24 Ocak 2022 Pts

Akkuş İlçesine Yine Mi Haksızlık Yapıldı? Ordu Üniversitesi Rektöründen ve Akkuş MYO Okul İdaresinden Akkuşlular Acil Açıklama Bekliyorlar

Avcılık ve Yaban Hayatı Programı'nın adı ÖSYS Tercih Klavuzunda Yer Almıyor.

Akkuş İlçesine Yine Mi Haksızlık Yapıldı?

Ordu Üniversitesi Rektöründen ve

Akkuş MYO Okul İdaresinden

Akkuşlular Acil Açıklama Bekliyorlar

Ordu Üniversitesi Rektörü yaptığı basın açıklaması ile Başta Akkuş Meslek Yüksekokulu olmak üzere bir çok okula ek bölümler açıldığını duyurdu. Akkuş MYO'na Avcılık ve Yaban Hayatı Programı'nın 2014 yılında açılıp öğrenci kabul edeceğini açıkladı.

Ne yazık ki aşağıdaki listede belirtilen yeni bölümler tüm okularda açılır iken, Açıklanan 2014 yılı ÖSYS Tercih klavuzunda Akkuş Meslek Yüksekokulu'a açılacağı duyurulan Avcılık ve Yaban Hayatı Programı klavuzda yer almamıştır. Ya bir şeyler oldu. Yada ek kontenjana kaldı. Yada oldu bir şeyler,

Şimdi Akkuşlular olarak ve Akkuş İlçesi İnternet Sitesi olarak soruyoruz: Yeni bölümler diğer okullarda açılır iken ve 2014 tercih klavuzunda yer alır iken;

Neden Akkuş MYO'na açılması düşünülen Avcılık ve Yaban Hayatı Programı açılmadı, yada diğer açıklaması ile 2014 ÖSYS Tercih klavuzunda yer almadı. Ne Oldu? Neler Oldu? Ek Kontenjana mı kaldı? Yada sıkıntı nerede? Herhalde ya Ordu Üniversitsinden yada Akkuş Meslek Yüksekokulu idaresinden bir açıklama yapılacaktır.

 

Ordu Üniversitesinin Basın Açıklaması

"Ordu Üniversitesi Senatosunca, Üniversite bünyesinde yeni programların açılması ve açılacak olan bu programlara öğrenci alımı için sunulan teklif, Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından onaylandı.

 Buna göre 2014-2015 eğitim-öğretim yılında açılacak olan 11 yeni bölüme (örgün ve ikinci öğretim) toplamda 355 öğrenci alımı gerçekleştirilecek.

Ordu Üniversitesi Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'nca yapılan açıklamaya göre, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında şu an aktif durumda olan bölüm ve programlar için ÖSYM Başkanlığı'na teklif edilen öğrenci kontenjan sayısı 4434 olup yeni açılan 11 programla birlikte bu sayı 4789’a ulaştı. Bu yıl gelecek olan 2900 ön lisans öğrencisi ve 1889 lisans öğrencisinin yanında aktif bölüm ve programlar için yurt dışı öğrenci kontenjan sayısıyla birlikte Ordu Üniversitesi, 2014 – 2015 eğitim öğretim döneminde 5000'e yakın yeni öğrenciye ev sahipliği yapacak.

ODÜ'nün toplam öğrenci sayısı ise bu yıl verilen mezunlardan sonra 11723 olup 2014 – 2015 eğitim-öğretim döneminde bu sayının “16500”lerin üstüne çıkması bekleniyor.

ODÜ'nün 2014 – 2015 eğitim-öğretim yılında açılacak olan 11 bölüm ile hem bölgesine hem de Ordu iline sosyal, kültürel ve bilimsel açıdan büyük katkılar sağlayacağını belirten Rektör Prof Dr. Tarık YARILGAÇ, şunları dile getirdi: 

"ODÜ genç bir üniversite olmasına karşın gerek akademik gerekse kurumsal alt yapısını geliştirme noktasında önemli adımlar atmaya hızla devam etmektedir. 2014-2015 yılında açacağımız 11 bölüm ve 355 kontenjan ile önümüzdeki eğitim-öğretim dönemine hazırlanmakta olup gelişimimize katkı sağlayacak olmanın da ayrı bir gururunu yaşıyoruz. Bu sene yapılacak olan tercih maratonu sonunda üniversitemizin lisans ve ön lisans olmak üzere 102 aktif programında 4789 yeni öğrencimizi daha ağırlayacağız. Önceki öğrencilerimizle birlikte ön lisans programlarımızda bu yıl 9708, lisans programlarımızda ise 6804 öğrenci öğrenim görecek olup böylelikle toplam öğrenci sayımızın 16500 seviyelerine yükselmesi beklenmektedir. Akademik bilgi vermenin yanı sıra programlarımızda uygulama, üretme ve yetkinlik becerisi kazanacak olan öğrencilerimiz hem Ordu iline hem de ülkeye faydalı bireyler olacaklar ve vizyonumuza yeni ufuklar katacaklardır. Bu programların açılmasında; bilim camiasında önemli bir yer edinmeyi hedef olarak göstermemize vesile olan alanlarında yetkin akademik personelimize ve emeği geçen tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkürlerimi sunuyorum."

2014-2015 Eğitim-Öğretim Yılında YÖK tarafından Onaylanan ve Öğrenci Alınacak Programlar

 

Akkuş Meslek Yüksekokulu                                                                                 

Avcılık ve Yaban Hayatı Programı                                                                      40

 

Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bölümü                                                           40

 

Fatsa Meslek Yüksekokulu

Moda Tasarımı Programı                                                                                       40

 

Fen Edebiyat Fakültesi

Kimya Bölümü                                                                                                    10

 

İkizce Meslek Yüksekokulu

Engelli Bakımı ve Rehabilitasyon Programı                                                              40

 

Ulubey Meslek Yüksekokulu

Bankacılık ve Sigortacılık Programı                                                                         40

Basın ve Yayıncılık Programı                                                                                  40

 

Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

Aşçılık Programı                                                                                                   20

 

Ünye Meslek Yüksekokulu

Lojistik Programı                                                                                                  50

 

Güzel Sanatlar Fakültesi

Sinema ve Televizyon Bölümü (İ.Ö)                                                                       20

Heykel Bölümü                                                                                                     15  "

 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
14AboneAbone Ol

Çok Okunanlar