2 Aralık 2023 Cts

Akkuş İlçesinden Geçecek Olan Karadeniz-Ceyhan Yumurtalık Boru Hattından Son Dakika Gelişmeleri ve Akkuş’un Kazanımı

Proje Tapco Boru Hattı Sanayi AŞ şirketi tarafından yapılacaktır. Bu projenin amacı Rusya ve Orta Asya’nın ham petrolünü güvenli bir şekilde İstanbul ve Çanakkale boğazını kullanmadan Ceyhan’a indirmektir.

Akkuş İlçesinden Geçecek, Karadeniz-Ceyhan

 

Yumurtalık Boru Hattından

 

Son Dakika Gelişmeleri ve

 

Akkuş'un Kazanımı

 

Ünye – Ceyhan Petrol Boru Hattı, Ünye’den başlamakta Tekkiraz, Akkuş, Tokat, Sivas, Kayseri, Adana ve Osmaniye üzerinden geçmekte. Osmaniye’den sonra Kadirli, Tufanbeyli, Saimbeyli, Kozan’a varmakta buradan Ceyhan ve Yumurtalık’a ulaşmaktadır. Boru hattının uzunluğu yaklaşık 554 km olacaktır.

 

Uzun bir süredir ses çıkmayan Ünye – Ceyhan Petrol Boru Hattı ile ilgili son ses Tekkiraz’dan çıktı. Tekkiraz’da yapılan bir toplantıda Ünye – Ceyhan petrol boru hattı çalışmaları değerlendirildi. Petrol boru hattı çalışmalarına ilişkin bilgi veren Çevre Mühendisi Bülent Kadıoğlu; Petrol Boru Hattı'nın Ünye'den başlayıp Adana Ceyhan ve Yumurtalık'a uzanacağını, hattın Akçay bölgesinden giriş yapacağını ve toplam uzunluğunun 554 km olacağını belirtti.

 

Ünye’den başlayıp Adana Ceyhan’a uzanacak Petrol Boru Hattı’nın Akçay bölgesinden giriş yapacağı ve toplam uzunluğunun 554 km olacağı belirtildi. Ünye-Ceyhan petrol boru hattı çalışmaları ile ilgili olarak bilgi veren Çevre Mühendisi Bülent Kadıoğlu; “Proje Tapco Boru Hattı Sanayi AŞ şirketi tarafından yapılacaktır. Bu projenin amacı Rusya ve Orta Asya’nın ham petrolünü güvenli bir şekilde İstanbul ve Çanakkale boğazını kullanmadan Ceyhan’a indirmektir. Şu anda boğazlarımızdan çok fazla petrol boru hattı geçmekte buda bazı kaza ve risklere sebep oluyor. O yüzden projenin en büyük amacı boğazlardan geçecek gemi tankerini azaltarak Rusya ve Orta Asya petrolünü uluslar arası pazara indirmektir” dedi. Boru hattının geçeceği güzergah hakkında konuşan Kadıoğlu; “Projenin ilk aşamasında toplam 1.5 milyon varil petrol Ceyhan’a inecek. Yapılacak proje kapsamında 48 ve 42 inç yani 1,2 ve 1 metre çap olacak şekilde bir çelik boru hattı planlanacaktır. Projenin genel güzergâhı Ünye’den başlamakta Akkuş Tokat, Sivas, Kayseri, Adana ve Osmaniye üzerinden geçmekte. Osmaniye’den sonra Kadirli, Tufanbeyli, Saimbeyli, Kozan’a varmakta buradan Ceyhan ve Yumurtalık’a ulaşmaktadır. Boru hattının uzunluğu yaklaşık 554 km olacaktır” diye konuştu. Ünye girişi Karadeniz’de yapılacak deniz terminali ve konumuyla ilgili konuşan Kadıoğlu; “Deniz terminali Ünye’de kurulacak ve ana karayolunun güneyinde yer alacak. Burada tankerlerle gelen petrol depo olacaktır. Burada 3 adet petrol dubası sayesinde çok büyük petrol tankerleri gelecek ve buradaki deniz terminaline boşaltım yapılacaktır. Dediğim gibi buradan boru hattı sayesinde güneye sevk edilecektir” diye konuştu. Florafanu yapı etkilenmeyecek Proje kapsamında yürütülen ve yürütülecek olan çalışmalar sırasında projenin geçtiği mevcut alanlar durum etkilememek amacıyla çevre tetkik çalışmaları yürütülmüştür. Bu çevre tetkik çalışmaları sırasında ekolojik çalışmalar florofanu ve jeolojik özellikler ve genel çevresel hükümler incelenmiştir. Florafanu derken flora bitki incelenmesi demek, fanu ise hayvan incelemesi demek. Boru hattının geçtiği güzergâh boyunca bitki türleri, karasal, sucul canlılar, deniz ortamındaki canlılar üniversitedeki öğretim görevlisi olarak uzman kişiler tarafından raporlanmaktadır. Aynı zaman da boru hattının geçtiği güzergâh boyunca mevcut çevresel faktörler eklemek amacıyla bir takım çalışmalar yürütülmüştür. Boru hattının yanından geçen yerlerde su örnekleme çalışmasını yaptık. Su örneklemede mevcut su kalitesini belirledik. Ayrıca yakın ilçelerden, yakın yerleşim yerlerinden, köylerden terminal ve pompa sağlıcaklarının arka plan görüntü ölçümleri yapıldı. Boru hattı güzergâhı boyunca yaklaşık her 30 km bir toprak örneği alınarak toprak tayini yapılmıştır” dedi. 23 Ağustos 2010

 

 Haber: Ünye Kent

 

Site Yönetimi: Boru Hattının İlçemizden Geçmesi ile Akkuş'un kazanımı neler olur. Bu konudaki yorumlara bu sefer girmeyip, konunun uzmanlarına bırakıyoruz. Haberimiz altına yorumları yazmalarını bekleriz.

 

 

  atıf ali kutlu

 Geniş Bilgi Atıf Ali KUTLU'dan Geldi

 

    Atıf ali kutlu  

 

Ünye-ceyhan boru hattı akkuş sınırlarında kurtboğaz-çaldere serçek mahallesi ile ormancık maha mahallesi arasındaki vadiden geçerek çukurköy ile çavdar köy mevkiilerinden niksara uzanmaktadır.hattın geçtiği bölgedeki koridor istimlak edilecek ve hat boyunca gerek şantiye yolu gerekse ileride hat koruma-bakım yolu olarak kullanılmak üzere bir yol inşaa edilecektir. Bu anılan güzergahta köyleri güneyden birbirine bağlayan bir grup yolu demektir ki şimdiye kadar hiç konuşulmamıştır. Bu hattın inşaatı en az 5 yıl sürecek ve insanlarımız kamyonlarıyla, bilek güçleriyle; köylülerimiz sütüyle yoğurduyla istihdam üreteceklerdir. Ayrıca bir kaç bölgeye kurulması düşünülen pompa terfii istasyonları kalıcı istihdam sağlayacaktır. Ayrıca bu bölgede çalışacak olan personelin ilçemize sağlayacağı hareket esnafımızı da canlandıracaktır…bu ve buna benzer başka katkıları da olacak dev projenin bir an evvel başlaması temennisiyle hayırlar getirmesini niyaz ediyorum.

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar