emek vererek hazırladığım iki sayfalık bir rapor var. Burada zaten konunun çözümüne ilişkin bir takım öneriler var. Buradan bu toplantıdan çıkacak olan sonuçta buna eklenerek yeni bir yol haritası çizilip konuyu çözüme kavuşturabileceğiz”
İl Özel İdare Genel Sekreteri Engin Avcı da Ordu’da ilk kez 2010 yılında KÖYDES tarafından ihalesi yapılan emisyonlu yol çalışması başladığını fakat bu emisyonlu asfalt çalışmasının bölgeye uygun olmadığının görüldüğünü kaydetti.
Hiçbir şey yapılmadı yapılmıyor şeklinde gündeme gelen söylentilerin doğru olmadığını hatırlatan Genel Sekreter Engin Avcı; sözlerini şöyle tamamladı: “Zamanın kaymakamı bu yapılan yol ile ilgili dava açmış, mahkemenin verdiği karardan dolayı bu aksamalar olmuş. Mahkeme tespit davasında topu taca atmış durumda. Şimdi yeni açacağımız davada müteahhidin yaptığı iş ne kadar bunun tespitini isteyeceğiz. Ve ona göre yeni bir yol haritası çizeceğiz. Sayın Valimiz Kenan Çiftçi ve Sayın Milletvekilimiz Fatih Han Ünal bey konuyu yakından takip ediyor. Mağduriyet söz konusu olabileceğini düşünen arkadaşlarımız için söylüyorum. Ben bu noktada mağduriyet olacağını kesinlikle düşünmüyorum.”
 
Akkuş İlçesi İnternet Sitesi olarak bizlerde soruyoruz:
Akkuş İlçesinin Sorunları Ne Zaman Masaya Yatırılacak?
Akkuş'un Sorunlarını Çözmek İçin Hangi Çalışmalar Yapılıyor?
Akkuş'un hangi sorunları var ki? diyenlerin kulaklarını ve gözlerini açıp bizleri yani www.akkusilcesi.com Akkuş İlçesi İnternet Sitesini Takip Etmelerini Öneriyoruz.
Akkuş'un Sorunlar
1. Önce Eğitim: Akkuş İlçesine Salman'a Akpınar'a ve Seferli'ye Kızılelma-Çayıralana acilen meslek lisesi, endüstri meslek lisesi, öğrenci yurtları acilen yapılmalı. Belde ve köylerdeki okulların acilen itiyaçları giderilmeidir
 
2. İçme suyu olmayan köy kalmamalı3. 5 Grup köy yollarının acilen asfatlanması gerekmektedir.
 
4. Köy içi yolların bakım ve onarımlarının acilen yapılması gerekmektedir. Menfezler, Duvarlar acilen yapılmalıdır.
 
5. Akkuş Meslek Yüksekokuluna acilen en az 2 bölüm daha ilave edilmelidir.
 
6. Yardıma muhtaç geliri olmayıp acilen eve ihtiyacı olana ev yapılmalıdır.
 
7. İlçe sınırları içinde devlet yardımına ihtiyacı olanlar, engelliler vs. sıkıntısı olanlar tespit edilip, ihtiyaçları giderilmelidir.
 
8. Okuma imkanı bulamayan çocuklara gerekli destekler sağlanmalıdır.
 
9. İlçede işsizliği çözüm olarak gerekli yatırımların yapılması için acilen çalışmalar yapılmaldır.
 
10. Akkuş Merkeze açık cezaevi yapılması gündeme gelmişti. Bu konunun çabuklaştırılması gerekmektedir.
 
11. Turizm yatırımlarına önem verilmeli ve bir çok turistk bölge acilen değerlendirilmelidir.
 
12. Akkuş Merkezden tüm köylere ve beldere minübüs seferleri düzenmedlir. Belediye öncülük etmeldir. Fiyatlarda uygun olmalıdır.
 
13. Gurbetteki Akkuşlular ile diyaloglar sağlanmalı Akkuş-Gurbet ve Gurbet Akkuş birlikteliği sağlanmalıdır.
 
14. Gurbetten ilçeye gelen cenazelerin köylere sevkiyatı konusunda Kaymakamlık ve Belediye organize bir çalışma yapmalıdır. Gerek duyulur ise bir birim kurulmalıdır. Sabah erken saatte gelen cenazeler morka alınmalı, cenaze ile gelen kişilerin ısınacağı ve bir bardak çay içebileceği bir mekan düzenlenmeldir. Akkuş Belediyesi bu konuya gereken önemi göstermelidir. Sözün özü gurbetten gelenlere sahip çıkılmalıdır.
 
15. Köylerde ev yapacak olanlara teşvik verilmelidir. Ev yerleri kazılması belediye tarafından yada kaymakamlık tarafından sağlanmalıdır. Proje ücreti gibi masraflarda destek sağlanmalıdır.
 
16. Hayvancılık ve Tarım konularında köylerde ilgili kurumlar gerekli çalışmaları yapmalıdırlar.
 
17. Ünye-Akkuş-Niksar bölünmüş yolunun bir an evvel başlaması için gerekli çalışmalar yapılmalıdır.
 
18. Sağlık Acilen Akkuş Devlet Hastanesi Yeni Binası yapılmalıdır. Bina yapılmayacak ise ameliyathane hizmete açılmalı, uzman doktor sayısı artırılmaldır. Belde ve köylerda sağlık hizmetlerinde sıkıntılar giderilmelidir.
 
19. Siyasilerin "sahildeki ilçelerde hangi hizmetler varsa yukarıdaki ilçelerde de olacak" sözleri bu güne kadar pek yerine gelmedi. Örneğin Ünye'de 15 Meslek lisesi varken Akkuş'ta hiç olmaması, Uzman Doktor ünye'de saymakla bitmez iken Akkuş ilçesinde bir ikiyi geçmiyor. Yol sorunu yine öyle. Siyasilerin bu sözleri sık sık hatırlatılmalı ve İlçeye hizmetler istenmelidir.
 
Akkuş Şehitliği amacına uygun olarak düzenin yapılması ve Akkuşlu Şehitler ile Akkuş İlçesi sınırında şehit olanları isimleri şehitliğe yazılmalıdır.
 
——–
——-
——-
 
 
 
 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar