2 Aralık 2023 Cts

300 Yataklı Yeni Ünye Devlet Hastanesi İnşaatı İşçilerin Maaşı Ödenmediği İçin Durdu. Bu Yatırım Çok Önemli Diyen Siyasiler Duruma Nasıl Bakacaklar?

TOKİ Neden Böyle Yapıyor?

 

300 Yataklı Yeni Ünye Devlat Hastanesi İnşaatı

 

İşçilerin Maaşı Ödenmediği İçin Durdu

 

Ünye’de TOKİ tarafından yapımı süren 300 yataklı Devlet Hastanesi, işçilerin maaşları ödenmediği, sigortaları yapılmadığı gerekçesi ile işçiler tarafından durduruldu. Yaklaşık 100 işçi, "Paramız ödeninceye kadar bu hastanede taş taş üstüne konmayacak" dedi. Ünye TV Özel Haber/Toplu Konut İdaresi Başkanlığı(TOKİ)’nın Ünye’de yapımını Gestaş adlı inşaat şirketine ihale ettiği 300 yataklı Devlet Hastanesi inşaatında parasını alamayan işçiler eylem başlattı.

 

Geçtiğimiz haziran ayında başlayan inşaatta yüklenici firmanın bazı iş kalemlerini devrettiği taşeron firmanın, 3 aydır işçilerin parasını ödemediği gibi,  sigortalarını da sürekli giriş çıkış yaparak 30 gün yerine 10–15 gün çalışmış gibi gösterdiği iddia edildi.

 

Hastane inşaatında çalışan bir işçinin hastalanan çocuğunu hastaneye götürdüğünde sigortaların eksik gösterildiği anlaşılırken, parasını da alamayan işçiler inşaatta eylem başlattı. Güvenlik görevlilerinin içeriye girmesine izin vermediği basın mensupları demir parmaklıklar arasından görüntü ve fotoğraf çekmek zorunda kalırken,  işçiler taşeron firmayı hırsızlık yapmakla suçladı.

 

Sabah inşaat alanına gelen ve iş bırakan işçiler, “3 aydır maaşlarımızı alamıyoruz. Bu ay maaşların bankaya yatacağını söylediler. Bankaya gittiğimizde yatan para 30 TL. 2–3 bin TL alacağımıza karşılık adeta dalga geçercesine 20–30 lira para yatırılmış. Para vermiyorlar, birde ay içinde 30 tam gün çalışmamıza rağmen giriş çıkış yaparak sigortalarımız eksik ödeniyor. Bu şekilde olunca sağlıktan da yararlanamıyoruz. Paralarımız ödeninceye kadar eylemimizi sürdüreceğiz. Yetkililer neden bu usulsüzlüğe izin veriyorlar. Burada hastane yapıyoruz, ama sağlıktan yararlanamıyoruz. Nasıl bir iş bizde anlamadık” diye konuştular. Söz konusu taşeron firma olan Okan İnşaat Yetkilileri ise hak edişlerini yeni aldıklarını ve işçilerin paralarını ödemeye başladıklarını belirtti. SSK ödemeleri ilişkin ise; eksik ödeme olmadığını, kasım ayındaki Kurban Bayramında verilen izinden sonra kimin gelip gelmeyeceğini bilmedikleri için çıkış verdiklerini, bayramdan sonra işe başlayan işçilerin sigorta girişlerinin tekrar yapıldığı kaydedildi.

Haber: Ünye TV. İnternet Sitesi

Related Articles

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
17AboneAbone Ol

Çok Okunanlar