20 Temmuz 2024 Cts

8 köy ve Akkuş-Erbaa Bağlantı Yolu Gerçeği

8 köyün insanları işte meydan, sıkıntılarınızı yazabilirsiniz. Hangi hizmetleri istiyorsunuz. Akkuş-Erbaa bağlantısı yolu hakkındaki görüşleriniz

 

·         Akkuş-Ceyhanlı Grup Yolu ve bu yola bağlantılı köylerin ulaşım, eğitim, sağlık, Tarım, Hayvancılık, Ormancılık vs. Konularındaki Sorunlarının Çözümlenmesi

8 KÖYÜN TOPLAM NÜFUSU  1189 KİŞİ YANİ 1189 KİŞİYE YAPILACAK HİZMETLERDEN SÖZ EDİLİYOR. ( Bu nüfus yaz mevsimi 4 katına kadar çıkabiliyor. )

·         Ceyhanlı, Meyveli, Külekçili, Kuşçulu, Çavdar, Çukur, Gedikli, Ketendere Köyleri

·         Muhtarlar ve 2 şer Aza olmak üzere bir Araya Gelecek, Bu bir araya gelme resimlenecek, kamuoyuna duyurulacak,

·         Heyet önce ihtiyaç olan hizmetleri tespit edecek ve öncelik sırasını belirleyecek.

·         İlk önce Kendi arasında heyet oluşturacak ve Muhtarlar topluca önce İlçe Kaymakamı ile görüşmelerde bulunacak.

·         Köylere Hizmet Götürme Birlik Müdürü ile görüşecek.

·         İl Encümenleri ile görüşme yapacaklar.

·         İlçedeki Kamu Kurumları İdarecileri ile bu köylerin ihtiyaç duyduğu hizmetler hakkında görüşmelerde bulunacaklar.

·         Hizmetlerin yapılması aşamalarında, köylülerin yapması gereken hususlarda birliktelik sağlanması konularında kamu kurumlarına yardımcı olunacak.

·         Yetkililerle görüşmelerde neye göre hizmet istenecek. Bu konuların çalışması yapılacak.

·         Ulaşım Konusu: Öncelikle Akkuş Ceyhanlı köyüne kadar kaç km yolumuz var?. Ceyhanlı Köyü Erbaa İlçesi Akgün köyüne kadar kaç km yolumuz var. Bu yol aynı zamanda Akkuş İlçesi Erbaa İlçesi bağlantı yolu olacak. İki ilçeyi birbirine bağlayan yol olacak. Bu yolun Kara Yollarına devri için gereken çalışma yapılmalıdır.

1.   8 köyün toplam Nüfusu 1189 kişi

2.   Hangi köyde kaç okul var. Kaç Öğrenci var. Kaç Öğretmen Lojmanı var. Hangi köye yeni okul yapılması gerekiyor. Hangi köyün okulunun tamir edilmesi gerekiyor

Ya da bu köylerin ya da birkaç köyün yararlanacağı.Seferli, Kızılelma ve Çayıralan’daki gibi yeni okulların ve ileri teknolojiye cevap verecek okulların mı yapılması daha mı önemli

3.   Yeni Öğretmen Lojmanına ihtiyaç var mı? Yok mu? varsa kaç tane ya da tamir edilecek Öğretmen lojmanı var mı?

4.   Okullarda Öğretmen ihtiyacı ve araç gereç ihtiyacı var mı yok mu?

5.   Sağlık konusunda bu 8 köyde sağlık ocağı var mı? En yakın sağlık kurumuna kaç km de gidilir.

Bu köylerin ortak yararlanacağı bir noktaya Sağlık Ocağı Yapılması gerekmektedir. Ya da 4 köyü bir, 4 köyün de ayrı yararlanacağı 2 sağlık ocağı da olsa fena olmaz. 8 köy sağlık ocağı istiyor mu? Yeri hazır mı?

6.   Yeni Yapılacak olan Baraj konusunda hangi hazırlıklarımız var. Baraj yapılmaya başlayınca hangi hizmetlere ihtiyaç olacak.

7.   Hayvancılık konusunda hangi hizmetlere ihtiyaç var. Bu 8 köye senede kaç defa Veteriner gelmektedir. Bilinçli hayvancılık yapılıyor mu?

8.   Tarım, Yıllardır tarım diyoruz da acaba bilinçli tarımcılık yapılıyor mu? En son köye ne zaman Ziraat Mühendisi geldi.

9.   Bu Heyete Anakara-İstanbul, Yurt Dışı ve yurdun her bölgesindeki 8 köyün insanları yardımcı olmalı, gurbet ile köydekiler kaynaşmalı

10.               Gerekirse Ankara ve İstanbul’da heyetler kurulmalı ve İlçe’de 8 köy adına kurulan heyet ile devamlı diyalog içinde olmalı.

Site yönetimi olarak 8 köy ve Akkuş- Erbaa İlçesi yolu yapılması konusunu açtık. Yazılanlara ilave etmek isteyenler lütfen hemen yazsınlar. Yazılanlara eleştiri yapmak isteyenler yazsınlar. Kim ne yaparsa yapsın ama öncelik yıllardır. Hizmet almada en geri sıralarda olan bu köylerin mağduriyetlerinin acele giderilmesi gerekmektedir. Yazılanları harekete geçirmeye kimler başlayacak. Ben hazırım diyenler isimlerini yazsınlar. Muhtarları bir araya getirecem diyenler adlarını yazsınlar.

Sizce Öncelik ulaşım mı? Sağlık Ocağı mı? Akkuş Erbaa bağlantının yolunun en iyi şekilde yapılması mı yada karayollarına devrinin yapılması için çok çaba gösterilmesi mi?

8 köyün halkı işte meydan, şikayetlerinizi ve memnuniyetlerinizi lütfen yazınız

Ceyhanlı Köyü Nüfusu: 296

 

Külekçili Nüfusu: 124

 

Meyveli Nüfusu: 209

 

Kuşçulu Nüfusu: 184

 

Çukurköy Nüfusu: 91

  

Çavdar Köy Nüfusu: 121

  

Gedikli Köyü Nüfusu: 115

 

Ketendere Köyü Nüfusu: 49

  

GERÇEKLER

 • Sağlık:

               8 köyde toplam 1189 kişinin yaşadığı coğrafyada ne yazık ki Sağlık Ocağı yok.

 • Eğitim:

                8 köyde sadece 2 okulda eğitim ve öğretime devam ediliyor. Diğer köylerdeki okullarda eğitim öğretim olmaması nedeni ise Öğrenci olmamasındandır. Meyveli ve Ceyhanlı İlköğretim Okullarında Eğitim ve Öğretim devam ediyor. Seneye öğrenci yetersizliğinden meyveli ilköğretim okuluda kapanacağa benziyor.

Soru: 8 köyde bulunan okullar çürüyecek mi? Milli Eğitim Müdürlüğü Köy Okullarını istek olması halinde Köy Muhtarlığına devir edebileceğini açıklamaktadır. Şimdi 7 köyün Ceyhanlı hariç köy muhtarları ve ihtiyar heyeti bu okulları devir alıp, köy odası mı yapar, düğünleri mi burada yaptırır, davetleri mi, asker davetleri mi burada yaptırır. Yada köy Muhtarı Makamı mı yapar. Herkes lütfen görüşünü yazsın. Ancak birileri de artık yavaş yavaş işlerin bir ucundan tutsun

Sitemiz Meyveli Köyü Muhabiri Dursun TAVŞANCI’nın Önerileri

Çavdar köyü. meyveli köyü bağlantı yolu için önerilerim: meyveli çavdar arası yaklaşık 14 km dir. Mehterli kirenli konak arasındaki 2 km lik mesafeye yol yapılsa, meyveli çavdar arası 8 km ye düşer. Bu yol açıldığında bir kaç köyün çavdar köyle ulaşımı dahada yakınlaşacaktır. ikinci bir önerimde çavdar köyü hacı dayıgil mahallesinden meyveli köyü köprüsüne de bağlantı yolu yapıla bilir.

Devam edecek gerçekler

Related Articles

7 YORUMLAR

 1. ben sadece ilçe merkezine ulaşımın daha kaliteli hale getirilmesinden yanayım yazdım. yol yapılmasın yada ben yapılmasına karşıyım yazmadım.sonuçta ben veya siz burda ne kadar konuşsakta devlet karar verir ya yapar yada yapmaz biz sadece öz eleştiride bulunur kaderimize direniriz ancak elden olanları izlemekten başka birşey gelmez yıllardır akkuşun kaderiyle böyle oynanmadımı? ama bunu burdan tekrar açıklıyorum ben karşı değilim sadece alternatif çözüm her zaman vardır ben hayırlısı diyorum ama emin olun ben 22 yıldır akkuşta merkezde yaşadığım halde kış aylarında yolların nasıl kapandıgındı hava yagdıgında ne oldugunu ve ana karayolu böyle ise köy yollarının ne hale geldiğini çok iyi biliyorum, çalıştıgım sektör dolayısıyla gitmediğim köy kalmadı yardıma muhtaç insanlarımızın hepsinin evine de girdim ben okul sıkıntılarınıda biliyorum ama yazdığım yazı sanırım yanlış anlaşılmış işte biz bu yüzden ilerleyemiyoruz akkuşumuzu hep arka plana atıp biran önce sorunlarımıza kestirmeden çözüm bulup kolu kurtardım baş kesilsede olur diyoruz sizde benim bu yazdıklarımı yanlış anlamayın ben sadece ilçemin ve beldelerinin köylerinin daha iyi olmasını istiyorum.umarım hizmet eşit gider ve umarım ki bütün yollarımız asfalt olur herkes aradıgını bulur.ne diyelim bekleyip göreceğiz hayırlısı…

 2. Saygı değer site yönetimi arkadaşlarım, hazırlamış olduğunuz bu haber çok güzel olmuş elinize sağlık herkesinde bu haberden bir ders alıp yeter artık zaman birlik ve beraberlik zamanı demeli. Erbaa bağlantı yolundan bahsediliyor. Erbaa, Ceyhanlı, Meyveli bağlantı yolu hizmete girince insanlarımız biz şimdiye kadar körü körüne yaşamışız diyeceklerdir neden mi? Örneğin bir ev yaptıracaksın Erbaadan tuğla kiremit kereste vs malzemeyi yükledik bir kamyona Niksar-Akkuş güzargahından Meyveliye kadar 95 km. Nakliyat fiyatı 500 YTL. Eğer Erbaa-Ceyhanlı bağlantı yolundan gelseydik Erbaa-Meyveli köyü arası 44 km. nakliyat ücreti yarı yarıya düşüyor vatandaşlarımız niye fazla ödesin ki? Okul konusuna gelince 3 köyün öğrencisi bir okul da rahatlıkla ilköğretimini tamamlayabilir. Yetkililerin tavsiye ettiği merkezi bir yere okul yapılıp hem öğretmen açısından hem de modern bir eğitim alınmış olur.
  Eskimiş köy okulları konusunda devletimiz o okulları köy heyetine bağış veya köyün hizmetine vermesi köy için bulunmaz bir nimet olacaktır. Nasıl mı köyde yapılan düğün davet gibi meclisler burada yapılıp daha modern bir hizmet olur.
  Bu konularda site yönetiminin ve muhtar arkadaşların yanında olduğumu belirtir hepinizi sevgi ve saygılarımla selamlıyorum.
  Meyveli Köyü Muhabiri
  Dursun Tavşancı

 3. Sayın Taner, bunu lütfen eleştiri olarak algılamayın. Eğer yolların başka yerlere avantaj sağlayacağını düşünürsek hiç yol, okul, üniversite ve diğerlerini yapmamamız gerekir. Bu çağda böyle bir düşünceyi doğrusu anlamakta güçlük çekmekteyim. O zaman Ünye yolu da kapatılsın. Böyle düşünürsek insanlar oraya gider ve parada oraya gitmiş olur. Ayrıca yazınızın baş tarafı ile sonu çelişmektedir.
  Gökhan bey, bilmiyorum siz bu 8 köyden birisindemi yaşıyorsunuz. Bu köylerde yaşamayanlar yolun, okulun ve sağlık ocağının önemini anlamakta güçlük çekerler. Düşünceniz insanın bedeninden bir kolunu kesmesi gibi. Onun için yeşeren filizleri koparmamak, fikirleri yanlış kararlara sevk etmemek gerekir.
  Saygılarımla.

 4. haber ve istenilen şeyler gerçekten çok doğru ama göz ardı edilen gözle görülmesi gereken birşey var bu yol tam olarak yapıldıgında insanlarımız akkuşa değil erbaya gidecek ve ilçe merkezine girecek olan para erbaya kayacak bence akkuşa ulaşım arttırılmalı yinede yorum sayın akkuşlu halkımızın.. saygılar.

 5. Sayın İhsan ÇAM ve Site arkadaşlarına bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü hep ilkleri bu sitede gündeme taşıdı taşımaya da devam ediyor. Çok önemli, önemli olduğu kadarda isabetli ve yararlı bir çalışma. Bu çalışmaya her zaman olduğu gibi bende elimden geleni yapmaya hazırım.
  Ayrıca bir önerim de olacak. Ceyhanlı Köyü, Meyveli ve Külekçili köylerinin ortasında bulunmaktadır. Ceyhanlı Köyüne (Göldüzü mevkisine) yapılacak bir Bölge Okulu (İlköğretim ve Lise) ile Sağlık Ocağı, hem çevre köyler için hem de ulaşım için daha anlamlı olur diye düşünmekteyim. Barajın da yapılacağını düşünürsek ki yapılacak. O zaman en uygun yer olarak buraya modern bir okul ile sağlık ocağı yapılması, köylerden göçü de önlemede faydalı olacağına inanmaktayım.
  Yapılacak olan yol, geçtiği köylerde çok olumlu gelişmelere vesile olacaktır. Biran önce bu Köylerde Muhtarlar bir araya gelerek aralarında çalışma başlatmalı. Site kendilerine bu hususta nelerin yapılacağını belirtmiştir. Site de adı geçen 8 köyden Ankara da oturan kişilerden bir heyet oluşturulmalı ve Muhtarlar bu heyetle bilgi paylaşımı yaparak, bu köyler için çok önem arz eden, Erbaa-Ceyhanlı-Çukurköy-Akkuş bağlantı yolunun yapılması için elinden geleni yapmalıdır.
  Saygılarımla.

 6. Sayın İhsan ÇAM ve site arkadaşlarına bir kez daha teşekkürlerimi sunuyorum. Çünkü hep ilkleri bu sitede gündeme taşıyor. Çok önemli, önemli olduğu kadarda isabetli ve yararlı bir çalışma. Bu çalışmaya her zaman olduğu gibi bende elimden geleni yapmaya hazırım.
  Ayrıca bir önerim de olacak. Ceyhanlı Köyü, Meyveli ve Külekçili köylerinin ortasında bulunmaktadır. Ceyhanlı Köyüne (Göldüzü mevkisine) yapılacak bir Bölge Okulu (İlköğretim ve Lise) ile Sağlık Ocağı, hem çevre köyler için hem de ulaşım için daha anlamlı olur diye düşünmekteyim. Barajın da yapılacağını düşünürsek ki yapılacak. O zaman en uygun yer olarak buraya moderin bir okul ile sağlık ocağı yapılması köylerden göçü de önlemede faydalı olacağına inanmaktayım.
  Yapılacak olan yol, geçtiği köylerde çok olumlu gelişmelere vesile olacaktır. Biran önce bu Köylerde Muhtarlar bir araya gelerek aralarında çalışma başlatmalı. Site kendilerine bu hususta nelerin yapılacağını belirtmiştir. Ankara da bu köylerden oluşan bir heyet oluşturulmalı ve Muhtarlar bu heyetle bilgi paylaşımı yaparak, Site de adı geçen köyler için çok önem arz eden, Erbaa-Ceyhanlı-Çukurköy-Akkuş bağlantı yolunun yapılması için elinden geleni yapmalıdır.
  Saygılarımla.

 7. SİTE YÖNETİMİNİN YAZDIĞI KONULARIN HEPSİNE KATILIYORUM HEPİMİZ EL BİRLİĞİ YAPARSAK YAZILAN BU KONULARIN HEPSİ GERÇEKLEŞİR SİTE YÖNETİMİ ÇOK GÜZEL BİR ÇALIŞMA BAŞLATMIŞ.KENDİ KÖYÜM OLAN CEYHANLI KÖYÜ ADINA YAPILMASI GEREKEN HERŞEYE SEVE SEVE YARDIMCI OLURUM.SİTE YÖNETİMİNE TEŞEKKÜRLERİMİ İLETİYORUM
  CEYHANLI KÖYÜ MUHABİRİ VE CEYHANLI KÖYÜ İNTERNET SİTESİ KURUCUSU

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
19AboneAbone Ol

Çok Okunanlar