6 Haziran 2023 Sal

32 Köy – 32 Proje

Akkuş İnternet Sitesinin Önerisi

 

AKKUŞ İNTERNET SİTESİNDEN

32 KÖYE – 32 PROJE

ÖNERİSİ

Akkuş İlçe Kaymakamı Sayın Murat SARI: Sayın Kaymakamım, Uzun zamandır ilçemizde görev yapmaktasınız. Bu zaman diliminde ilçemizi, köylerimizi, köylerimizin sorunlarını çok iyi tahliller ettiniz. Akkuş İnternet Sitesi olarak bizlerde elimizden geldiği kadarı ile Gurbetteki Akkuşlular ile Akkuş İlçesindeki Akkuşlular arasında köprü görevi yürüttük. Gerek sitemiz vesilesi ile gerek ise yaptığınız temaslar sonucunda vede son zamanda yapılan Akkuşlular gecesinde de, gurbetteki Akkuşluların ve ilçedeki Akkuşluların kaynaşmasını bizzat gördünüz. Gurbettekilerin her daim kalplerinin Akkuş için attığını gördünüz. Keşke hiç olmasaydı ama, şehitlik gibi bir mertebeye yükselen Askerimiz Şehit Kemal BİDE’nin cenaze töreninde de, Akkuşluların birbirine olan bağlılığını ve sevgisini gördünüz. Bu arada Kurultay ve Festivallerde de, Onbinlerin Akkuş’a akın akın geldiğini gördünüz.

Şimdi tüm bu gözlemlerinizden sonra, Akkuşluların her şeyin en iyisine ve en güzeline layık olduğunu düşündüğünüzü tahmin edebiliyoruz. İlçemizin bazı konularda hizmetlere ihtiyaç olduğunu hepimiz biliyoruz. Ne yazık ki, Özel İdare, Köydes ve diğer çalışmalar bu acil hizmetlerin karşılanmasında yeterli gelmemektedir.

Site Yönetimi olarak, sizlerden isteğimiz, aslında gurbetteki Akkuşluların da istekleri olduğunu düşündüğümüz bir konuyu sizlere aktarmak istiyoruz.

Köydes, ve Özel İdare çalışmaları dışında

VATANDAŞ-DEVLET İŞBİRLİĞİ İLE 32 KÖYDE 32 PROJE

Çalışmasının sizlerin önderliğinde başlamasını istiyoruz.

Başkanlığınızda 32 köy muhtarı ile görüşülerek, her köyün, köydes ve özel idare çalışmaları dışında, en acil olan ve çok büyük parasal kaynaklara ihtiyaç olmayan, acil ihtiyaç duyulan bir hizmet çalışmasının tespiti edilerek,

Akkuş Kaymakamlığı

32 köy Muhtarı

Akkuş Muhtarlar Derneği

Akkuş Köydes Birliği

Akkuş Özel İdare Müdürü

Hangi Hizmete Gerek duyuluyor ise İlçedeki ilgili kurum idarecileri

İl Genel Meclis Üyeleri ( Akkuşlu İl Genel Meclis Üyelerinin Özellikle daha çok Destekleri )

Ordu Özel İdare Genel Sekreteri

Ordu Özel İdare Müdürü

Ordu Valiliği

Hangi konuda hizmet gerekiyor ise Ordu’daki İlgili Kurum İdarecileri

İlimiz Milletvekilleri

Akkuşlu Bürokratlar

Gurbetteki Akkuş Dernekleri ile köy dernekleri

Akkuş İnternet Siteleri

Gurbetteki Akkuşlular

Yurt dışındaki Akkuşlular

Ve şu anda aklımıza gelmeyen diğer kurumların İdarecileri ve kişilerinde ortak katılımı ile ve destekleri ile

