Get Adobe Flash player


Örnek Olan Davranışlar. Hayırda Yardımlaşan Şahsiyetler

Site Yazarımız Eğitimci - İlahiyatçı Mehmet Ali KURU, yardımsever Kızılelmalı Esnaf ve işadamı Adem DOLMA ile Ankara’daki İşyerinde bir araya gelerek Kışla Mahalle Camisine yaptığı yardımlar hakkında görüşlerini aldı.

 

 

ÖRNEK OLAN DAVRANIŞLAR
 
HAYIRDA YARDIMLAŞAN ŞAHSİYETLER
 
Site Yazarımız Eğitimci - İlahiyatçı Mehmet Ali KURU, yardımsever Kızılelmalı Esnaf ve işadamı Adem DOLMA ile Ankara’daki İşyerinde bir araya gelerek Kışla Mahalle Camisine yaptığı yardımlar hakkında görüşlerini aldı.
 
       Hayra öncülük etmenin en küçüğü, bir insanı rahatsız eden taşı yoldan kaldırmak şekilde olabildiği gibi insanlığın sürekli faydalanacağı hayır kurumları yaptırmakla da olabilir. Yol, köprü,camii, okul, hastane, çeşme ve aşevleri gibi. Buna en güzel örnek Kızlelma Beldesinin Kışla Mahallesinde, Mahalle camisinin tadililatına ve müştemilatının yapılmasına öncülük eden Adem DOLMA kardeşimizi örnek gösterebiliriz. Bu güzel insanla site yazarımız Mehmet Ali KURU hocamız Ankara daki işyerinde bir görüşme yaptı. Yapılan güzel eserleri  ve Adem DOLMA nın düşüncelerini sizlerle paylaşıyoruz.
 
 
  
 
Kızılelma Beldesi Kışla Mahallesi Camii Şadrıvanı ve çeşmesi 2007 yılında Adem DOLMA tarafından yaptırılarak mahallemize kazandırılmıştır.
 
     Sevgili Kardeşim Adem DOLMA’ya sordum. İnsanoğlu küçük bir şey başarınca her şeyi başaracağını düşünür. Sizde, mahallemiz için hiçde küçümsenyecek hayır işlerine vesile oldunuz. Mahallenize ve beldenize böyle bir hayır işi yapmak aklınıza nereden geldi. Duydularınızı bizimle paylaşır mısınız?
     
    - Evvala bana, yaptığım bu hayır işleri ile ilgili olarak düşüncelerimi siteniz vasıtası ile açıklama fırsatı verdiğiniz için sizlere ve site yönetimine çok teşekkür ederim. Sizin sitede yayınlanan bir yazınızda şöyle bir cümlenizi okumuştum ve çok etkilenmiştim. “Kur’an ve peygamberimizin sahih sünneti insanlığı hayra iyiliğe, dünya ve ahiret mutluluğuna çağırır. Müslümanlarda bu çağrıya tereddütsüz uyarlar.”    Bir de memleketimizde bir takım yeniliklere öncülük etmek gerekiyordu. Yüce Rabbim bunu bize nasip etti. Binlerce şükürler olsun. Yıllarca mahallemizde bir ihtiyaç olarak şadrıvan ve çeşme yapılması gerektiğini biliyordum. Hep içimden bir maddi imkanım olsa da bu hayır işini ben yaptırsam der dururdum. Yıllar sonra Allah bana bazı nimetlerini lütfetti ben de karınca kararınca mahalleme destek oldum. Bu yüzden huzurluyum. Allah herkese hayır işlerini yapmayı nasip etsin.
Kışla mahallesi camiinin Yenilenen mimberi ve miharabından bir görüntü.
 
    Sizi anlıyorum. İnsanlara yardım etmek, bir eser yaparak insanlığa sürekli hizmet etmek sizde nasıl bir duygu halini meydana getiriyor?
 
-         Yardımlaşmak, insanların birbirine yardımda, iyilikte bulunması hem insani hem de Rahmani bir görevdir.  İnsanlar sürekli olarak birbirinin yardımına muhtaçtır. Bu, toplu yaşayışın gereğidir. Diğer yandan yaratılıştaki farklılık, servet dağılımından ortaya çıkan zenginlik-yoksulluk gerçeği, güçlünün zayıfı ezme temayülü insanlar arası yardımlaşmayı gerekli kılan unsurlardandır. Bizler orta halli insanlarız. Elbet elimizden gelen iyiliği memleketimize ve belde insanlarına yapacağız. Bu şekilde davranmak bizlerin asli görevi diye düşünüyorum. Bunu yaparken hiç bir beklenti içine girmeden sırf belde insanlarımıza bir iyilik ve kolaylık olsun, bizden sonra gelen nesle de örnek olsun diye bu bu tür hayır işlşerini yapıyorum.
 
Kışla mahallesi camiin dıştan bir gönüşü
 
— Kışla Mahallesi camiinde yeni gelişmeler olarak neler yaptınız?
   2007 yılının ekim ayında Çeşme ve şadrıvanı yaptırdık. 2008 yılının Ekim ve Kasım aylarında Camiin için kaplanması, halıların yenilenmesi, camii içi ses cihazı, camii avizenin alınması gibi yeniliklere yardımcı oldum. Avizemiz henüz Ankara da en kısa zamanda camiye takılmasını gerçekleştireceğiz. Bu işlerin yapılmasında bizlere yardımcı olan abim Mustafa DOLMA’ ya, bu işlerin yapılmasına bize destek olan usatlarımıza ve mahalledeki halkımıza teşekkür ederim. Ayrıca sayın Belediye başkanımız İsa DEMİRCİ beye bize her konuda yardımcı oldukları için çok teşekkür ederim. Camiimizin bahçe parke taşlarının temininde bizlere yardımcı olan Ünye Belediye Başkanı Sayın Ahmet ARPACIOĞLU na teşekkür ederim. 
 
 
 
            Bütün bu yapılan tadilatta ve yeniliklere öncülük eden mahalle Camii İmam Hatibimiz Muhammd Hoca ya çok teşekkür ederim. Hocamız bizim mahallede elimiz ayağımız oldu.
 
         Avizenin temininde maddi yardımda bulunan Ömer DEMİRCİ, Recep DEMİRCİ, Ramazan TORAMAN ve Taksim Ekmek Fabrikası sahiplerinden Asım ALTUN’a bu katılarından dolayı Mahallemiz adına canı gönülden teşekkür ediyorum.
 
 
      Burada, yardımlaşmanın, birbirine destek olmanın en güzel örneklerini sizler bize gösterdiniz.  İyilik, hayır, güzel amaçlarla yardım etmek, sahibine büyük sevap kazandırır. Özellikle bu iyilikte, güzellikte, hayır çığırı açılmasına katkıda bulunan kimseler için, insanlar bu iyiliği, hayrı işlediği sürece, sanki kendisi de işlemiş gibi sevap almaya devam eder. İyilik yolunuda gösterdiğiniz bu örnek davranışınızdan dolayı sizi kutluyorum. Camimize yardım eden ve yardım edilmesine vesile olan herkese teşekkür ediyorum.
 
Mehmet Ali KURU
             Eğitimci  
 ÇORUM
Yorumlar (1)Add Comment
0
dua
yazar ali canikli , 07 Mayıs, 2011
ADEM BEY CENABI HAK SİZİN GİBİ HAYIRSEVERLERİN ADETLERİNİ ARTTIRSIN. CAMİ VE ŞADIRVAN KÖYÜMÜZE YAKIŞIR BİR ESER OLMUŞ.ALLAH RAZI OLSUN.

hatalı kullanımı bildirin
Skoru düşürün
Skoru yükseltin
Oy sayısı: +0

Yorum yaz
daha küçük | daha büyük

busy