23 Şubat 2024 Cum

Akkuş-Aşağı Düğencili-Yeşilgüneycik-Damyeri-Tuzak Köy Grup Yolu, 8. km. 1. kat asfalt ile kaplandı.

4 Köyün Yararlanacağı yola asfalt serildi

Akkuş-Aşağı Düğencili-Yeşilgüneycik-Damyeri-Tuzak

Köyleri Grup Yolu, 8. km. 1. kat asfalt ile kaplandı

İlçemizde 2011 yılı KÖYDES Projesi kapsamında bulunan Akkuş-Düğencili-Yeşilgüneycik-Damyeri-Tuzak Köy Grup Yolu, Akkuş Belediye sınırı bitiminden (Akkuş-Niksar Karayolu ayrımından) itibaren 8. km. 1. kat asfalt ile kaplandı.

İlçemiz Köylere Hizmet Götürme Birliği ile İl Özel İdaresi arasında düzenlenen protokol çerçevesinde, alt yapı filler malzemesi ile bu malzemenin serilmesi ve sıkıştırılması Birliğimizce, astar ve bitüm malzemesi ile asfalt mıcırının serilip sıkıştırılması ise İl Özel idaresince yapıldı. Ayrıca; bitüm malzemenin üzerine serilen asfalt mıcırı da Birliğimizce karşılandı.

Akkuş Kaymakamlığı

SİTE YÖNETİMİ: Öncelikle Aşağı Düğencili, Yeşilgüneycik, Damyeri ve Tuzak köylerine ve devamında ise Kumru İlçesine hayırlı olsun. Çoktan hak edilen bir çalışma idi. Kısmet bu güne imiş. Sizlerin adına ve kendi adımıza çok sevindik. İnşallah geri kalan kısımda asfaltlanır ve Kumru İlçesi ile Akkuş İlçesi arası asfaltlı yol olurda İki ilçe birbirine bu şekilde yakınlaşmış olur.

2. Konuya gelince, Salman Yolundaki Asfalt çalışması ne zaman başlayacak?

    Salman yolundan Kemikkeriş Sapağından ayrılan Kuşçulu-Ortabölme Alan Mahallesinden Seferli Beldesine Ulaşan yoldaki Asfalt çalışması varmı yok mu? varsa ne zaman başlayacak?

    Ketender-Çukurköy-Gedikli-Külekçili-Meyvalı ve Ceyhanlı köyleri grup yolunda Asfalt serme işlemi varmı yok mu? varsa ne zaman başlayacak?

    Diğer bir grup yolu olan Kurtboğaz-Koçcuvaz yolunda asfaltlı yol çalışması varmı yok mu? varsa ne zaman başlayacak?

Özel bir soru da; Ketendereli İl Genel Meclis Üyesi ve Çavdarköylü Ak Parti İlçe Başkanı sizlere sormak isterim. Bu asfaltlı yolda çektirdiğiniz fotoğrafları Akkuş-Çukurköy-Ceyhanlı yolunda da asfalt çalışması yapılırken çektirecekmisiniz? Yoksa … Yada Seferli Yolunda, yada Salman yollarında asfalt çalışması yapılırken sizleri aynen bu şekilde fotoğraf çektirirken görecekmiyiz? Sorunuzun cevabını bu köylerde yaşayanlar merak ediyorlar. Eğer bu sorunun cevabı olumlu ise inanın çok sevindiğimiz belirtmek istiyoruz. Bu fotoğraflar yakışır size, teşekkür ederiz. Ama bu soruların cevabı "kış geldi, yağmur yağdı, ödenek az geldi. Şöyle oldu, böyle oldu diyerek seneye belki derseniz. Herhalde bu cevabınızın yanıtını ise sizlere bu köyler ve beldelerde yaşayanlar ile gurbettekiler soracaklardır. Bizler ise ancak gönül koyarız. Kırılırız. çok üzülürüz. Ne derseniz lütfen cevap verin? Hangisi olacak? sevinecekmiyiz? Üzülecekmiyiz? Aynı sorumuz fotoğraflarda bulunan diğer yetkili ve ilgili kişilerde sorulmaktadır.

Verilen Cevaplara göre değerlendirme yapılacak ve Akkuşlulara bu konular ile ilgili olarak yeterli, gerekli ve gerçekleri yansıtan bilgiler tüm detayları ile verilecektir. Nedenleri, Nasılları, Öncelikleri ve ertelenmeleri açık ve seçik olarak ortaya koyacağız.

Related Articles

1 Yorum

  1. 1-Akkuş-Salman Köy Grup Yolu 2010 yılında İl ÖZel İdaresi ile ortak olarak yapılmıştır. Çok yakın bir zamanda asfaltı yapan firmaya bozuk yerlerin onarımı yaptırılacaktır.
    2-Geriye kalan 4 km. 1. kat asfalt kaplamanın ihalesi verilmiş yüklenici yola mıcır çekmeye devam etmektedir. Asfaltın sağlıklı olabilmesi için hava şartlarının düzelmesi gerekmetedir. Malumunuz bu sene gerçekten Akkuşta çalışma mevsimi olumlu geçmedi.
    3-Akkuş-Kuşçulu-Ortabölme Köy Grup yolunda 4 km. konkasör malzemeli stabilize kaplama ihalesi yapılmış yüklenici işe başlamıştır. çok yakında tamamlanacaktır. Ayrıca; Külekçili ve Yukarıdüğencili köy merkezine kadar kırma çakıl döşenmiştir.
    4- Akkuş-Kurtboğaz Köy Grup yolunda 4 km. kırma çakıl ihalesi yapılmış ve yükleniciye yer teslimi yapılmıştır. 15-20 gün içerisinde tamamlanacaktır.

    Akkuş İlçesinde genel olarak asfalt kaplama mevsim şartları nedeniyle uygun değildir. Uzun vadede düşünüldüğü zaman bol yağan yağmur ve zeminin de kaygan olması nedeniyle yolda bozulmalar olmaktadır. Örneğin Akkuş-Niksar karayolu ve Akkuş-Salman yoluna dökülen asfalt gibi. Mesela Pelitliyatak yoluna dökülen asfalt bir kaç kez yoldan kazınmak zorunda kalınmıştır. Akkuşun bütün köyleri göz önüne alındığında tam sıhhatli bir asfalt ile grup yollarını yapmak mümkün görünmemektedir. Ayrıca ileriki yıllarda asfaltın onarımının da karşılanması mümkün değildir. Bu nedenlerle Akkuşta asfalt yol uzun vadede kullanışlı değildir. Bunun yerine kolay tamir edilebilen kırma çakıl en uygundur. Bu yüzden sık sık ASFALT İSTİYORUZ kelimeleri pek akılcı değildir. Elbette asfalt iyidir ama 1 yılda bozulmaktadır ve ileri zamanlarda tamiri de çok zor ve masraflıdır. Bunun yerine kırma çakıl en uygunudur. Bir kere tamiri çok kolaydır. Bir greyder ve bir silindir yeterli olmaktadır. Asfaltın astarı yüzünden pahalı ve uzun vadede kullanışsızdır. Koskoca karayolları Akkuş-Niksar yolu ile başedememektedir. Birliklere ayrılan ödenek ve ekipman Karayolları ile kıyaslanamaz bile. Bu nedenle asfalt yerine kırma çakıl tercih edilmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar