20 Mayıs 2024 Pts

Çamlıca Köyünün İçme suyu şebekesi yapımındaki aksaklıklara ve 4 senedir akmayan su sorununa kim sahip çıkacak

Çamlıca Köyünün İçme suyu şebekesi yapımındaki aksaklıkları gidermeyerek, köylülere ceza mı verilmek isteniyor 

ÇAMLICA KÖYÜNÜN
SUYU NEDEN AKMIYOR..??
2005 yılında ihalesi yapılan, kontrolu yapılıp işin devir alındığı, işi yapan firmanın parasını aldığı, ama 4 senedir suyu akmayan Çamlıca Köyünün Gerçek Gündemini gözler önüne seriyoruz.
            2005 yılından bu yana Ülkemizde uygulanan ve İlçemizde de birçok köklü sorunun çözülmesine olanak sağlayan KÖYDES Projesi kapsamında yapılan, başarılan işleri ayakta gururla alkışlıyoruz. Çünkü KÖYDES Projesi olmasaydı, İlçemizin birçok köyünün içme suyu, yol sanat yapıları (köprü, menfez, duvar v.s.) ve yol üst yapıları sorunları bu seviyede giderilemezdi. Belki de 30-40 sene gerekirdi ki; Akkuş İlçesi tarihte görmediği kadar hizmeti KÖYDES Projesi sayesinde kazanmıştır.
            Buradan; ihalesinden, koordinesinden, kontrolünden, yapımına kadar emeği geçen bütün personel ve İdarecilerimize cani gönülden Akkuş adına teşekkür ederiz.
            Ancak; eksikleri de söylemek gerekir ki, giderilsin, onarılsın, başarılsın…Eksikleri söylemek kimseyi karalamak veya töhmet altında bırakmak değildir. “Bilgi Çağında” yaşıyoruz ve vatandaşımız olup bitenleri bilmek ve öğrenmek durumunda..
            Bu anlamda; KÖYDES Projesi kapsamında 2005 yılında ihalesi yapılan ve inşaatı da tamamlanan ancak 4 yıldır bir türlü hizmete giremeyen ve bu zamana kadar musluğundan tek damla su akmayan ÇAMLICA KÖYÜ İÇME SUYU işini halkımızın bilgisine açmak istedik..Tekrar söylüyoruz; amacımız kimseyi karalamak veya başka kötü bir şey değildir, Ancak; ortada bir sorun var ve giderilmesi MECBUR ve ŞART..Niye mi; çünkü o hizmete ödenen para vatandaşımızın cebinden çıkıyor…Çünkü; tüyü bitmemiş yetimin hakkı var…Çünkü ihale edilmiş, inşaatı tamamlanmış müteahhit parasını almış…Çünkü…Çünkü….
            Şimdi olayı ele alalım..
            İlçemizin ÇAMLICA KÖYÜ’nün içme suyu ihalesi 2005 yılında yapılmış, inşaatı da kesin bilgiye dayanmamak üzere 2006 yılı içerisinde bitirilmiş…Ancak; Akkuş-Salman Köy Grup Yolunun yapımı sırasında bir miktar boru hasar görmüş..Bununla birlikte bir miktar da yüklenici müteahhit eksik iş yapmış…Aldığımız duyumlara göre 15.000 ila 20.000 TL’ye sorun gideriliyormuş…
            SORU 1 : Vatandaşımızdan toplanan vergilerin tekrar vatandaşa hizmet olarak dönmesi anlamında; 4 yıldır ÇAMLICA KÖYÜ’nün suyu neden faaliyete geçirilmemiştir..?
            SORU 2 : 4 yıldır suyu akmadığı halde, konuyu ilgili mercilere taşımayan, çare bulunamadığı halde daha ileri ilgi mercilere konuyu götürmeyen, Köy Muhtarı ve Köy Halkı ayağına gelmiş hizmete neden sahip çıkmamıştır, neden hakkını aramamıştır..?
            SORU 3 : Halkın hizmetkarı olarak görevlendirilen ve bu nedenle maaş alan ilgililerin, yetkililerin ve idarecilerin bu olayda sorumluluğu varmıdır..?  Milyarlarca liraya mal olan bir köyün içme suyu inşaatının böyle küçük bir mablağ yüzünden tamamlanamayarak hizmete girmemesi nasıl izah edilebilir..? Neden kamunun ödeneklerinin bu şekilde heba olmasına göz yumulmaktadır…?
            SORU 4 : İş yapmak niyetiyle İlçemize gelen, ancak; aldığı paranın karşılığını yapmadan, suyu evlere akıtmadan çekip giden müteahhit, çoluk çocuğu ile aldığı parayı RAHAT BİR VİCDAN ile yiyebilmiş midir..?
            Ben burada en çok kabahati Köy Muhtarı ve Köy halkında buluyorum..Nasıl bir uykulu hal ki; 4 yıldır ayaklarına gelmiş hizmete sahip çıkmazlar..?? Kimseye vurun kırın demiyoruz. Demokratik bir ülkeyiz..Her şeyin çaresi var..Başvurulacak merciiler var..Kimse hakkını arıyorsun diye kimseyi ayıplayamaz, kınayamaz..!!! Asıl hakkını aramamak, uyumak AYIPTIR..!
            Acı bir gerçek ki; bazı sorunlar medyaya taşınmadan çözülmüyor..Bunun örneklerini geçmişte yaşadık, bu gidişle de yaşayacağa benziyoruz..Örneğim Meyvalı Köprüsünün ayak dolguları sorunu, medyada haber yapılmadan çözülememişti…Akkuş PTT Binasının giriş merdivenlerinin sıvasız hali gene medyaya haber olunca yapılmaya başlandı. Bu örnekleri çoğaltabiliriz.
            Umarız, çok yakında ilgili köyün Muhtarı, köylüler ve ilgili Makamlar harekete geçer, cebimizden çıkan onca Lira’ya sahip çıkarlar ve bir an önce ÇAMLICA KÖYÜ’nün suyu musluklardan akar…
            Bize de; mantarlaşan bu sorun çözüldüğü takdirde, hayırlı bir işe vesile olmanın sevinci yeter…
            Çok yakında, bu sorunun çözüldüğü haberini sitemizde yayınlamak istiyoruz.
 
SON DAKİKA GELİŞMESİ: Çamlıca köyü  Muhabirimiz Fatma BAYRAM Köy Muhtarı  SELAHATTİN ÖZDEMİR ile yaptığı telefon görüşmesinde Muhtarımız:
Haberde dile getirilen konuların doğru olduğunu suyun akmadığını belirterek, Akkuş Kaymakamı ile bizzat görüştüğünü, Kaymakam beyin çok yakında köydeki su şebekesi sorununu çözmek için Keşife görevlileri göndereceğini söylediğini dile getirdi.
ÇAMLICA KÖYLÜLERİ: Akkuş Kaymakamlığından gelecek olan keşif memurunu beklemektedirler.
Bilindiği gibi keşif yapmakta sorunu çözme anlamına gelmiyor. Bu iş için ödenek gerekiyor. Ödenek yok ise 2010 yılı köydes programına alınması sağlanabilir. 2010 köydes projelerinde beklenen ödenek gelmez ise sorun gene çözülür mü onu da Allah bilir. Ancak bizde ne olur bu sefer yanılalım da bu sene bu su sorun için ödenek bulunsun. Ödenek yok demek en kolayı ama çare bulmak, konuyu sadece Kaymakamlık konusu gibi bakmamak ve ilçedeki Siyasi parti ilçe başkanları ile İl Encümenlerinin de ödenek bulmada ellerini taşın altına sokmaları gerekmektedir. Gene Çamlıca köyü derneği yönetimi de Akkuş-Ordu Valiliği-Ordu Özel İdare yetkilileri ve gerekirse Ankara’da temaslarda bulunmalı. Yöre Milletvekillerine konu aktarılmalı ve çözüm bulunması istenmeli. Bu arada köy Muhtarı da bu görüşmelerde hep ön safta olmalıdır.
 

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar