22 Eylül 2023 Cum

Uzay Çağında Olduğumuzu Söylüyoruz Ama Ankara Adli Tıp Kurumu Neden Kendini Yenilemiyor? Neden Cenaze Yakınlarını Günlerce Kapıda Bekletiyor?

Cenaze Yakınlarının Oturup Bekleyeceği Bir Yer Bile Daha yok.

Uzay Çağında Olduğumuzu Söylüyoruz

Ama Ankara Adli Tıp Kurumu

Neden Kendini Yenilemiyor?

Neden Cenaze Yakınlarını Günlerce Kapıda Bekletiyor?

Bir yakınımızın cenazesini almak için gittiğimiz Ankara Adli Tıp Kurumunda, hiç de beklemediğimiz durumlarla karşılaştık. Önce kendi konumuzdan örnek verelim. Doktor cenazeyi savcı görsün dedi. Evde yarım gün savcının gelmesini bekledik. Sonra haber geldi. Savcı cenazeyi adli tıp kurumuna bekliyor dendi. Aldık cenazeyi adli tıp kurumuna gittik. Cenaze 2 saate yakın araç içinde bekletildikten sonra otopsi salonuna alındı. Başladık beklemeye ses yok. Biraz zaman geçti kapı açıldığında kafamızı içeri uzatarak durumu sorduk. Bekleyin dediler. Ardan epeyce zaman geçti gene kapı açıldığında kafamızı uzattık durumu sorduk. Gene bekleyin denildi. Bu durum defalarca sürdü. Öğlen vaktinden sonra Akşam vakti oldu. Halen daha bir haber yok. Cenazeyi alacakmıyız yoksa bekleyecekmiyiz. Bu arada bekleyecek bir yer yok desek yalan olmaz. Soğuktan titremeye başladık. Aslında derme çatma çokta temiz olmayan küçük bir yer var orada, kapısı da derme çatma ve sürmeli kapı, ama içerisine ancak 10 yada 12 kişi ancak sığar. Dışarda var nerede ise 100 kişi. Akşam vakti de gecince gene sorduk. Bu defa bir cevap aldık. Savcı bekleniyor. Savcının yolunu bir gün gözledik desek yalan olmaz herhalde, Aradan zaman geçince savcıya durumu sorduk. Burası kalabalık sizin cenaze işi yarına kaldı. Bu gün sizin iş bitmez dedi.

Ertesi gün oldu. Sabahtan vardık oraya, durumu sorduk Savcı bekleniyor. Bekle babam bekle savcıyı. Savcı Öğleden sonra 14.00 gibiydi geldi. Epeyce bekledikten sonra nihayet saat 14.00 gibi cenazemizi alabildik.

Biz genede orada bekleyenlerin içinde en şanlısı idik. DNA testi yapılacak olanların 3 gün, 5 gün bekleyecek denildi.

Ankara adli tıp kurumunda durum böyle

Peki bu yaşadıklarımı size göre normal mı? Daha farklı nasıl olabilir ki, Her şeye kafa yorduğumuz gibi bu duruma da kafa yorduk. Düşündük. En az masrafsız olanından nasıl bir düzeltme olur diye düşündük. Yada biz o kurumun başında olsak neler yapardık diye düşündük.

1. Ortada bir ceneza olduğuna göre cenaze yakınlarının en hassas oldukları anlar diye düşünerek ona göre hareket ederdik.

2. Cenaze beklemeye gelenlerin oturabileceği temiz ve iyi bir yer yapardık. ( Çay içebileceği bir şeyler yiyebileceği yerin olmasına dikkat ederdik.)

3. Ambulasların ve cenaze araçlarının yanaşıp cenazeyi bırakıp hemen o bölgeyi terk etmesi sağlayacak yol güzergahının yapılması gerekiyor.

4. Özel Araçların bina önüne park edilmesi engellenmeli

5. Savcı gelecek. Savcı gelmedi. bu cümlelere bir anlam veremiyoruz. Neden orada savcı devamlı durmaz ki, Lütfen hangi çağda yaşıyoruz. Savcı gelecek tabiri herhalde 80 yılların söylemi olsa gerek. O kadar savcı hakim adayı sınavlarda eleniyor neden savcı ve hakim açığı kapatılmıyorda, insanlar adli tıp kurumu önünde mağdur ediliyor. Savcı gelmesi bekleniyor. Sonra savcının oraya geliş gidiş saatleri nasıl belirleniyor. Bir çalışma takvimi var mı yoksa yoksa yoksa

6. Diyelim ki cenaze çok. Orada çalışan sağlık personeli yeterli gelmiyor. Neden hemen diğer sağlık kurumlarından hemen takviye sağlık personeli takviye yapılmıyor.

7. Cenaze sahiplerinin görebileceği vede kişilerin oturup dinlenebileceği bir yerin duvarına dev bir ekran yerleştirip, cenazelere yapılan işlemler hakkında kısa bilgiler vererek, hangi cenazenin ne zaman teslim alınabileceği ekrana yazılsada  herkes buradan işlerini takip etse daha iyi olmaz mı? İnsanlara sık sık bilgi verilmediği için her otopsi salonu kapısı açıldığında insanlar bilgi almak için kafalarını içeri uzatıyorlar. Ama bir dinlenme salonu ve bir ekran ile bu sorun hemen çözülecek bir durumdur.

8. Sağlık Bakanlığı ve Adalet Bakanlığı lütfen artık bu tür basit hatalar yüzünden ülkemiz insanlarını mağdur etmeyelim. Bunlar küçük önlemler. Çok paralar harcanarak yapılacak işler değil. Biraz daha özen, biraz daha insanlarımıza saygı. Biraz daha Cenaze sahiplerine saygı ve Allah aşkına cenazeye saygı. Sayın yetkililer insanlarımız çok şeyler istemiyorlar. Herkes vergisini veriyor. Vatani görevini yapıyor. Devlette vede Adli tıp kurumu da bu insanları üzmesin.

Akkuş İnternet Sitesi olarak, yukarıda saydığımız önlemlerin bir an evvel alınmasını ve insanlarımızın mağdur edilmemesini diliyoruz.

 

Related Articles

1 Yorum

  1. Orası öyle her sağlık personelinin girebileceği bir yer mi sanıyorsunuz. Sıkışınca doktor getir yapsın. Orası uzmanların olduğu yer. Adli tıp uzmanı diye bir duymadınız mı? Bir olaya bir savcı bakmaz orada savcı durup ne yapacak boşa maaş alacak. Çay içilecek alan içeride cenazen varken çay içmeyi düşünüyorsan sen cenazeye gitme. Hangi mezarlıkta çay ocağı gördün orada olacak. Adli tıp kurumu oyuncak değil konuşmak için paylaşım yapılmaz. Önce o kurumun ciddi bir kurum olduğunu idrak edin. Ayrıca adli tıp kurumuna 100 kişi gitmesinin bir mantığı yok sadece 1. Derece akrabalar gidebilir onlara bilgi verilir gerisi sadece kalabalıktır düğün evi ya da cenaze namazının kılınacağı yer değil. Gelecek olan cenaze evine gelir olmadı mezarlığa gelir. Bizde cenaze aldık oradan tren çarpan bir yakınımız sabah girdi öğlen teslim edildi. Sizin cenazenin ölümü şüpheli ise bekler tabii.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

1,465BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
18AboneAbone Ol

Çok Okunanlar