VATANDAŞ-DEVLET İŞBİRLİĞİ İLE 32 KÖYDE 32 PROJE

Çalışması gerçekleşir diye düşünüyoruz

Bir kaç örnekleme yaparsak,

Cukurköy İlkokulu Yıllardır virane durumda, son olarak da Okulun bahçesini çeviren tel örgüler sökülmüş yada bazıları tarafından alınmış. Okul ve bahçesi hayvan otlağı olmuş. Köy muhtarı, bu okulu Milli Eğitim Müdürlüğünden alsa, Köy Konağı, Misafirhane, yada toplantı odası, yada spor yapılabilen mekan oluşturulursa. örneğin masa tenisi, santraç, vs spor yapılacak şekilde düzenlenese, yada köy adına müzeye dönüştürülse fena olmaz herhalde, bazı kişiler çok büyük masraf diyebilir. Ama köydeki ve gurbetteki Çukurköylülerden kişi başı 20 TL yardım talep edilse bu işler olur. Nakliye işini veya bazı inşaat malzemelerinin temini için yukarıda saydığımız kişiler ve kurumlar küçük destekler verseler sorun anında çözülür.

Meyvalı Köyü İlkokulu, Köy Muhtarlığının, bu okulun sağlık oacağına dönüştürülmesi talebi var. Bu konuda gereken destek verilse,

Bir köydeki evi yana bir kişinin evi yapılsa,

bir köyde mahalle arasındaki çeşmeler tamir olsa,

bir köyde yarımca muhtaç ailelere köklü yardımlar yapılsa,

Köylerdeki Öğrencilerin, Maddi durumu iyi olmayanların tespiti yapılarak yardımcı olunsa,

Yukarıdaki Çukurköy İlkokulu bir örnek olarak verildi. Aynı örnek 32 köy içinde geçerli, bu hizmet okul olmaz. Başka bir hizmet olur. Ama yöntem bu şekilde olması ile sonuca gidileceğini düşünüyoruz.

Muhtarlarımızın başarılı olduklarını biliyoruz. Ancak bu proje devreye girerse, Muhtarlarımıza çok iş düşecek, Köy dışındaki her köylüsüne ulaşacak, Akkuş dışına çıkacak, belki de yurt dışındaki köyülülerine ulaşacak. Köyünde başlatılan proje için maddi ve manevi destek talep edecek. Muhtarlarımızın da özverili çalışmaları böylece gözler önüne serilecek.

VATANDAŞ-DEVLET İŞBİRLİĞİ İLE 32 KÖYDE 32 PROJE

Çalışmasını sadece köy-Akkuş ile sınırlı bırakmayalım. Ordu Valisine de bu çalışmayı intikal ettirelim. İl bazında bir proje olsun. Ordu Valiliği destekleri ile bir proje olsun.

En büyük işin, maddi destek bağlamında gurbetteki Akkuşulara düştüğünün bilincinde olarak, bu şekilde organizeli projeye gurbettekiler elinden gelen desteğin fazlasını vereceklerdir. Biz inanıyoruz. Lütfen herkes inansın. Kaymakamım böylece bir gün ilçemizden bir başka ilçeye atamanız yapılınca, İlçemizde daha öncekilere ilaveten, bir de: VATANDAŞ-DEVLET İŞBİRLİĞİ İLE 32 KÖYDE 32 PROJE ismi ile bir iz daha bırakmış olacaksınız.

Amacımız, köylerimizin kalkınması için neler yapabiliriz. Hepsi o kadar. Her kuruma ve kurumun başındaki yetkili kişilere nasıl yardımcı oluruz mantığı ile bu haberi yaptık. Her hangi bir kurumun ve kişilerinde işine karışma gibi bir niyetimiz asla olmamaz.

Sitemizin bu önerisini destekleyenlerin yada başka projleri olanların yorumlarını bekliyoruz.

 

 

Related Articles

1 Yorum

  1. uzun süredir yorum yazmıyordum ama özelde çukurköy genelde de tüm akkuş ilçesinin artık hizmet vermeyen okulları hakkında isteği görünce bir teşekkür etmeden geçmeyeyim dedim. Bir eğitimci olarak benimde mezun olduğum ve bir zamanlar 1 kaç köye birden hizmet eden çukurköy ilk okulunun hali içler acısıdır. bunu dile getiren ihsan çam ağabeye teşekkürler

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar