29 Kasım 2021 Pts

120 ülkeden 750 öğrencinin katıldığı Türkçe Olimpiyatları’nın ödül töreni

Bu yıl 8. düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'nda yaşanan coşkuya devletin zirvesi de ortak oldu.

 

120 ülkeden 750 öğrencinin katıldığı

Türkçe Olimpiyatları'nın ödül töreni

Türkçe Olimpiyatları Devletle Halkı Başkent'te Buluşturdu

120 ülkeden 750 öğrencinin katıldığı Türkçe Olimpiyatları'nın ödül töreni dün Ankara'da yapıldı. Salonu dolduran binlerce vatandaşla birlikte devletin zirvesi de olimpiyat coşkusuna ortak oldu. Dünya çocukları, etkinlikler çerçevesinde ziyaret ettikleri devlet büyüklerini şiir ve şarkılarıyla kendilerine hayran bıraktı.

Bu yıl sekizincisi düzenlenen Türkçe Olimpiyatları'nda yaşanan coşkuya devletin zirvesi de ortak oldu. Dün Ankara Arena Spor Salonu'nda yapılan muhteşem törende 120 ülkeden 750 öğrenciyi devlet erkânı yalnız bırakmadı. Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin başta olmak üzere 5 bakan, çok sayıda milletvekili, işadamları, öğretim görevlileri ve hukukçular dünya çocuklarının ağzından dökülen Türkçe şiir ve şarkıları gözyaşlarıyla izledi.

Törende öğrencilere Meclis ödülleri verildi. Bu görkemli törenin yanı sıra dünya çocuklarının gruplar halinde devlet büyüklerine gerçekleştirdiği ziyaretlerdeki duygu atmosferi de görülmeye değerdi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, dünya çocuklarını baharda açan çiçeklere benzetti. Yargıtay Başkanı Hasan Gerçeker, öğrencilerin performanslarını izlerken hayranlığını gizleyemedi.

9 ülkeden gelen küçük ziyaretçileri makamında ağırlayan Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, şaşkınlığını, "Hepsi Türkçe biliyor." sözleriyle dile getirdi. Yarışmacıların Türkçe şarkı, şiir ve dans gösterilerini izleyen Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, takdir hislerini şöyle özetledi: "Mükemmel."

Devletin zirvesi, Türkçe coşkusuna ortak oldu

Bu yıl 8.si düzenlenen ve 10 gündür Türkiye'ye 'Türkçe bayramı' yaşatan Uluslararası Türkçe Olimpiyatları kapsamında muhteşem bir ödül töreni düzenlendi. İlk kez Türkçe Olimpiyatları ile açılışı yapılan 10 bin kişilik 'Arena Spor Salonu'nda gerçekleştirilen ödül törenine yoğun bir katılım olurken, devlet protokolü de 120 ülkeden gelen ve Türkçe konuşan 750 öğrenciyi yalnız bırakmadı. Törene, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin, 5 bakan, çok sayıda milletvekili, yabancı misyon temsilcileri, vali, müsteşar, rektör, belediye başkanı, sanayici, sanatçı ve işadamı katıldı. Dünya çocukları, seslendirdikleri türkü, şarkı ve şiirlerle sergiledikleri halk oyunları ve gösterilerle dünyaya 'barış' mesajı verdi. Gözyaşları içinde izlenen şölende, öğrencilere Meclis ödülleri takdim edildi. Ayrıca Türk dili ve kültürüne hizmet edenlere verilen Türk Dili ödülleri sahiplerini buldu.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan tören, 120 ülkeden çocukların her birinin elinde kendi bayraklarının olduğu davul gösterisi ile başladı. Açış konuşmasını yapan Türkçe Olimpiyatları Tertip Komitesi Başkanı Mehmet Sağlam, olimpiyata katılan öğrencileri 'Türkçe'nin çiçeği' olarak nitelerken, 7 sene önce 17 ülke ile başlayan organizasyonun çığ gibi büyüdüğünü kaydetti. Türkiye'nin en seçkin üniversitelerinden mezun olan öğretmenlerin bir ideal uğruna dünyanın dört bir tarafında dilimizi öğrettiğini anlatan Sağlam, "Onları hiç uğurlamıyoruz, kendi çocuklarımız gibi Türkçe açan çiçekleri gibi bağrımıza basıyoruz." dedi.

Tören sırasında Kazakistan, Moldova ve Gürcistan'dan gelen öğrencilerin sergiledikleri halk oyunları gösterisi büyük bir ilgiyle takip edildi. Tacikistan'dan İsmoil Saidov'un 'Dönülmez Akşamın Ufkundayız' şarkısı ve Bangladeş'ten Farzana Siddique ile Sevdenur Işılak'ın hem Türkçe hem de Bangladeşçe söyledikleri 'Üsküdar'a Giderken' parçası yoğun alkış aldı. Afganistan'dan Shaira Osmani'nin okuduğu 'Mehlika Sultan' şiiri de ilgiyle dinlendi. Dünya renklerinin sahnelediği halk oyunları alkışlar eşliğinde izlenirken, Dövran Annamammedov 'Antep'in Kalesi'ne' türküsünü büyük bir ustalıkla seslendirdi. Kazak öğrencilerin kolbastı gösterisi büyük alkış alırken, tören dünya korosunun hep birlikte söylediği 'Yeni Bir Dünya' parçasıyla sona erdi.

Olimpiyatlar kapsamında İsmail Gaspıralı Türk Dili Ödülü, Türk Ocakları Genel Başkanı Nuri Gürgür'e takdim edilirken, Atatürk Barış Ödülü İspanya Başbakanı Zapatero'ya verildi. Gürgür, "Bu milletin bir ferdi olarak aşkla şevkle bu hizmetleri yürütenlere gönül dolusu minnetlerimi sunuyorum." dedi. Gürgür'e ödülünü veren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise törenin gerçekleştirildiği Arena Spor Salonu'nun 'böylesine şerefli bir organizasyonla açılmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Related Articles

2 YORUMLAR

  1. evet bu tablo insana gurur verir izlerkenden helal olsun o çocuklara dedim güzel okumuşlar zaten hepsi ödülü hak etmiyormu belli bir yarış sonucu gelmedilermi buraya kadar gelmeleri bile hoş bir başarı değilmi. bu arada trabzon lu kardeşimizi kutlayalım akşam rakibini zorda olsa yenerek boksta ülkemize bir başarı kazandırdı izlerken öldüm öldüm dirildim ama başarı geldi tebrik ediyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,456BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
14AboneAbone Ol

Çok Okunanlar