7 Şubat 2023 Sal

Akkuş Camilerinin kıblesi

Akkuş Camilerinin kıblesi farklı mı..???
Google Earth programında İlçemizi gezinirken bir tuhaflık farkettim. Kuş bakışı görüntüye göre İlçemiz Merkez Yeni Camii ile Abdulhamit Camiinin kıble yönleri birbirinden farklıydı. Tekrar tekrar inceledim baktım hakikaten yönlerde bir farklılık var. Ayrıca; açı mesafe uzadıkça Abdülhamit Camiinin kıblesi Mısır hatta Libya ülkelerine doğru gidiyor.

Konunun uzman bir heyet tarafından incelenerek, kıbleden sapma  varsa, en azından cami içindeki halıların yönlerinin değiştirilerek, namaz istikametinin doğru yöne çekilmesinin uygun olacağı kanaatindeyim.

Y.Mürsel KARAYİĞİT

13 Mayıs 2009-Akkuş

Related Articles

1 Yorum

  1. Kıblenin yönünü öğrenmek yada tayin etmek için, diyanet takviminde ordu ili için kıble saatini belirten zaman dilimini öğrendikten sonra, Akkuş’un yerel saat farkını ekleyip sonra bulduğumuz saat dilimi kıble saatidir. Bu saatten birkaç dakika evvel uzun düz bir çubuğu yere dik bir şekilde sabitledikten sonra bulduğumuz kıble saati zamanında çubuğun göldesi bize kıble yönünü en doğru şekilde verecektir. Diyanet takvimlerinin 1 ocak yaprağından önceki sayfalarında bu açıklamalar vardır.
    Not:Caminin Kıble yönündeki pencere çerçevelerinin dik kısımları, kıble saatinde gölgesi kontrol edilirse caminin kıblesinin doğruluğu veya ne kadar dönük olduğu test edilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar